HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
16-06-2012 tarihinde, 19:05 saatinde eklendi
Amerika, Suriyeli silahlı gruplarla görüştü
Amerika, Suriyeli silahlı gruplarla görüştü
YDH- Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı örgütün liderlerinin, Amerika’nın eski Şam Büyükelçisi Robert Ford ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Frederick Hoff’la görüştükleri açıklandı.

 

YDH-Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı örgütün liderlerinin, Amerika’nın eski Şam Büyükelçisi Robert Ford ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Frederick Hoff’la görüştükleri açıklandı. 

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Suriyeli isyancılar ile üst düzey ABD’li yetkililer arasında bir görüşme gerçekleştirildi.

Washington’daki bu görüşmenin amacı Şam yönetimi ile mücadelede kullanılmak üzere, aralarında karadan havaya roketlerin de bulunduğu ağır silahların isyancılara ulaştırılmasına izin vermesi için ABD üzerindeki baskıyı arttırmak olarak belirlendi.

Daily Telegraph gazetesi muhabirleri Peter Foster ve Ruth Sherlock tarafından hazırlanan haberde Özgür Suriye Ordusu’ndan üst düzey bir yetkili ile ABD’nin Suriye büyükelçisi Robert Ford ve Ortadoğu Özel Koordinatörü Frederick Hoff arasında geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmenin kaynaklar tarafından da doğrulandığı bildirildi.

Habere göre Suriyeli isyancıları temsil eden ekip, iPad’lerindeki Google Earth ile isyancıların ve rejim güçlerinin bulunduğu bölgeleri gösteren ayrıntılı planları takdim etti. Başkan Obama’ya ulusal güvenlik konularında danışmanlık yapan Ulusal Güvenlik Konseyi’nin üst düzey yetkilileri de görüşmelere dahil oldu.

Washington’daki Özgür Suriye Ordusu temsilcileri iki hafta içinde ABD hükümet yetkililerine sunmayı planladıkları, tanksavar roketleri ve ağır makineli tüfekler gibi ağır silahları da içeren bir liste oluşturdular.

Bu görüşmeler gelecek hafta Meksika’nın Los Cabos şehrinde gerçekleştirilecek G-20 toplantısının hemen öncesine rastladı. Bu toplantıda İngiliz ve ABD’li yetkililerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’deki kriz konusundaki tavrını değiştirmek için son bir girişimde bulunması bekleniyor.

Batılı ülkelerin doğrudan müdahalesine yönelik beklentilerin oldukça azaldığını belirten Daily Telegraph, ağır silahların isyancılara ulaştırılmasına yönelik bir plan hazır bulunduğunu ifade ederek “girişimler Suriye’ye yönelik “Libya tarzı” bir müdahale olarak tanımlanabilir. Buna göre Annan planının beklendiği gibi başarısız olmasının ve Suriye Temas Grubunun 30 Haziran’da Cenevre’de yapacağı toplantının ardından güçler birleştirilecektir” yorumunu yaptı.

Ortadoğu konusundaki kıdemli diplomatik kaynakların, parası Suudi Arabistan ve Katar tarafından ödenmiş Libya silahlarının, Esad rejimine yönelik kaçınılmaz bir müdahale ihtimaline karşı depolarda bekletildiğini söylediklerini belirten gazete, “kaynaklara göre müdahale kaçınılmazdır ve bu bir zaman meselesidir. Libyalılar silah, diğerleri de parasal yardım konusunda çok isteklidirler. Ayrıca Türkiye de Suriye’deki Türkiye karşıtı Kürtlerin faydalanabileceği endişesi ile, NATO ve ABD desteği olmaksızın bir insani yardım koridoru konusunda istekli değildir” ifadelerine yer verdi.

Bu diplomatik kaynakların Obama yönetiminin Suriyeli muhalif grupları silahlandırmaya yönelik hazırlıklardan tamamen haberdar olduğunu bildirdiklerini ifade eden Daily Telegraph, “Irak ve Afganistan’daki savaşı bitireceği propagandasını yapan Obama yönetimi Suriye’ye müdahale konusunda da isteksiz; ancak isyancıların silahlandırılmasını savunan Cumhuriyetçi kanat, binlerce masum Suriyelinin ölmesinin Obama’yı zor durumda bırakacağını iddia etmektedir” diye yazdı.

Haberde ayrıca ABD savunma bakanlığının, gelişmiş silahların İslamcı militanların ya da mezhep çatışmalarının intikamını almak isteyenlerin eline geçmesinden endişe ettiği vurgulanarak “Görünüşe göre Özgür Suriye Ordusu ilk başlarda Esad rejiminden ayrılanlardan oluşan bir yapı olsa da zaman içerisinde başkent dahil on önemli şehirde konseyleri olan bir yapı haline dönüşmüş bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım