HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-12-2012 tarihinde, 21:33 saatinde eklendi
El Alem: Suriye’de son 3 haftada 10 bin militan öldürüldü
El Alem: Suriye’de son 3 haftada 10 bin militan öldürüldü
YDH- El-Alem televizyonu, Batı ve bölge basınında yer alan haberlerin aksine Suriye’deki silahlı grupların son üç haftada çok ağır kayıplar verdiğini bildirdi.

 

YDH- El-Alem televizyonu, Batı ve bölge basınında yer alan haberlerin aksine Suriye’deki silahlı grupların son üç haftada çok ağır kayıplar verdiğini bildirdi.

Suriye güvenlik güçlerinin Şam’a saldıran silahlı gruplara yönelik düzenlediği operasyonlarda bugüne kadar 10 binden fazla militanın öldürüldüğünü belirten el-Alem televizyonu, yaralanan veya sağ olarak ele geçirilen militan sayısının da 20 bine yaklaştığını öne sürdü.

Suriye güvenlik güçlerinin son üç hafta içerisinde ülke çapında gerçekleştirdiği operasyonlarda ise yaklaşık 10 bin militanın öldürüldüğünü belirten el-Alem televizyonu, öldürülenlerin neredeyse yarısının yabancı olduğunu bildirdi.

Suriye güvenlik güçlerinin taktik değiştirerek savunma yapmak yerine saldırı düzenlemeye başladığının belirtildiği haberde geniş bir alana yayılan operasyonlarda, silahlı grupların karargahlarının, özelde de el-Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi’nin hedef alındığı ifade edildi.

El-Alem’e açıklamada bulunan Suriyeli askeri kaynaklar, muhalifleri destekleyen haber kaynaklarının verdiği haberlerin sahadaki gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek Şam’ın güneyindeki Daraya kentindeki durumu örnek gösterdi ve kentte kuşatma altına alınan 5 bin militandan 3 bininin öldürüldüğünü, kalanların ise kaçış imkanının bulunmadığını söyledi.

“Daraya’daki savaş, Suriye güvenlik güçlerinin şehir savaşında da son derece yeterli olduğunu göstermektedir” diyen Suriyeli askeri yetkili, Daraya’da silahlı gruplara komuta eden çok sayıda kişinin ele geçirildiğini belirterek kentte çok sayıda Libyalı, Çeçen, Suudi ve Ürdünlü militanın öldürüldüğünü açıkladı.

Silahlı grupların son haftalarda verdikleri ağır kayıplar sebebiyle Şam’ın doğusundaki Guta bölgesindeki silahlı militanların artık kendilerini Antalya’da kurulan askeri komutanlığa tabi görmediklerini belirten Suriyeli askeri yetkili, militanların Antalya’da kurulan yeni askeri örgütün yanlış planlarının kendilerinin ağır kayıplar vermesine neden olduğunu dile getirdiklerini söyledi.

Silahlı grupların Hama kentine doğru yönelmelerinin Şam’da uğradıkları ağır yenilginin sonucu olduğunu belirten Suriyeli askeri yetkili, “Bu yenilginin en büyük sebeplerinden biri şuydu: Şam’a saldıran silahlı militanların büyük çoğunluğu Şamlı hatta Suriyeli değildi, şu anda da savaş cephesini Şam’dan başka bölgelere kaydırıyorlar” dedi.

Silahlı grupların onlardan stratejik bölgeleri ele geçirmelerini isteyen Amerikalı ve Türklerin baskısı altında olduğunu belirten Suriyeli yetkili, ABD ve Türkiye’nin silahlı gruplar tarafından ele geçirilecek stratejik bölgeleri İran, Rusya ve Çin gibi Şam’ın müttefiki olan ülkelere karşı bir koz olarak kullanmayı hedeflediğini öne sürdü ve Suriye ordusunun da bundan dolayı belli bir bölgede toplanmasını beklediği silahlı gruplara operasyonlar yaptığını söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Yaşar tarafından 19-12-2012 11:29:47 Tarihinde yazıldı.
Hamdolsun
Hamdolsun
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım