HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
10-11-2013 tarihinde, 22:03 saatinde eklendi
Suriye Ordusu Halep'te ilerlerken, silahlı gruplar birbiriyle çatışıyor
Suriye Ordusu Halep'te ilerlerken, silahlı gruplar birbiriyle çatışıyor
Hasan Sivri

Silahlı grupların iç savaşı sürerken, Suriye ordusunun Şam ve Halep kırsalındaki operasyonlarını arttırdığı bildiriliyor.

YDH- Sahadaki gelişmeleri, bölge basınından ve muhalif kaynaklardan izleyen YDH Muhabiri Hasan Sivri’nin özel haberi.

Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Güçleri’nden oluşan birliklerin, Halep’in güney ve doğusunda operasyonları yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

Muhaliflerin stratejik merkezlerinden biri olan El-Sefira'nın ordunun kontrolüne girmesinden sonra ordu, Tel Aren ve Tel Hasıl'a doğru yönelmişti.

Tel Aren dün akşam itibarı ile tamamen ordunun kontrolüne girerken hemen kuzeyinde bulunan Tel Hasıl'a doğru çatışmalar yoğunlaşmış durumda. Seçkin birliklerin, Tel Hasıl'a doğru yöneldiği haberleri geliyor.

Bu bölgede çatışmalar sürerken Ulusal Savunma Güçleri, özellikle hava destekli bir operasyon ile uluslararası hava alanı yakınlarında bulunan ve muhaliflerin Halep'teki iki karargahından biri olan 80. Tugay'a şok bir operasyon gerçekleştirdi.

80. Tugay, geçen şubat ayından beri muhaliflerin elindeydi.

Muhaliflerin dün bir kısmını geri almayı başardığı 80.Tugay, bugün itibarı ile tamamen ordu güçlerinin elinde.

Al-Ahbar'a konuşan Halk Komitelerinden bir yetkili, aralarında grup liderlerin de olduğu onlarca muhalifin öldürüldüğünü ve geri kalanların ise kaçtığını aktardı.

Tel Hasıl'ın batısında ve 80. Tugay'ın güneyinde yer alan bölgede ise Halk Komiteleri ve Ulusal Savunma Güçleri, Nusra Cephesine bağlı 600. Tugay'a onlarca kayıp verdirtip tugayı bölgeden çekilmeye zorladı.

Yine aynı çatışmaları, 1 km uzaktan izlediğini aktaran Reuters fotoğrafçısı kısa bir sürede gördüğü kadarı ile ordunun, muhaliflerin merkezlerine 20'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi.

Çatışmalar sırasında Halep'in kuzeyinde bazı bölgelerde birden bire kaybolan silahlı grupların, Halep güneyinde, zor durumda kalan silahlı muhalefete destek olmak amacıyla yola çıktıkları düşünülüyor.

Ordunun güney ve doğu Halep'teki ilerleyişinin, kuzeydeki denklemleri de bozacağı öngörülüyor.

IŞID-Nusra-Tevhid Savaşı

Öte yandan silahlı gruplar arasındaki ihtilaflar derinleşiyor. Daha önce farklı bölgelerde el-Kaide'ye bağlı Irak-Şam İslam Devleti ile Özgür Suriye Ordusu’ndan silahlı birlikler arasında patlak veren çatışmalar tekrar başlamış durumda.

Halep'te, Azaz güneyinde yer alan Tel Rıfat'ta, toplantı halinde iken Tevhid Tugayı liderlerini hedef alan bombalı araç saldırısından sonra Tevhid Tugayı ile IŞID arasında çatışmaların şiddetlendiği bildiriliyor.

Muhalif kaynaklara göre Tevhid Tugayı da aynı şekilde bombalı araç saldırısı ile IŞID'e cevap verdi.

Bir başka iddiaya göre IŞID'i hedef alan bombalı araç saldırısı, Nusra Cephesine bağlı Allah-u Ekber tugayı tarafından gerçekleştirildi. Aynı gün IŞID, Nusra'nın Deyr Zor'daki saha komutanlarından birini tutuklamıştı.

Çatışmalar bugün de Lazkiye kırsalına taşındı. IŞID'in Lazkiye Emiri Ebu Eymen Iraki önderliğindeki grup, Cebel Türkmen'de bulunan Hicret Tugayına saldırdı. Hicret Tugayı, Tevhid Tugayının ve İslam Tugayının da içinde olduğu Suriye İslami Cephesinde yer alan bir silahlı grup.

Muhalifler saldırının, silah depolarına ve mühimmatlara el koymak için gerçekleştirildiğini bildiriyor. El- Meyadin televizyonunun muhalif kaynaklardan aktardığına göre çatışmalarda IŞİD'den 7, Hicret Tugayı’ndan ise 3 militan öldü. Ayrıca Hicret tugayı liderine suikast girişiminde bulunulduğu gelen bilgiler arasında. Tugay lideri Ebu Rahel'in bu saldırıdan kurtulduğu; ancak yardımcısını kayıp verdiği aktarılıyor.

ÖSO'ya yakın muhalifler, çatışmaları durdurmak ve aracı olmak amacıyla bölgeye gelen Şeriat Konseyi üyesi Şeyh Celal Bayırlı'nın, IŞID komutanı Ebu Eymen Iraki tarafından öldürüldüğünü aktarıyor. Muhalifler Şeyh Celal'ı bugün akşam vakitlerinde defnetti.

Cebel Türkmen'de IŞID ile ÖSO arasında çatışmalar sürerken kaynaklar, ordunun büyük bir operasyon için kuvvetlerini topladığını aktarıyor.

Öte yandan ordunun, Şam'ın güneyinde yer alan Hüceyra'da ilerleme kaydettiği ve muhaliflere kayıplar verdirttiği bildiriliyor.

El-Cezire’nin Zevahiri operasyonu ters etki yaptı

Katar’ın eL-Cezire televizyonunun, el-Kaide lideri Eymen Zevahiri'nin IŞID'i lağvettiğine dair eski ses kaydının tekrar yayınlaması, Nusra ile IŞİD arasındaki ihtilafları tekrar gündeme taşıdı.

Daha önce IŞİD Emiri Ebubekir Bağdadi'nin, el-Kaide'ye ve Nusra'ya danışmadan, Nusra'nın bayrakları altında olduğu ilan etmesi, Nusra saflarında karışıklığa ve bölünmelere yol açmıştı. Nusra Cephesine bağlı bir çok grup IŞİD'e biat etmiş ve saflarına katılmıştı.

Bu dönemde Nusra ile IŞID arasında birçok bölgede çatışmalar yaşanmıştı. Nusra ile IŞİD arasındaki sorunların giderek derinleştiği bildiriliyor.

IŞİD, Halep'te Nusra'nın kontrolü altında olan bir hastaneyi almış ve merkezi haline getirmişti. Son dönemlerde ise IŞİD, Haseke'de, YPG ve Suriye Ordusu ile çatışma halinde olan Nusra'nın silah depolarını basmış ve mühimmatlarını ele geçirmişti. Bu olaydan sonra Nusra Haseke'den geri çekilirken Nusra'nın Serekaniye (Rasu’l Ayn) Emiri Ebu Abdullah el-Mısri IŞİD'e biat etmişti.

Nusra Emiri Ebu Muhabbed Colani ile Bağdadi'nin tanışıklığı çok eskilere gitmiyor. Şam kırsalında olan ve Colani diye bilinen Nusra liderinin asıl adının Muhammed Ebu Feth olduğu belirtiliyor. Irak işgali sırasında, Irak-Suriye arasında militan geçişleri için yollar temin eden Ebu Feth'in Bağdadi ile tanışıklığı, 2000'lerin başlarına dayanıyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım