HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
04-05-2013 tarihinde, 21:33 saatinde eklendi
Kabe’yi ne zaman yıkacaklar
Kabe’yi ne zaman yıkacaklar
Mehmet Serim

YDH- Yakındoğu Haber Suriye Temsilcisi Mehmet Serim, son dönemde müslümanlarca kutsal kabul edilen mekanlara yönelik saldırıları ve bu eylemlerin güncel siyasi hedeflerini yorumladı.

 

YDH-Yakındoğu Haber Suriye Temsilcisi Mehmet Serim, son dönemde müslümanlarca kutsal kabul edilen mekanlara yönelik saldırıları ve bu eylemlerin güncel siyasi hedeflerini yorumladı.

Suud hanedanının “aile dini” olan vahhabilik daha peygamber hayatta iken başlatılan tahribatı kendisine misyon edinmiş, manevi, ilmi herhangi bir değer ortaya koymamış, petro-dolar gücünü diğer İslam ülkelerine dayatmış ve bazılarının yöneticileri tarafından kabul görmüş, yüceltilmiş bir akım.

Günümüzde İslam dünyasının kutsallarına ve birliğine zarar veren Suudi vahhabiliği, Suudi rejimin kurulmasından daha eskiye uzanan düşünsel temellere sahip.

Ancak son dönemde İslam dünyasının kutsallarını hedef alan eylemlerdeki artış ve bunun siyasi hedefleri, konunun güncel örneklerle sınırlı tutulmasını zorunlu kılıyor.

Kabe turizmi

Onlarca yıldır peygamber döneminden kalan eserler Suudilerin eli ile tek tek yok ediliyor. Peygamber ve onu anımsatacak ne varsa yeryüzünden siliniyor.

Şimdilik Kabe’ye dokunamıyorlar: Birincisi tepkiden çekindikleri için. İkinci ve daha önemli sebebi “para bastığı” için.

Kabe için şimdilik başka taktikler uyguluyorlar. Etrafına rezidanslar inşa edip, Kabe’yi “gömüyorlar.” Bir yandan Hz. Ebu Zerr’i* edebi bir figüre dönüştüren diğer yandan “yeryüzünün nimetleri benim için değil miydi, cenneti bekleyemem” anlayışı ile hareket eden ne kadar Karun varsa bu rezidanslardan yer edinmek için yarışıyor.

Vahhabilerin İslam tarihine saldırılarının kısa bir listesi

Vahhabiler 1800’de Mekke’ye girdiklerinde ilk yaptıkları iş Peygamber döneminden kalma yapıları yerle bir etmek oldu. Peygamber’in mezarı ise talan edildi.

1925’te Medine’de bulunan ve içinde yatanlardan dolayı “Cennetu’l Baki” adı verilen mezarlıktaki bütün mezarlar Kral Abdülaziz bin Suud’un emri ile yıkıldı.

Cennetu’l Baki adı peygamberin yakınlarının buraya defnedilmesinden geliyor. Bu mezarlığa ilk olarak “Osman bin Mezun” defnedilmiş ve bizzat Peygamber’in emri ile buraya ağaçlar dikilmişti. (adının buradan geldiği de söyleniyor)

Peygamber’in oğlu İbrahim de bu mezarlığa defnedildi. Peygamberin halaları Safiye, Atike, Hz. Ali’nin annesi Fatıma binti Esed, 3. Halife Osman ve Enes bin Malik de buraya defnedildiler.

Kral aynı yıl peygamberin dedesi ve ataları, eşi, annesinin mezarlarının bulunduğu Mekke’deki Cennetu’l- Mualla mezarlığını yıktırdı.

Hz. Havva’nın Cidde’deki mezarı, Hz. Muhammed’in babası Abdullah’ın Medine’deki mezarı, Hz. Fatıma’nın Medine’deki mezarı, Medine’deki Selman el-Farisi Camii, Peygamber’in hicretten sonra Medine’de yaşadığı ev, 6. İmam Hz. Caferu’s Sadık’ın Medine’deki evi, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in doğdukları, Hz. Ali’nin evi de vahhabiler tarafından yerle bir edildi.

Bu liste daha da uzatılabilir.

Bunlara kim dur diyecek?

Bu vahşi akımın İslam’a vurduğu fikirsel darbeyi bir kenara bırakalım, bugün de aynı icraatları devam ettirdiğini görüyoruz.

Libya’da, Mali’de birçok İslam eserini yok eden Vandallar sürüsü şimdi de Suriye’ye el atmış durumdalar.

Vahhabi terörist - nebbaşlar en son geçtiğimiz günlerde sahabeden Hicr bin Adiyy’in Şam – Adra’da bulunan türbesini tahrip edip, cesedi bilinmeyen bir yere götürdüler.

Bu vahhabilerin Suriye’deki ilk ve son icraatı değil.

Daha önce de Rakka’da Ammar bin Yasir’in türbesinin karşısına geçip top atışı ile türbeyi “Allahu Ekber” çığlıkları arasında yerle bir etmişlerdi.

Şam’daki Seyyide Zeyneb türbesine de iki kez saldırı girişiminde bulunup bomba patlattılar. Bu nedenle tüm Müslümanlar tarafından kutsanan bu mekan uzun bir zamandır kapalı.

Şimdi de “Suriye ordusu çekilmez ise Hz. Zeyneb ve Hz. Rukiyye’nin türbelerine yeni saldırılar düzenleyip naaşlarını çalmak ile tehdit ediyorlar.

Bu teröristler kutsallara saldırırken Sünni, Alevi, Hıristiyan ayrımı da yapmıyorlar.

Minaresini “Suriye ordusu kutsallarımıza saldırıyor” görüntüsü vermek için yıktıkları onlarca caminin yanı sıra Halep’teki Emevi camisini tamamıyla harap ettiler, en sonunda minaresini de bombaladılar.

Osmanlıyı geri getirme hayali ile yanıp tutuşanlar daha önce de tarihi Halep çarşısını yakıp yıkmışlardı. Osmanlıdan kalma avizeler ve onlarca eserin bulunduğu çarşı şimdi harap vaziyette.

Tarihi Halep kalesi, kiliseler, camiler, türbeler, Humus’taki Şövalyeler Kalesi, Lazkiye’deki Selahaddin Kalesi, Busra’daki dünyanın tümü ile ayakta kalabilen tek sağlam antik tiyatrosu, Palmyra harabeleri ve müzesi bu vahşilerin kurbanı oldu. Kimisi tamamen tahrip edildi, kimisi kısmen. Kimisinden bütün eserler çalındı.

Tıpkı Maarrat el-Numan’da yaptıkları gibi: Koskoca mozaiği çalıp götürdüler, İslam tarihinin en büyük şairlerinden Ebu ala el-Maarri’nin heykelini kırdılar.

Camileri silah deposu olarak kullandıklarını ancak içeriden açılan ateşe karşılık buralara ateş açıldığı zaman “Müslümanlara saldırıyorlar” iki yüzlülüğünü saymamıştık, bunu da ekleyelim.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
muhsin tarafından 07-05-2013 16:16:46 Tarihinde yazıldı.
algı
sayın YDH EDİTÖRü; fikriyatta doğru bir efkarı uhdesinde tutan SELEFİ DÜŞÜNCEnin, birileri tarafınca fiiliyatta yanlış bir şekilde tatbik edilmesi elbette kabulu mümkin değildir.Lakin mezhebi bir perspektifle değil de ilmi ve akli selimle olaylar anlaşılmaya çalışılsa iyi olur. Zira tüm müslümanların değer verdiği HZ. ZEYNEB(r.a) HZ.HUCR B.ADİYY(r.a) v.b saliha ve salih zatların kabirlerinin şirk kokan etkinliklerle kutsanması nereye oturtulacak. HİKMET ile hareket edemeyen Suriyeli bazı müslüman grupların o türbelere yaptıkları uygulama kınanmalı. lakin bu eylemi HALİS( ancak Bİ-BASİRET)duygularla yapanları YEZİDle eşdeğer tutmak da kabul edilemez.
memati tarafından 07-05-2013 20:36:07 Tarihinde yazıldı.
algısız
algısız belliki sende bu vahhabi kö...lerindensin. İslam, Peygamber ve evlatlarına düşmanlık eden ebu süfyan, muaviye ve yezit soyundansın. ortadoğuda suikast ve bombalama eylemleri ile ehlibeyt taraftarları islam dairesi içinde olduğu için sizin gibi müşriklere karşılık vermiyorlar, sizin gibi hareket etseydik yeryüzünde bir tane bile vahhabi kalmazdı. Allah nurunu tamamlayacaktır inşaallah.
mustafa tarafından 08-05-2013 14:15:55 Tarihinde yazıldı.
lanetliyorum
sünni müslüman bir türk olarak,kesinlikle ehli beyte mensub din büyüklerine şii müslümanlar kadar titizlikle sahip çıkılmalı,zaten türkiyedeki sünni müslümanlarla ortadoğudaki arap sünni müslümanlar birbirinden çok farklı...türkiyedeki sünni müslümanlar ehlibeyte mensup din büyüklerini başta hz ali vs olmak üzere şii müslümanlar kadar seviyor olmalarına rağmen ,malisef arap ülkelerindeki sünni müslümanlarda ehlibeyte karşı aynı hassasiyeti göremiyoruz..sanırım bu araplara emevilerden kalan kirli bir miras olmalı...
Fehim tarafından 10-05-2013 20:07:10 Tarihinde yazıldı.
BSM
"Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda savaşın, (ancak) aşırı gitmeyin. Elbette Allah aşırı gidenleri sevmez. " Bakara 190 Allahu Teala Hazretlerinin en önemli emrini görmezden gelen Muvahhidun(Vahhabi) ve Selefiler, din kardeşlerimi katlederken hangi tefsir,fıkıh veya hadise dayanarak korkunç katliamlar işliyorlar. Cihada gidenlere Kur'an'ın şu muhteşem ayetini tekrar tekrar okumalarını rica ediyorum. "Ey iman sahipleri! Özü-sözü bozuk birisi size bir haber getirdiğinde, hemen araştırıp inceleyin/delil arayın! Yoksa bilgisizlikle bir topluluğu suçlar da yapmış olduğunuza pişmanlık duyar hale gelirsiniz." Hucurat (6) Allahın rahmeti üzerimize olsun.
Tuğrul Çağrı bin Öztürk el-Hanif el-Meshitî tarafından 08-06-2013 15:12:11 Tarihinde yazıldı.
Böyle Bir CEHALET Olamaz...?!
Yazıyı yazan kişi, İslam hakkında konuşmuş ve Vehhabilik dediği Tevhid akidesini AİLE DİNİ olarak yansıtmış da, bu İslam hakkında konuşan kişi ALİM mi yoksa böyle net sitelerinin kenar köşelerinde ağlayan yazarlardan biri mi?! 2.si olduğunda kimsenin şüphesi yok sanırım?! Neymiş, Vahşiler Türbe yıkıyormuş ?! Türbenin yıkımından önce, Türbe yapmanın İslam'daki yerini delillendirseydi de biz de baksaydık o Vehhabiler ne diye yıkmış bu türbeleri?! Hem türbenin İslam'daki yerini açıklamayacaksın hem de ağlayarak KUTSALLAR ELDEN GİDİYOR diye yaygara koparacaksın?! Hayatında Sahih-i Muslim'i hiç okudun mu?! Orada kabirleri düzleme emrini görmedin mi?! Kabirlerin üzerine mescid yapan Yahudi ve Hıristiyanların lanet edildiğini gördün mü peki?! Ya Rasuller hakkında övmede ileri gidip, onları ilah seviyesine çıkaran müşriklerin lanetlendiğini?! Ya da, Rasulullah saw'in Rıdvan bey'atı yaptığı, Fetih suresinde de belirtilen Rıdvan ağacının, İmam Halife Ömer tarafından kesildiğini görmedin mi?! Neden kesti ki, sana göre o da Vehhabi?! Yoksa İmam Ömer'e de bu fikri Muhammed bin Abdi'l-Vehhab mı verdi?! Yuh size de taptıklarınıza da, der İbrahim as! İnsanlar bu türbelere, peygamberin ve ashabının evlerine, mezarlara adeta ibadet ederler, yüz sürerler, onlardan medet beklerle, bunca şirkin olduğu bir melaneti kaldırmak nasıl Vahşilik oluyor?! İmam Ömer, rıdvan ağacına emanetlerin bırakıldığını görünce, ileride şirke sebep olmasın diye o ağacı kesiyor, sana göre o da Vahşi olmalı?! Ki sen de biliyorsun ki, sen Ömer'in tırnağına girmiş pislik bile değilsin -ki eğer İmam Ömer tırnak uzattıysa zira Sünnet gereği tırnak kesmek fıtrattandır o yüzden pek tırnak uzatacağı da muhtemel değildir ama yine de kendine yer edinesin diye tırnak örneğini verdim... Böyle cahillikle ağlayacağına, İslam'da türbe yapımının Rasulullah saw'in sünnetinden delillerini getir de, ondan sonra kim kime düşman görelim, zavallı cahil. Kabe'yi yıkmazlar, korkma bu kadar. Kral'ın ABD ajanı olduğunu herkes biliyor da, bunun Muhammed bin Abdi'l-Vehhab'ın daveti ile ne ilgisi var?! Yoksa İmam Hüseyin'e ALLAH diyenleri, İmam Muhammed kesti diye mi bu çığlığın :) ?! Yazık ama her nefis gibi sen de ölümü tadacaksın ancak dikkatli ol, ölümün VAHŞİ dediklerinin elinden olmasın. The Wahhabi...
Ümit tarafından 04-07-2015 07:19:22 Tarihinde yazıldı.
Atatürk ve Peygamberiiziin Mezarı
Mustafa Kemâl'in telgrafı doğrudur. Murat Bardakçı, Engin Ardıç ve Kadir Mısıroğlu'nun yorumları yanlıştır. Mekke Şehir Planlaması projesinde ekipbaşı olan Orol Ataman, bu telgrafın metnini Medine Müzesi'nde görmüştür. Okuyun. http://www.angelfire.com/mn/atakam/ndex/
Ümit tarafından 27-09-2015 02:55:45 Tarihinde yazıldı.
Peygamberin mezarı
Ben fikriyatı, zikriyatı bilmem. "Dinde aşırıya gitmeyin" ayetini bilirim. Bu yüzden Selefîler de, Vehhabiler de yanlış yoldadır. Vehhabi Suudların yıkmaya kalktığı Peygamberimizin kabrini de Mustafa Kemal kurtarmıştır. Okuyun: http://www.angelfire.com/mn/atakam/ndex/mezar.html
Ümit Veren tarafından 18-09-2016 06:43:56 Tarihinde yazıldı.
Peygamberimizin Mezarı
Mustafa Kemâl'in telgrafla Peygamberimizin kabrinin yıkılmasını önlediği doğrudur. Murat Bardakçı, Engin Ardıç ve Kadir Mısıroğlu'nun yorumları yanlıştır. Mekke Şehir Planlaması projesinde ekipbaşı olan Orol Ataman, bu telgrafın metnini Medine Müzesi'nde görmüştür. Okuyun. http://www.angelfire.com/mn/atakam/ndex/mezar.html
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Arhangelsk’te patlama. Gerçekte ne oldu? 19-08-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım