HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05-02-2013 tarihinde, 17:36 saatinde eklendi
Nusra Cephesi Lübnan’da örgütlendi
Nusra Cephesi Lübnan’da örgütlendi
YDH- El Kaide’nin Suriye kolu olarak nitelendirilen Nusra Cephesi adlı örgütün Lübnan’ın güneyindeki Aynu’l- Hilve mülteci kampında örgütlenmeye başladığı bildirildi.

 

YDH-El Kaide’nin Suriye kolu olarak nitelendirilen Nusra Cephesi adlı örgütün Lübnan’ın güneyindeki Aynu’l- Hilve mülteci kampında örgütlenmeye başladığı bildirildi.

El Alem televizyonu, Nusra Cephesi’nin Sayda kentindeki Aynu’l- Hilve Filistin mülteci kampında diğer radikal selefi grupları bir araya getirerek örgütün Lübnan kolunu oluşturmaya çalıştığını bildirdi.

Haberde Nusra Cephesi’nin Abdullah Azzam Tugayları, Fethu’l- İslam, Cundu’l- İslam, Cundu’ş- Şam örgütleriyle İslami Cihat’tan ayrılan militanlarla bir koalisyon oluşturduğu bildirildi.

Aynu’l- Hilve mülteci kampındaki bir güvenlik yetkilisi, grubun Tevare bölgesinde askeri mevziler oluşturduğunu, Besatin bölgesinde de militanlara askeri eğitim vermeye başladığını açıkladı.

Aynu’l- Hilve Filistin mülteci kampındaki kontrolün yüzde 50’sinin bu grubun eline geçtiği diğer yarısının ise hala Lübnan ordusunun kontrolünde olduğu belirtildi.

El-Alem’e açıklamada bulunan kamptaki bir kaynak, daha önce tanınmamak için yüzlerini kapatan silahlı unsurların, kamp içerisinde artık yüzlerini kapatma gereği duymadan açıkça silahlı olarak dolaşmaya başladıklarını söyledi.

Söz konusu grubun, Heysem ve Muhammed es-Sadi, Bilal Bedr, Tevfik Taha, Usame Şebabi, Macid el-Mecd gibi Suriye ve Suudi Arabistan vatandaşı kişilerce örgütlendiğini belirten kaynaklar, örgütün çok yakında kendini ilan edeceğini ve faaliyetlerine başlayacağını ifade etti.

Örgütün liderlerinin cephenin iç idaresi bakımından yayımladığı bildiri ve talimatlardan yeni örgütün siyasi ve ideolojik açıdan seleflerinden farklı olduğunun; bununla birlikte yeni grubun Fethu’l- İslam ve Cundu’ş- Şam çizgisine eğilimli olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

Örgütün önde gelen liderlerinden Bilal Bedr’in Aynu’l- Hilve kampında yaşayan 8 Filistinliyi öldürmekle suçlandığı ve Suriye yanlısı Filistinlileri kamptan çıkarmaya çalıştığı açıklandı.

21 yaşındaki Bilal Bedr’in beraberindeki militanlarla birlikte Filistin’in Kurtuluşu için Halk Cephesi/Genel Komutanlık örgütünün kamp içindeki bürosuna saldırdığını belirten kaynaklar, beraberindeki 20 Filistinli gençle silahlı grup oluşturan Bedr’in Usame Şebabi ve Tevfik Taha’nın emriyle hareket ettiğini öne sürdü.

Tevfik Taha, Usame Şebabi, Heysem ve Muhammed es-Sadi’nin daha önce yaptıkları bir açıklamada, kurmakta oldukları örgütün Suriye’deki Nusra Cephesi’nin gelişmiş bir modeli olacağını ve Aynu’l- Hilve kampını cihatçılar için bir kurtarılmış bölge haline getireceğini söylediği bildiriliyor.

Yeni örgütün, Beyrut’un Dahiye semtindeki Burc el-Baracne mülteci kampında da örgütlenmeye çalıştığı ifade ediliyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım