HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
21-03-2014 tarihinde, 13:56 saatinde eklendi
‘Türkiye ve Suriye Alevilerini birbirinden ayırdık'
‘Türkiye ve Suriye Alevilerini birbirinden ayırdık'
Hasan SİVRİ

YDH Muhabiri Hasan Sivri, Suriye'nin Keseb bölgesine bugün gerçekşelen saldırının ayrıntılarını yazdı.

Bu sabah saatlerinde, Türkiye topraklarından olmak üzere 3  ayrı noktadan, Lazkiye'nin kuzeyinde yer alan Keseb sınır kapısına başlatılan saldırı, muhalifler ve savaşı finanse eden Körfezdeki Selefi şeyhler tarafından yukarıdaki cümle ile duyuruldu.

 

Daha önce de ''Sahili Kurtarma Operasyonu'' ve ''Ümmü’l- Müminin Ayşe Operasyonu'' isimleri ile yaptıkları baskınlara ve katliamlara bir yenisini eklemek isteyen cihadçı güçler, bu seferki operasyonlarına ''Enfal'' adını verdiler.

Baskına katılan gruplar El-Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Arabistan'ın kontrolündeki İslam Tugayı. Her iki örgütün de bu bölgeye Türkiye topraklarından girdikleri belirtiliyor. Cihadçı tugayların sosyal medyadaki hesaplarına bakılırsa, baskına katılan bir çok örgüt var.

Şam Mücahitleri Tugayı, baskını “Allah-u Ekber. Keseb sınır kapısının elimize geçtiğini ve Nusayri köylerine Grad füzeleri gönderdiğimizi müjdelerim” diyerek duyurdu. Ayrıca İslami Cephe'ye bağlı bazı silahlı gruplar da bu baskında yer alıyor.

Keseb, birlikte yaşama örneğiydi

Ermenilerle farklı mezheplerden Müslümanların bir arada yaşadığı Keseb, Samandağ ile Lazkiye arasında yer alan Kel dağının hemen güneyinde bulunuyor.

Keseb köyündeki yerel komiteler ve güçler saldırıya karşı koymaya çalışırken Suriye ordusunun ve Ulusal Savunma Güçleri’nin de savunma hattına katıldığı bildiriliyor.

Halepli Siyaset Bilimci Kevork Almassaian, Keseb köyüne yönelik saldırıyı, sosyal medyada şu şekilde yorumladı: “Yeni Osmanlılar tekrar Ermenilerin peşinde. İhvan, Körfez şeyhleri ve muhalifler, sahil bölgesini ‘Nusayriler, Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından işgal edilmiş’ olarak görüyor. Erdoğan ve Yeni Osmanlıcılar ise el-Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi’ni ve silahlı grupları topraklarından geçirerek Ermeni düşmanlıklarını tekrar gösterdiler.”

Keseb Sağlık Merkezi başkanı Yusuf Dib ile iletişime geçen birmuhabir ise “60 yaşındaki Doktor Yusuf Dib’in, eşi ve çocuklarını Keseb'ten güvenli bir yere kaçırmayı başardığını ve yaralıları tedavi etme çalışmalarına katıldığını” aktardı.

Sınır kapısı geri alındı

Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Güçleri, farklı bir noktada cephe açarak, silahlı grupların gücünü dağıtmaya çalışıyor.

Silahlı gruplar, sosyal medyada Keseb sınır kapısının ele geçirildiğini “Bab Al-Hava sınır kapısının fotoğraflarını paylaşarak” iddia ederlerken, bölgedeki Ulusal Savunma Güçleri’ne bağlı basın ofisi, sınır kapısının halen Suriye ordusunun kontrolünde olduğunu ve baskına sert bir şekilde karşı koyulduğunu duyurdu.

El-Meyadin'in saha muhabiri Somar Hatem'in aktardığına göre saldırı Türkiye topraklarından başladı. Çatışmalar sırasında Nusra Cephesinin Lazkiye Emiri Tarık Karaca'nın da öldürüldüğünü bildiren Somar Hatem ''Saldırıya Türkiye topraklarından olmak üzere, 3 ayrı noktadan başlandı'' dedi.

Ulusal Savunma Güçlerinin basın ofisi, Suriye hava kuvvetlerinin çatışma alanına bir kaç hava operasyonu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Grad füzeleriyle saldırı

İlk bilgilere göre, çatışma dışındaki bölgelere Grad füzeleri atılması sonucu siviller arasında 6 ölü 20 yaralı var. Füze atılan bölgelerden biri, daha güneyde yer alan Karsna köyü. Yetkililer sivilleri, rastgele atılan havan toplarından ve füzelerden korunabilmeleri için açık alana çıkmamaları ve toplanmamaları konusunda uyardı.

Ayrıca, “ılımlı” olarak nitelendirilen İslami Cephe, Twitter'daki resmi hesabından “Nusra Cephesi ile birlikte başlattığımız operasyonda, Nusayri Rafizilere Grad füzesi attık” diyerek mezhepçi söylemlerle video ve bilgi paylaşıyor.

Körfez şeyhleri heyecanlandı

İslami Cephe bileşenlerinden Ahrar Şam adlı örgütü ve ağustos ayında 199 sivilin katledildiği Lazkiye baskınını finanse ettiği bilinen Kuveytli Selefi Şeyh ‘Shafi Alajmi’, twitter hesabından “Cihatçı kardeşlerimiz, sahili kurtarma adına çok önemli bir adım attı” diyerek operasyona destek verdiğini açıkladı.

Bir diğer Körfez Şeyhi ise ''Türkiye Alevileri ile Suriye Alevileri arasındaki bağlantıyı kopardık'' diyerek cihatçılara destek çağrısı yaptı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriyeli aşiretlerden ABD protestosu 16-01-2020 tarihinde eklendi
Putin: Suriye’de hayat yeniden doğuyor 08-01-2020 tarihinde eklendi
ABD IŞİD'li 300 aileyi Irak'a taşıdı 13-12-2019 tarihinde eklendi
İran'dan İsrail’in Suriye’ye saldırılarına caydırıcı önlem 11-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail’den iddia: İran, Irak’tan Suriye'ye silah naklediyor 11-12-2019 tarihinde eklendi
IŞİD Palmira'ya yine saldırdı 11-12-2019 tarihinde eklendi
SDG heyeti Suudi Arabistan’da 04-12-2019 tarihinde eklendi
SDG: Türkiye ve Rusya ile anlaştık 18-11-2019 tarihinde eklendi
Suriye ordusu Tişrin barajını kontrol altına aldı 18-11-2019 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’de operasyon başlattı 14-11-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Direniş’in Zulfikar’ı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım