HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05-11-2012 tarihinde, 14:55 saatinde eklendi
Doha toplantısında muhalefet manzarası
YDH- Suriyeli muhaliflerin, Katar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen birleşme girişimi devam ederken, toplantının birleşmeye mi yoksa yeni ayrılıklara mı sebep olacağı belirsizliğini koruyor.

 

YDH-Suriyeli muhaliflerin, Katar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen birleşme girişimi devam ederken, toplantının birleşmeye mi yoksa yeni ayrılıklara mı sebep olacağı belirsizliğini koruyor.

Londra'da yayımlanan eş-Şarkul Avsat gazetesinin haberine göre Suriye Ulusal Konseyi, dün başlattığı Doha toplantısında örgütün yeniden yapılandırılması, yeni yönetim kurulu ve yeni başkanın seçilmesi, konseyin stratejisi ve geçiş hükümeti girişimini ele alacağını açıkladı.

Ulusal Konsey'in başkan adayları arasında Abdulbasit Seyda, Burhan Galyun ve Suriyeli eski milletvekili Riyad Seyf'in adları geçiyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un Ulusal Konsey'i hedef alan eleştirilerinden sonra Doha'da toplanan Ulusal Konsey, üye sayısını 290'dan 435'e yükselterek Suriye muhalefetinin bir parçası olmaktan çıkıp Suriye muhalefetinin çatı örgütlenmesi haline geldiğini ispatlamayı hedefliyor.

Ulaşan haberlere göre Ulusal Konsey, 8 Kasım’da, Suriye içerisindeki güçlerle ve diğer muhalif örgütlerle Suriye muhalefetinin birleşmesi meselesi üzerine görüş alışverişinde bulunacak.

8 Kasım'daki toplantıya, Ulusal Koordinasyon Kurulu katılmayacağını ilan ederken eski milletvekili Riyad Seyf ve eski Başbakan Riyad Hicab önderliğinde kurulan Suriye Ulusal Girişim Kurulu da katılacak.

Seyf’in “girişmi” Amerikan planı

Suriyeli muhalif kulislerde Seyf'in liderliğini üstlendiği Ulusal Girişim Kurulu’nun Ulusal Konsey'de mi kalacağı yoksa Ulusal Konsey'e alternatif bir siyasi yapımı olacağı tartışılırken Fransız haber ajansı, Ulusal Konsey'in eski Başkanı Burhan Galyun’un "Seyf'in girişimini Amerikan Girişimi" olarak nitelediğini duyurdu.

Galyun, Ulusal Konsey, Seyf'in girişiminin, Konsey'e alternatif olmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

el-Hayat gazetesine konuşan Ulusal Konsey'in bir lideri de Riyad Seyf'in girişimini Amerikan girişimi olarak nitelerken Ulusal Konsey'in bu girişimi kabul etmeyeceğini söyledi.

Müslüman Kardeşler Cemaati de Konsey'in varlığının korunarak alternatif bir yapının kurulmasına karşı çıktığını ilan ederken Suriyeli muhaliflerden Eşref Mikdad'ın iddiasına göre Müslüman Kardeşler Cemaati'nin eski lideri Ali Sadreddin Beyanuni, 1 Kasım’da Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenen toplantıda Riyad Seyf'e Ulusal Konsey başkanlığını önerdi.

Eşref Mikdad, geçiş hükümetine başbakan olmayı kabul etmeyeceğini ilan etmeyen Seyf'in Beyanuni'den gelen bu öneriye sıcak baktığını söyledi.

Riyad Seyf’e birleştirici lider rolü

El-Hayat gazetesinin iddiasına göre Riyad Seyf, Ulusal Konsey dahil tüm muhaliflere çağrıda bulunarak, uluslararası toplumun desteğinin kazanılması için yeni bir Suriye liderliğinin oluşturulmasını istedi.

Riyad Seyf, yeni muhalif liderliğinin, Suriye halkının tek ve meşru temsilcisi olacağını, uluslararası toplum tarafından da tanınacak bir geçiş hükümetini kuracağını söyledi.

Seyf, Doha'da yaptığı açıklamasında, yeni girişimin Konsey'e alternatif olmayacağını; ama Konsey'in de bu girişimde yer alması gerektiğini ifade etmişti.

Ulusal Konsey: Liderlik bizde kalsın

Seyf'in bu çağrısı, Ulusal Konsey'in nüfuzunu kırdığı için konsey üyeleri tarafından memnuniyetle karşılanmazken Konsey Başkanı Abdulbasit Seyda "Ulusal Konsey, yeni bir siyasi liderliğin oluşturulmasına karşı çıkmıyor. Fakat Konsey, yeni oluşumda en az %40 temsil hakkına sahip olmalıdır" dedi.

AP'nin haberine göre eğer Riyad Seyf başlattığı girişim konusunda Ulusal Konsey'i ikna edebilirse Suriye Dostları Grubu, yakında Fas'ta düzenleneceği dördüncü toplantısında Suriyeli muhaliflerin Doha'da kuracağı yeni oluşuma desteğini ilan edeceğini söyledi. AP'ye konuşan Amerikalı bir yetkili ise "Amerika, Ulusal Konsey'in yapısında değişiklik olmadığı sürece Washington, Suriye Dostları Toplantıları'na katılmak istemiyor" dedi.

Öte yandan Almanya Haber Ajansı'na konuşan Ulusal Konsey üyesi George Sabra, rejimle müzakerelere başlaması için Ulusal Konsey'in uluslararası baskıya maruz kaldığını söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım