HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
29-03-2012 tarihinde, 23:02 saatinde eklendi
Suriye'ye yönelik ABD kaynaklı her türlü plana şiddetle karşıyız
Suriye'ye yönelik ABD kaynaklı her türlü plana şiddetle karşıyız
YDH- İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Suriye’ye yönelik ABD kaynaklı her türlü plana karşı olduklarını söyledi.

 

YDH- İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Suriye’ye yönelik ABD kaynaklı her türlü plana karşı olduklarını söyledi.

İrna haber ajansının bildirdiğine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti Meşhed kentinde kabul eden İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei, İran’la Türkiye arasındaki ilişkilerin çok daha fazla geliştirilmesi gerektiğini belirterek “İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesine ciddiyetle inanmaktadır. İki ülke çeşitli meselelerde ne zaman birlikte olmuşsa bu birliktelik İran’ın Türkiye’nin ve İslam dünyasının yararına olmuştur” dedi.

Ayetullah Hamenei, bölgede hassas gelişmelerin yaşandığını belirterek “Allah’ın lutfuyla bölgedeki gelişmeler, şimdiye kadar İslam’ın ve Müslümanların yararına oldu. Bundan sonra da böyle olacaktır” diye konuştu.

Bölgedeki hassas şartlarda en önemli meselenin bağımsız ülkelerin doğru kararlar alabilmesi olduğunu vurgulayan Ayetullah Hamenei, başta Amerika olmak üzere sultacı güçlerin bölge ülkelerine bir araç gözüyle baktığını belirterek Amerikalıların hiçbir milleti bağımsız olarak görmek istemediklerini söyledi ve “Amerikalılar tüm ülkelere bu şekilde davranıyor. Dolayısıyla alınan kararlarda daima İslam ülkelerinin maslahatları göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Türkiye yönetiminde İslami eğilimli politikacıların bulunuyor olmasından duydukları memnuniyeti belirterek Türkiye yönetiminde İslami eğilimli politikacıların bulunmasının Amerika ve Batı açısından istenen bir şey olmadığını belirtti ve “Onların Türkiye’nin bu şartlarından rahatsız oldukları ölçüde İran İslam Cumhuriyeti de Türkiye’de iktidarda Müslüman kardeşlerinin bulunmasından büyük memnuniyet duymaktadır” dedi.

  Suriye konusuna da değinen Ayetullah Hamenei, İran’ın Suriye’ye yönelik Amerikan kaynaklı her türlü planına şiddetle karşı olduğunu belirtti ve “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’yi Siyonist rejim karşısında direniş hattında yer almasından dolayı savunacaktır ve Suriye’nin iç işlerine yönelik her türlü dış müdahaleye şiddetle karşıdır” dedi.

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei Suriye ile ilgili olarak ayrıca “İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’deki reformları desteklemektedir ve başlatılan bu reformların devam etmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Başbakan recep Tayyip Erdoğan da İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei ile görüşme fırsatı bulmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye ile İran arasındaki tarihi bağlara işaret etti ve bu köklü ilişkileri dikkate alarak özellikle altyapısal alanlarda ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

İran ziyaretinde kendisine eşlik eden heyetin Türkiye’nin İran’la ilişkileri geliştirme konusundaki kararlılığını gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan, bölgenin son derece zorlu şartlarla karşı karşıya bulunduğunu ve bu dönemin iyi bir şekilde geçmesini umduğunu söyledi.

    

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım