HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
02-12-2012 tarihinde, 18:09 saatinde eklendi
El Kaide’nin şubesi Suriye isyanında daha büyük bir rol oynuyor
El Kaide’nin şubesi Suriye isyanında daha büyük bir rol oynuyor
YDH- Suriye muhalefet liderleri, kendi asker safları arasında, el-Kaide’ye bağlı aşırı bir grup olan Cebhetu’n- Nusra’dan savaşçıların sayısında endişe verici bir artış rapor ediyor.

 

YDH- Washington Post yazarı David Ignatius, daha önce Suriye'de hiç bulunmadığı iddia edilen, şimdilerde ise gücünün abartıldığı öne sürülen el-Kaide'nin Suriye'deki varlığını yazdı. 

Suriye muhalefet liderleri, kendi asker safları arasında, el-Kaide’ye bağlı aşırı bir grup olan Cebhetu’n- Nusra’dan savaşçıların sayısında endişe verici bir artış rapor ediyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun daha ılımlı kanadını temsil eden bir sivil toplum kuruluşundan yetkililere göre, Cebhe gurubunun şu an 6000 ila 10000 savaşçısı var.

El Kaide şubesinin şu anki Özgür Suriye Ordusu’nun toplam savaşçıları içinde yüzde 7,5 ila 9 arasında bir kesimi oluşturduğunu söylüyorlar, bu sayı üç ay önceki tahmini yüzde 3’ten ve senenin başındaki yüzde 1’den keskin bir yükseliş demek.

Bu aşırı grup, kısmen isyancı güçlerin en agresif ve başarılı kolu olduğu için büyüyor. Ilımlı Özgür Suriye Ordusu temsilcilerinden ABD Dışişleri Bakanlığı’na bugün gönderilen bir mesaj, aşırıların yükselişi konusunda uyararak “Doktorlardan aldığımız raporlara göre, ölü ve yaralı Özgür Suriye Ordusu üyelerinin çoğu Cebhetu’n- Nusra’dan geliyor, bunun sebebi cesaretleri ve daima ön safta oluşları,” diye belirtiyordu.

Muhalefetin dağınık ve örgütsüz yapısı düşünülecek olursa, bu tahminler oldukça yuvarlak. Ancak isyancılar arasında örgütlü komuta yapısına en yakın şey olan üyelerin askeri konseylerinin sahadan gönderdiği detaylı raporlara dayanıyorlar.

Bu hafta Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen raporlarda, Suriye ılımlılarını temsil eden bir STK, aşırıların artışının detaylı bir dökümünü sundu:

* Halep’te, Cebhetu’n- Nusra gücü 2000 kişi kadar tahmin ediliyor, çoğu şehrin kuzeyindeki el-Bab bölgesinde olmak üzere. Bu tahmin kısmen bölgedeki yaralı savaşçıları tedavi eden bir doktorun raporlarına dayanıyor. Halep’teki toplam Özgür Suriye Ordusu varlığı 15.000 civarında.

* Halep’in batısındaki İdlib vilayetinde, Cebhe’nin saflarındaki insan sayısı 2.500 ila 3.000’i, yani oradaki toplam Özgür Suriye Ordusu savaşçılarının yüzde 10’unu buluyor.

* Raporlara göre kuzeydoğuda, Deyr ez-Zor’da, aşırı grup Özgür Suriye Ordusu’nun toplam 17.000 kişilik kuvvetinden 2.000’ini oluşturuyor. Raporlar, Cebhetu’n Nusra’nın en görkemli eylemleri arasında, geçen günlerde el-Vard petrol yatağının ve bir Conoco doğal gaz yatağının ele geçirilmesinin bulunduğunu belirtiyor.

* Şam’da, Cebhetu’n- Nusra gücü 750 ila 1.000 arasında bir yerde. 1.000 savaşçı da Kuzeybatı Suriye’deki Lazkiye’de, orta bölgedeki Humus’ta ve güneydeki Dera’da olmak üzere ülkenin her yanına dağılmış olarak bulunuyor.

Suriye’den gelen raporlar, sağlam bir şekilde yerleşmiş komuta ve kontrol eksikliğinden kaynaklanan boşluğu aşırıların doldurduğu, dağınık bir isyancı gücü tablosu çiziyor.

Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen bir raporun belirttiğine göre “Bazı bölgelerde, diğer aşırı gruplar [Cebhe-tün] Nusra’yla birleşiyor, başka bölgelerde ise birçoğu ondan destek vaatlerini yerine getirmediği gerekçesiyle ayrılıyor.”

Suriye savaş alanının kaosunda, mahallelerden veya kasabalardan gelen küçük müfrezeler daha büyük gruplarla güçlerini birleştirerek tugaylar oluşturuyor ve bunların birçoğuna aşırılar liderlik ediyor. Rapor, “Bu, Cebhetu’n- Nusra’ya daha fazla aşırı grubun [karışmasıyla] birlikte grubun gittikçe daha fazla imtiyaz kazanması demek,” diye açıklıyor. “Riskleri azalıyor. Onların büyüme [oranı] daha yüksek.”

Bu haftanın başlarında Özgür Suriye Ordusu temsilcilerinden gönderilen bir mesaj, yeni yeni kullanılmaya başlanan uçaksavar füzelerin bir Suriye helikopterini düşürmesinin çığırtkanlığını yapıyordu:

“[Uçaksavar füzesini] nihayet iş başında görmek nefes kesici. Kötü haber şu ki, ABD aracılığıyla değil de [Özgür Suriye Ordusu’nun] müfrezelerin eline düşmüş rejim üsleri üzerinden oldu. Diğer kötü haberse, Askeri Konsey komutanlarının denetimi altında olmaması.”

Geçen salı gönderilen mesaj “Sıcağını hissediyoruz, zaman yaklaşıyor, Esed’in düşüşü çok yakın zamanda görünüyor,” diye devam ediyordu.

İsyanlar ivme kazanırken, savaş ganimetleri görünüşe göre bir Suriye ordusu üssünü ele geçirebilen isyancı gruba gidiyor.

Cebhetu’n- Nusra’nın hızlı büyüyüşünü güçlendiren faktörlerden biri bu. Onun savaşçıları kas ve silah gücünü sağlıyor ve bunun sonucunda da, ılımlı Özgür Suriye Ordusu savaşçılarını temsil eden STK’dan bir yetkiliye göre, “Bütün avantayı, ünü ve tanınmayı onlar alacak.”

Çeviren: İkbal Zeynep Dursunoğlu

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım