HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
06-06-2012 tarihinde, 20:51 saatinde eklendi
Hula katliamının görgü tanığı Rus gazeteciye konuştu
Hula katliamının görgü tanığı Rus gazeteciye konuştu
YDH- ANNA News’ten Rus gazeteci Marat Musin’e konuşan Hula kentinden Suriyeli bir kadın 25 Mayıs’ta yaşanan katliamı anlattı.

 

YDH-ANNA News’ten Rus gazeteci Marat Musin’e konuşan Hula kentinden Suriyeli bir kadın 25 Mayıs’ta yaşanan katliamı anlattı.

 Katliamın yaşandığı Hula bölgesindeki Teldo köyünde yaşayan ve güvenlik sebebiyle isminin açıklanmasını istemeyen Suriyeli kadının anlattıklarından bazı bölümlerin çevirisini sunuyoruz.

O gün olaylar, Cuma namazından sonra başladı. Nidal Bekkur adlı kişinin liderliğindeki silahlı terörist grup bölgenin doğusundaki tepede bulunan orduya ait kontrol noktasına saldırıp ele geçirerek bölgeye hakim olmak istiyordu. Bekkur, yardım istedi; ama yardım gelinceye kadar onlardan 25 kişi öldü.

Roketle saldıran ilk kişi Said Talha el-Akkaş adlı teröristti. Bu kişi yaralandı ve şu an tutuklu bulunuyor. Ama silahlı militanlar kendi arkadaşlarının cesetlerini toplayıp gözlemcilere gösterdiler ve bunların Suriye ordusu tarafından öldürülen göstericiler olduğunu söylediler.  

Saat 15.30’da silahlı militanlar tepedeki ordu kontrol noktasına hakim oldular. Orada bir askerin başını kesip üçüncü kattan aşağı attılar. O asker, başı kesilmeden önce “Ben Şam kırsalındaki Kefer Batna halkındanım, ben de sizin gibi sünniyim” dedi, onlar ise ona cevaben “sünni olduğun şimdi mi aklına geldi” dediler.

Daha sonra birisinin ismi Abdullah olan iki askeri tuttular ve diri diri yaktılar. Yaklaşık olarak saat 6 civarıydı diğer askere ne yaptıklarını bilmiyorum. Ekrem Salih adlı birinden duyduğuma göre o, askeri öldürmek istemediğini askerin görüntüsünü çekip yarın ordudan ayrılıp bize katıldı diye ilan edeceğini söyledi.

Bu bölgenin karşısında katliam başladı. Al es-Seyyid ailesinden tüm çocukları öldürdüler. 3 aile ve 20 çocuktular. Ayrıca Abdurrezzak ailesinden 10 kişiyi öldürdüler. Çünkü onlar rejim yanlısıydı. Onlar, milletvekili Abdullah el-Meşleb’in kardeşini, tüm ailesini hatta eşini ve çocuklarını öldürdüler.

Saat 7’de 250 kişi kadar olan Abdurrezzak Talas liderliğindeki el-Faruk Tugayları, Rastan’dan geldi, Yahya el-Yusuf liderliğindeki bir başka grup el-Kubu’dan, bir diğer grup da Fele köyünden ulaştı. Saldırı sırasında Nidal Bekkur, caminin yakınına geldi ve onlarda askerlere üç tane roket fırlatmalarını istedi. Ordu da onlara cevap verdi ve caminin bir bölümü tahrip oldu.

Kontrol noktasına hakim olan silahlı militanlar, saat 8 civarında öldürülen militanların ve kendi öldürdüklerinin cesetlerini oraya getirdiler. Ertesi gün sabah 11 civarında uluslar arası gözlemciler bölgeye geldiler. Ordu da bu fırsattan yararlanarak kontrol noktası yakınlarındaki evleri tahliye edip halkı güvenli bir bölgeye nakletti.

Daha sonra silahlıların komutanı militanlardan el-Cezire ile temas kurulduktan sonra ateş etmelerini istedi. Gece ateşkes oldu. Ertesi gün bazı militanların asker elbisesi giydiklerini ve ordudan ayrıldıklarını söylediklerini gördüm. Bazı militanlardan da normal elbise giyerek camiye gelip gözlemcilere hükümet karşıtı açıklamalar yapmaları istendi.

Bundan önce silahlı militanlar, orduyu suçlamak için birçok çiftliği ve evi ateşe vermişti. Gözlemciler gelince asker elbisesi giymiş militanların gözlemcilerin etrafına toplandıklarını gördüm.   

Haberin aslı için tıklayınız

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
misafir tarafından 07-06-2012 17:08:35 Tarihinde yazıldı.
Tanık
Bu rus gazeteciye açıklama yapan ismi mechul görgü tanığı kadın hem evlerde olanları, hem kontrol noktasında olanları, ölen ve oldürülenlerin isimlerini,guruplarını, gurubun sayısını, kaçta geldiklerini, kaçta gittiklerini herbirşeyi biliyor. olayları yüksek bir yerden izliyordu muhakkat.sakın bu kadın esma esad olmasın?
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye’de Suudilerle Türkiye hesaplaşması muhtemel 13-07-2019 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan dayanışma mesajı 03-07-2019 tarihinde eklendi
İdlib ve Hama’da terörist saldırılar püskürtüldü 29-06-2019 tarihinde eklendi
SDG’den Şam’la müzakere şartı 25-06-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’den Rusya’ya İran teşviki 06-06-2019 tarihinde eklendi
İsmail Heniye’nin Şam ziyareti konusunda anlaşma sağlandı 04-06-2019 tarihinde eklendi
Suriye ve Rusya’dan İdlib’e operasyon 28-05-2019 tarihinde eklendi
Avrupa'dan Suriye'ye operasyonları durdur çağrısı 14-05-2019 tarihinde eklendi
Colani: Suriye ordusunu durdurun 13-05-2019 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Hama’da stratejik başarı 08-05-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım