HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
21-05-2012 tarihinde, 17:41 saatinde eklendi
Şeyh Minkare: Tüm bölgeyi yakacak fitne ateşinin kıvılcımı çakıldı
Şeyh Minkare: Tüm bölgeyi yakacak fitne ateşinin kıvılcımı çakıldı
YDH- Lübnan İslami Tevhit Hareketi, son yaşanan olayları tüm bölgeyi ateşe verecek bir etnik ve mezhebi fitne kıvılcımı olarak niteledi.

 

YDH-Lübnan İslami Tevhit Hareketi, son yaşanan olayları tüm bölgeyi ateşe verecek bir etnik ve mezhebi fitne kıvılcımı olarak niteledi.

Fars haber ajansına demeç veren Lübnan İslami Tevhit Hareketi Liderlik Konseyi Başkanı Şeyh Haşim Minkare, Trablus’ta başlayıp diğer kentlere de sıçrayan çatışmaların bazı siyasi grupların ülkeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik planının bir parçası olduğunu belirterek “bu, tüm bölgeyi cehenneme çevirebilecek bir kıvılcımdır” dedi.

Medyanın da etkisiyle Trablus’ta başlayan fitne ateşinin yayılarak Beyrut’a kadar ulaştığını belirten Şeyh Minkare, “bu fitne ateşi Lübnan’ın kuzeyindeki tüm mahallelerde tutuştu, Lübnan ordusunun mevcut hassas şartlarda bilinçli ve tedbirli hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Şeyh Minkare, “Bu karışıklıklar, büyük bir komplonun sonucudur. Bu, Arap ülkelerini İsrail’le barışa sürüklemek için Suriye’yi, Lübnan’ı ve tüm bölgeyi cehenneme çevirecek bir komplodur. Şunu herkes bilmelidir ki bu komplocuların rüyalarının gerçek olması için tüm İslam ülkelerini yok edecek bir komplodur” dedi.

Aşırı grupların Suriye’nin Lübnan, Türkiye veya Irak sınırında kontrol kurarak Suriye içerisine silah sokmaya çalıştığını belirten Şeyh Minkare, bunun gerçekleşmesi halinde tüm bölgenin ateşe verileceğini söyledi.

Bazı kesimlerin gizli ya da açık olarak bu komploya destek verdiğini kaydeden Şeyh Haşim Minkare, “bazı medya organları, yalan haberler yayarak bölgedeki durumu kışkırtıyor, bu da büyük güçlerin halk arasında ihtilaf çıkarmaya çalıştığını gösteriyor. Herkesin bu komploculara karşı koyması gerekiyor” dedi.

Şeyh Minkare, “Bazı güvenlik güçleri milislere yardım ediyor veya Suriye’ye silah geçişine engel olmuyor. Bu da açık bir şekilde gösteriyor ki herkesçe bilinen bazı siyasiler, ülkede huzursuzlukların ve istikrarsızlığın yayılmasını destekliyor. Bu çevreler, Lübnan’ın İsrail karşısında bir direniş ülkesi olarak Filistin’in özgürleştirilmesini desteklemesini istemiyor. Bu yüzden de içeride fitne çıkarıyorlar, şu anda bu fitnenin bir bölgeden diğer bir bölgeye bir kentten diğer bir kente yayıldığına tanık oluyoruz” dedi.

Trablus’taki çatışmaların Suriye’deki huzursuzlukların bir yansıması olduğunu belirten Şeyh Haşim Minkare, “şu an bölgede teslim veya direnişten oluşan iki plan var bakalım bu meydandan hangisi zaferle çıkacak” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım