HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
21-03-2013 tarihinde, 19:49 saatinde eklendi
Ramazan el-Buti intihar saldırısıyla öldürüldü
Ramazan el-Buti intihar saldırısıyla öldürüldü
YDH- Suriye'nin önde gelen alimlerinden Ramazan el-Buti, Perşembe günleri ders verdiği el-İman camiini hedef alan intihar saldırısında yaşamını yitirdi.

 

YDH- Suriye'nin önde gelen alimlerinden Ramazan el-Buti, Perşembe günleri ders verdiği el-İman camiini hedef alan intihar saldırısında yaşamını yitirdi. 
 
Yayınladığı çok sayıda kitabı Türkçeye çevrilen Suriye'nin önde gelen alimlerinden Muhammed Ramazan el-Buti, bugün akşam saatlerinde başkent Şam'daki el-İman camiini hedef alan saldırıda yaşamını yitirdi.
 
Suriye yönetimini destekleyen fetvalarıyla bilinen el-Buti, Perşembe günleri el-İman camiinde dersler vermekteydi. Saldırıda el-Buti'nin yanı sıra 20 sivilin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.
 
Ramazan el-Buti kimdir?

1929 yılında Türkiye'deki el-Botan köyünde dünyaya gelen Şeyh Ramazan el-Buti, 4 yaşında ailesiyle birlikte Şam'a göçtü. 1955 yılında Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi'nden mezun olan Şeyh Ramazan el-Buti, 1958 yılından itibaren İslami ilimler üzerine eğitim çalışmalarında bulunmaktadır. 
 
Suriye Ulusal Koalisyonu başkanı Muaz el-Hatib'in Emevi Camii'deki hatiplik görevinin sona erdirilmesinden sonra Emevi Camii'nde hutbeler vermeye başladı. 
 
Çok sayıda kitabı Türkçeye çevrilmiş olan Suriye'nin önde gelen alimlerinden Şeyh Ramazan el-Buti, Suriye'deki ayaklanmaya karşı çıkarak Suriye'deki yönetimin yanında durmayı tercih etti. Bu duruşundan ötürü el-Buti, Suriyeli ayaklanmacıların şiddetli eleştirilerine maruz kaldı.
 
Suriye'deki ayaklanmayı komplo ve fitne olarak niteleyen Şeyh el-Buti, 1 Haziran 2012'de Şam'daki Emevi Camii'nde verdiği hutbesinde, Suriye'nin tekfirci terörle karşı karşıya olduğunu söyledi. 
 
Şeyh el-Buti, "Suriye, Siyonizmin bölgedeki projelerine karşı durdu. Bundan ötürü Katar ve Suudi yöneticilerin paralarıyla Suriye'deki rejim devrilmek isteniyor. Amerika ve İsrail, Katar ve Suudi Arabistan gibi Körfez rejimlerini, koltukları karşılığında satın aldı. Amerika ve İsrail onlardan, Suriye'deki rejimi devirmeyi, İsrail'in bölgede en güçlü olarak kalması için Suriye'yi devletçiklere bölmeyi istedi. 
 
Suriye'de gerçekleşen ve sivillerin de yaşamını yitirdiği bombalı saldırılarda yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze merasiminde konuşan Buti "Bu, Burhan Galyun ve efendilerinin Suriye'ye gönderdiği bir hediyedir. Onlar, düşmanın kucağında Suriye'den reform istiyorlar" demişti. 
Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
tahir toprak tarafından 21-03-2013 22:10:59 Tarihinde yazıldı.
Bu şehadet Adaletin miladı Zulümatın boğuluşu olacaktır.
ALLAHÜ EKBER,ALLAHÜ EKBER,ALLAHÜEKBER VELİLLAHİLHAMD..İNNA LİLLAHİ VE İNNA İLEYHİŞ RACİUUUN..ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN,SEVGİLİ EL BUTİ HOCAMIZIN..Kan içici yezitin torunları,Müslüman kanı ve irinden beslenen el kaide,ÖSO ve türkiyedeki uzantıları....,zalimlikte ve canilikte sınır tanımadıklarını ispatlamış oldular..Bu onların,SÜNNİ OLMADIKLARININDA açık ispatı oldu.. Çünki abd-siyonizm-nato ,ne sünnidir,nede şii dir !..onlar insanlığın düşmanıdırlar !Bu firavunlar ,Irakta,Afganistanda,Pakistanda ve şimdi Suriyede ölüm kusarken;mezhep ayrımı yapmadıklarını göstermişlerdir..Ramazan El Butiyi Şehit eden -abd-nato DESTEKLİ ÖLÜM MANGALARI Selefi-vahhabilerer ve öso da,bu cinayeti işlemekle, abd -siyonizmden farklarının olmadığını ortaya koymuş oldular..24 aydır,şii-alevi düşmanlığı üzerinden,Suriyedeki NATO-İSRAİL-ABD taşeronluğunu sürdüren bu kanlı işgalci çocukları,şimdiye kadar onbinlerce şii müslümanın yanında,yine onbinlercede sünni müslümanın kanını döktüler..Bu ingiliz üretimi vahhabi selefi,suut-katar-AKP-ABD beslemesi ölüm makinalarından,bunlar bekleniyordu ve halada daha fazlası beklenir..Ama bu kadar aptal olup,kendi çirkefliklerini kendi elleriyle açığa çıkartmaları beklenemezdi..Allah zalimler guruhunu şaşırttı demek!Ramazan el buti hocamızın mubarek kanı,bu zalimleri boğacaktır inşaallah!.Şehidimize bin selam..
cengiz tarafından 22-03-2013 08:40:16 Tarihinde yazıldı.
bence esedin son hamlesi
muhalifler said ramazan el butiyi öldürmek isteseler şimdiye kadar çoktan yaparlardı. bence esedin son çırpınış hamlesi. said ramazanın şu an dirisinden çok ölüsü işine yarar.baas zihniyeti her türlü melanete müsaittir. esed rejimi said ramazanı korumak istesydi açık hedef yapmazdı. kendisini müftüsü niye ortada yok. biraz feraset.
tahir toprak tarafından 22-03-2013 19:03:48 Tarihinde yazıldı.
Cami duvarı..
Esat ,Kan kokusunu alan ,NATO destekli yeryüzünün kan içici çakallarından,A takımındaki GENERALLERİNİ,bakanlarını bile koruyamadı.. Yazın yaptığınız saldırıyı unutmamışındır herhalde...Siz ait olduğunuz NATO-BLACKWATIR-EL KAİDE ölüm mangalarının kan içiciliğini ya bilmiyorsunuz,yada bilinçli karatma yapıyorsunuz..Şunu unutmayın,yeryüzü firavunlarının, tüm kan içici profesyonel katilleri suriyede, İRAN-HİZBULLAH VE ESATA KARŞI savaşıyor...Savaşın başından beri,esat hiç intihar bombacısı kullanmamıştır..Din tüccarı ölüm mangaları bu sefer,stratejik bir hata yaptılar ve el butiyi şehid ettiler..Onların Sünni olmadıkları ve sünnininde,şiininde,insanlığında düşmanı oldukları ortaya döküldü..Kandırmak istedikleri sünni dünya,bu kutlu şehadetle uyanacaktır inşaallah.Katar-EL CEZİRE Medyası ve türkiyedeki ,din tüccar medyadaki kanlı uzantıları tetikçilerde, onlarla beraber boğulacaklar inşaallah..Ecelleri geldiki,camiyi vurdular..
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım