HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
22-03-2013 tarihinde, 17:43 saatinde eklendi
Halep'teki kimyasal saldırının sırları
Halep'teki kimyasal saldırının sırları
YDH- Filistin’den yayın yapan Dunya el-Vatan, Halep’in Han el-Asel bölgesine atılan kimyasal başlıklı roketlerin kimlerin, nasıl ürettiğine ilişkin ilginç iddialar gündeme getirdi.

 

YDH-Filistin’den yayın yapan Dunya el-Vatan, Halep’in Han el-Asel bölgesine atılan kimyasal başlıklı roketlerin kimlerin, nasıl ürettiğine ilişkin ilginç iddialar gündeme getirdi.

Geçen yazın sonlarında (Ağustos günlerinde) Nusra Cephesi örgütü, Türk istihbaratının yardımıyla, Suriye'de kendi alanında tek olan, sıvılaştırılmış klor gazı dolum laboratuarını ele geçirdi.

Üretim yeri, Halep'in 50 km doğusunda Halep-Rakka yolu üstünde yer alıyor. Buranın sermayesinin büyük bir kısmı özel sektör tarafından sağlanırken, devletin de laboratuara basit bir katkısı oluyordu.

Stoklarında yer alan klor gazı ile Halep'in tamamı, basit bir teknik ile üretilebilecek kimyasal bombalar ile yerle bir edilebilir. BU tür hassas ve tehlikeli sebeplerden dolayı, Suriye yönetimi; Birleşmiş Milletler ve Şam'daki temsilcileri (İbrahimi'nin ekibi) ile iletişime geçerek Birleşmiş Milletlerden girişimde bulunarak, silahlı grupların oradan çekilmeleri için ikna edilmelerini istedi.

Rusya, bu hareketlenmelerde, konunun ciddiyetinin anlaşılması için anahtar bir rol üstlendi. Yönetimin ve devlet tarafının; stokların askeri amaçlı kullanımını önlemek için, Birleşmiş Milletlerden var olacak temsilciler şartıyla, silahlı grupların orayı kontrol ettiğini kabul edecek noktaya gelen pazarlıklara rağmen, silahlı gruplar bunu reddetti.

En sonunda, üretim yerinin kapanması üzerinde anlaşmaya varıldı; ama içindeki tüpler yerinde kaldı. Silahlı gruplar üretim yerinin güvenli olan başka bir yere nakledilmesini veya stokların Fırat nehrine boşaltılması önerilerini de reddetti.

Laboratuarda, her biri yüzlerce kilogram ağırlığında onlarca tüp bulunmakta. Laboratuar işgal edildiğinde, toplamda 6 ton civarında klor gazının depolarda hazır halde var olduğunu söyleyebiliriz.

Şam büyüklüğündeki bir şehrin suyunu bir ay boyunca arıtabilecek nitelikte olan her bir tüp, 20 bin nüfuslu bir kenti ortadan kaldırabilir. Laboratuar içinde var olan tüpler, Şam ve Halep halkının tamamını imha etmeye yetecek kapasitede.

Nusra Örgütü, Suriye'deki, klor gazını kullanma tekniklerini bilen tek örgüt

Nusra örgütünün, klor gazını kimyasal silah gibi kullanabilme hikayesi Irak'a dayanır. Amerikan işgalcilerin çekilmesinden sonra, Ürdün ve Arabistan istihbaratının, Maliki hükümetini zayıflatma savaşında, Ürdün istihbaratı, ''Irak İslam Devleti'' adlı terör örgütüne, Ürdün'den klor gazı kaçırılması noktasında kolaylıklar sağlamıştı.

Irak İslam Devleri adlı örgüt Ürdün ve Suudi Arabistan istihbaratının yardımları ile, klor gazından ilk defa kimyasal silah tekniğini kullanan örgüt idi.

Medya ise, Arabistan istihbaratının bu bağlamda, mezhep soykırımını görmezden geliyor ve üstünü kapatmaya çalışıyor. Neredeyse her gün patlayan bombalı araçların, öldürdüğü insanların aylık oranı 1000'den fazla olduğu söyleniyor.

Bilindiği üzere, Nusra örgütünün, asıl olarak “Irak İslam Devleti” örgütünden gelen “Birinci Nesil” ve “İkinci Nesil” kadroları, Suriye'deki silahlılar arasında, bu tekniği kullanabilen tek taraflardır. Buna ek olarak, Irak İslam Devleti, 2011 sonbaharında, patlama konularında uzmanlardan oluşan Nusra örgütünü kurmak üzere, militanlarınıSuriye'ye ilk olarak gönderen örgüttür.

Haftalar önce, Halep'teki silahlı militanlardan öğrenilen bilgiye göre, Nusra örgütü, havan toplarında ve füzelerinde kullanmak üzere, el koyduğu klor gazı laboratuarın deposu ile beraber, klor gazlı roketler üretmeye başladı.

Önceki gün Han el-Asel'de kullanılan roketin içeriğinin, patlama yerinde bıraktığı izlere bakılırsa klor gazı olduğu belirtiliyor.

Patlama yerinin resmi, iki İngiliz kimyacıya soruldu, iki kimyacı da, patlama yerinin nerede olduğunu bilmeden, benzer yorumlar yaptı. Kimyacılardan biri tereddütsüz bir şekilde “yanmış klor gazı izleri” dedi. Diğeri ise “Doğal halinde olan kimyasal bir madde veya sıvı halinden gaz haline dönüştürülmüş bir madde olabilir” dedi.

Geriye kalan işaretlere bakılırsa, işlenen suç muhtemelen mezhepsel idi. Bölge halkının çoğunluğuna bakılırsa, Vahhabilerin devrim sözlüğünde ''kafirler'' diye sınıflandırılmış, Müslüman azınlıklardan oluşuyor. Bölgede, yüzde 20 oranında Ermeni Hıristiyanların da var olduğu biliniyor.

Çeviren: Hasan Sivri

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 2 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus ve renkli “devrim”e dair — 1 01-09-2020 tarihinde eklendi
Belarus’taki gelişmeler üzerine 16-08-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım