HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
22-05-2012 tarihinde, 22:41 saatinde eklendi
Nasrullah, Lübnan halkını sorumlu ve disiplinli davranmaya çağırdı
Nasrullah, Lübnan halkını sorumlu ve disiplinli davranmaya çağırdı
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bazı Lübnanlıların Suriye’de kaçırılması üzerine yaptığı konuşmada Hizbullah’ın bu meselenin takipçisi olacağını söyledi.

 

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bazı Lübnanlıların Suriye’de kaçırılması üzerine yaptığı konuşmada Hizbullah’ın bu meselenin takipçisi olacağını söyledi.

Bazı Lübnanlıların Suriye’de kaçırılması üzerine el-Menar televizyonuna telefonla açıklamalarda bulunan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnanlıların kaçırılmasını kınayarak şunları söyledi.

Şu an bizim önceliğimiz bu meseleyi nasıl ele alıp nasıl çözeceğimizdir. Hizbullah ve Emel Hareketi bu meseleye sorumlu bir şekilde eğilecektir. Medyada yer almadan önce de bu meseleye ciddiyetle eğildik. Biz bu meselenin takibini kendi sorumluluğumuz olarak görüyoruz; çünkü kaçırılanlar bizim evlatlarımız ve kardeşlerimizdir.

Kaçırılanlar Lübnan vatandaşlarıdır ve dünyadaki diğer devletler gibi Lübnan devleti de bu meseledeki sorumluluğuna birinci dereceden vakıf olmalı ve kaçırılanların serbest bırakılması için çaba göstermelidir.

Meclis Başkanı Nebih Berri, Başbakan Necib Mikati ile telefon görüşmesi yaptı. Biz de kendisiyle temaslarda bulunduk. Biz şu an başka taraflarla da temas halindeyiz. Hükümetin sorumluluğu öncelikle bu mesele üzerindedir. Biz de kaçırılan Lübnanlıların en kısa sürede serbest bırakılması için hükümete yardımcı olacağız. Öte yandan halktan da beklentilerimiz var. Şu an birkaç gün önce yaşanan olaylardan dolayı ülkede karışıklıklar var. Bu meselede iyi bir sonuç elde edebilmek için halkın yardımına ihtiyaç var.

Halkın mescitlerde, hüseyniyelerde ya da başka mekanlarda bu olayla ilgili olarak tavır ortaya koyması doğaldır. Onlar kendi görüşlerini ifade ediyorlar. Fakat kesin olan şey şudur: Hizbullah’ı ve Emel’i temsilen şunu vurguluyorum ki yolları kapatıp lastikler yakmak bu meseleyle ilgili tutum ortaya koymak değildir.

Umut ediyorum, Beyrut’un güneyi ve diğer bölgelerdeki insanlar, yolları kapatmak gibi eylemlere başvurmaz. Biz, bu durumdan kaygı duyuyoruz. Çünkü bu durum Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri için sorun yaratıyor ve ülkeyi başka bir yere sürüklüyor, kaçırılan kişilerin kurtarılması konusunda problemler yaratıyor. Bu tür şeyler halkın hayatını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür şeyler, ahlaki dini ve milli açıdan doğru olan şeyler değil.

Aynı şekilde Lübnan’daki Suriye vatandaşlarına yönelik yapılabilecek eylemleri haram, ahlak ve yasadışı eylemler olarak görüyoruz. Lübnan’daki Suriyeliler bizim kardeşlerimizdir. Suriye vatandaşlarını korumak, Lübnan hükümetinin görevidir. Hiç kimse Lübnan’daki Suriyelilere karşı herhangi bir yanlışta bulunmamalıdır.

Yolları kapatmak, şiddet eylemlerine başvurmak kaçırılan Lübnanlıların kurtarılmasına yardımcı olmaz. Lübnan hükümetiyle ve bölgede etkin olan bazı ülkelerle temaslar kurduk. Şu an bu ülkelerin isimlerini vermek istemiyorum. Biz, bu şahısların kurtarılması için her türlü araca başvuracağız. Şu an herkesten gerçek bir disiplin içerisinde hareket etmesini istiyoruz. Biz, tutumumuzu barışçı bir şekilde ortaya koyduk ve bu şahısların kurtarılması için gece gündüz çaba gösteriyoruz ve herkesin yardımıyla bu meseleyi halletmek istiyoruz.

    

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım