HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
01-11-2012 tarihinde, 21:30 saatinde eklendi
Ulusal Konsey’den Clinton’a uygun adım
Ulusal Konsey’den Clinton’a uygun adım
YDH- Suriye Ulusal Konseyi, Uluslararası toplumun güvenini kazanmak için Türkiye'deki merkezi bürosunu Suriye'ye taşımayı planlıyor.

 

YDH- Suriye Ulusal Konseyi, Uluslararası toplumun güvenini kazanmak için Türkiye'deki merkezi bürosunu Suriye'ye taşımayı planlıyor.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Suriye Ulusal Konseyi, Suriye halkı açısından önemini ispatlamak ve uluslararası toplumun güvenini kazanmak için merkezi bürosunu Suriye'ye taşımayı planladığını yazdı.

İddiaya göre Suriye Ulusal Konseyi, konseyin yeniden yapılandırılmasının ele alınacağı Doha toplantısında, merkezi büronun Suriye'ye taşınmasının da gündemleştirilecek.

Gazeteye konuşan Konsey kaynakları "şu andaki tartışmalar, Konseyin Suriye'ye taşınıp taşınmamasının gerekliliği üzerinde odaklanmakta. Suriye'nin kuzeyine geçmemize engel olacak bir şey yok. Hem Suriye halkının temsilcisi olduğunu iddia edeceksin hem de Suriye'ye girmekten korkacaksın! İdlib ya da Halep'in kırsal alanları ya da sınırın sadece bir santim ötesi dahi, Ulusal Konsey'in içeriden idare edildiğinin kanıtı olacaktır. Bunun manevi etkisi de büyük olacaktır."

Ulusal Konsey'in Yönetim Kurulu Üyesi Halid Salih ise "Devrim koordinasyonu daha iyi sağlamak için konsey liderliği, Suriye'ye geçmeye başladı" dedi.

Konsey'in Özgür Suriye Ordusu'yla koordinasyondan sorumlu üyesi Cemal el-Verd de üç hafta önce yaptığı açıklamasında, konsey üyelerinin Suriye'ye girmeye başladığını söylemişti.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Suriye muhalefetini temsil eden liderler, birçok olumlu sıfatlarına rağmen 20,30 ya da 40 yıl dışarıda yaşamış kişiler arasında seçilmemeli. Cephede özgürlükleri için mücadele eden ve savaşan insanları temsil eden kişiler arasından seçilmeli. Ayrıca seçilecek lider kadrosu, tüm Suriyelilerin haklarını savunacak ve koruyacak kararlılıkta olan kişiler olmalı"

Ulusal Koordinasyon Kurulu’ndan Türkiye ve İhvan’a suçlama

Öte yandan Ulusal Koordinasyon Kurulu adlı diğer bir muhalif grup ise Suriyeli muhaliflerin bölünmüşlüğünün Türkiye ve Müslüman Kardeşler’den kaynaklandığını öne sürdü.

Dr. Munzir Haddam, Rusya el-Yovm televizyonuna bugün yaptığı açıklamasında Suriyeli muhaliflerin ortak çatı altında toplanamamasından Müslüman Kardeşler Cemaati'ni ve Türkiye'yi sorumlu tuttu.

Ulusal Konsey'in Eski Başkanı Burhan Galyun'un konuya ilişkin açıklamalarına işaret eden Haddam "Doha ve Kahire'de muhaliflerin ortak bir yapı oluşturamamasından Müslüman Kardeşler sorumludur. Elbette bunun arkasında Türkiye var.  Çünkü Türkiye, Suriye dosyasını Katar'ın elinden almak istiyordu" dedi.

Öte yandan Suriyeli muhaliflerin, Amerika'nın da desteklediği Doha toplantısı için Katar'a doğru hareket etmeye başladığı öğrenildi. 3-7 Kasım 2012 tarihlerinde Doha'da bir araya gelerek, Ulusal Konsey'in yeninden yapılandırılmasını masaya yatıracak.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım