HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
26-11-2014 tarihinde, 15:00 saatinde eklendi
“Tekfircilik fitnesi Filistin’i unutturmaya yönelik”
“Tekfircilik fitnesi Filistin’i unutturmaya yönelik”
İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, emperyalistlerin tekfirciler aracılığıyla İslam dünyasında iç savaş yaratarak Filistin’i yalnızlaştırmaya çalıştığını söyledi.

YDH- İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, “İslam alimlerinin gözüyle tekfirci akımlar” başlıklı uluslar arası sempozyuma 80 ülkeden katılan alim ve aydınlara hitaben yaptığı konuşmada tekifrci akımların Filistin meselesinin unutulmasını isteyen emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi.

İslam Devrimi Lideri, İranlı taklit mercilerinden Ayetullah Mekarim Şirazi ve Ayetullah Cafer Subhani’nin girişimiyle iki yıl önce hazırlıklarına başlanan “İslam alimlerinin gözüyle tekfirci akımlar” kongresinin önemine dikkat çektiği konuşmasında tekfirci akımın IŞİD adlı örgütü aşan bir kapsamlılık içerisinde incelenmesi gerektiğini belirtti ve IŞİD’in sadece bir teferruat olduğunu söyledi.

Tekfirci akımların zahiren İslami gözükse de kendilerini destekleyen ülkelerin ve uluslar arsı emperyalist güçlerin çıkarlarına hizmet ettiğini belirten Ayetullah Hamenei, tekfirci akımların emperyalistlerin çıkarlarına hizmet ettiğini gösteren somut kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Tekfici akımlar ‘İslami Uyanışı’ hedefinden saptırdı

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, tekfirci akımların bölgedeki ‘İslami Uyanışı’ hedefinden saptırmasının bu akımların emperyalistlerin çıkarına hizmet ettiğini ortaya koyan kanıtların ilki olduğunu belirterek şunları söyledi.

“İslami Uyanış; ABD, diktatörlük ve ABD’nin kontrolü altındaki rejimlere karşıt bir hareketti. Ancak tekfirci akımlar bu istikbar karşıtı büyük hareketi, Müslümanlar arasında bir iç savaşa ve kardeş cinayetine dönüştürdü.

Bu bölgede Müslümanların mücadele cephesinin ileri hattı işgal altındaki Filistin’di. Ama tekfirci akımlar, bu ileri hattı değiştirdiler ve Irak, Suriye, Pakistan ve Libya sokaklarına sürüklediler. Bu, tekfirci akımların unutulmayacak cinayetlerinden biridir.”

Tekfirci akımların destekleyenler İsrail’e karşı sessiz

Ayetullah Hamenei, ‘İslami Uyanışın’ hedefinden saptırılmasının ABD’ye, İngiltere’ye, İsrail’e ve bunların istihbarat servislerine hizmet olduğunu belirterek tekfirci akımların emperyalizmin hedeflerine hizmet ettiğini gösteren ikinci örnek olarak “Tekfirci akımları destekleyenler, Siyonist rejim karşısında surat bile asmaz ve hatta bu rejimle Müslümanlara karşı işbirliği yaparken İslam ülkelerine ve Müslüman halklara darbe vurmak için son derece etkili bir rol oynuyorlar” dedi ve İslam ülkelerinin altyapısının tekfircilik fitnesiyle yok edildiğini söyledi.

İslam’ın imajına zarar verilmesi

Tekfirci akımların İslam düşmanlarının çıkarlarına hizmet ettiğini gösteren bir diğer örneğin bu akımların İslam’ın çehresinin kötü gösterilmesi olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, “Tekfirci akımların iğrenç adımlarından biri de rahmet, akıl ve mantık dini olan İslam’ın çehresinin insanların kesildiğini kalplerinin çıkarılarak ağızda çiğnendiğini gösteren görüntülerle İslam adına karalanmasıdır” dedi.

Direniş yalnız bırakıldı

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, tekfirci akımların 50 günlük Gazze saldırısı sırasında direnişi yalnız bırakmasının bunların emperyalizme hizmet ettiğini gösteren bir diğer örnek olduğunu belirtti ve “Bunlar direniş eksenini yalnız bıraktılar. Gazze, 50 gün boyunca tek başına savaştı. İslam ülkeleri Gazze’ye yardıma gitmedi. Paralar ve petro-dolarlar Gazze’nin hizmetine sunulmadı. Hatta bunlardan bazıları İsrail’in hizmetine sunuldu” dedi.

5 kez yanlışlık olur mu

Ayetullah Hamenei, IŞİD’e karşı mücadele için kurulduğu öne sürülen uluslar arası ittifakın Irak’ta IŞİD’in kontrolündeki yerlere uçaktan paraşütlerle silah ve mühimmat atılmasının bir “hata” olarak açıklanamayacağını belirtti ve “ABD nakliye uçakları, IŞİD adlı grubun ihtiyaç duyduğu silah ve mühimmatları IŞİD’in bulunduğu bölgelere attılar ve daha sonra bunun yanlışlıkla olduğun söylediler. Ama daha sonra bu tekrar etti. Bana ulaşan bilgiye göre bu beş kez tekrar etti. Beş defa yanlışlık olabilir mi? IŞİD karşıtı koalisyon kurduklarını söylüyorlar. Bu katıksız bir yalan. Bu koalisyon başka bir iğrenç hedef peşinde. Bu fitneyi canlı tutmak istiyorlar. İki tarafın birbiriyle savaşmasını, Müslümanlar arasındaki savaşın devam etmesini istiyorlar. Ancak bunu başaramayacaklar bunu herkes bilsin” dedi.

Tekfircilerin selef-i salih sloganı sahte

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, uluslar arası emperyalizmin çıkarlarına hizmet eden tekfirciliğe karşı İslam alimlerinin ve aydınlarının kapsamlı bir ilmi ve kültürel aydınlatma sorumluluğu olduğunu belirtti ve şunları söyledi.

“Tüm İslam mezheplerinin alimleri, tekfirciliğin kökünün kazınması için kapsamlı bir ilmi hareket başlatması gerekiyor. Bu belirli bir mezhebin meselesi değildir. Yüreği İslam için yanan, İslam’ı kabul eden ve İslam için çırpınan tüm İslam mezhepleri bu görevde pay sahibidir ve buna ortaktır. Büyük bir ilmi hareket başlatılması gerekiyor.

Onlar sahtekarca selef-i salihinin takipçisi oldukları sloganıyla sahneye çıktılar. Selef-i salihin onların yaptıklarından beri olduğunu dinin, ilmin, mantığın diliyle ispat etmek gerekiyor. Gençleri kurtarınız. Bu sapkın düşüncenin etkisinde kalan bazı zavallılar, doğru bir iş yaptıklarını sanıyorlar. Onlar Allah yolunda cihat ettiklerini sanıyorlar. Şam’daki camide büyük bir İslam alimini öldürenler bunlar, dinden çıktığı gerekçesiyle Müslümanların başını kesenler bunlar. Pakistan’da, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Lübnan’da patlattıkları bombalarla masum inanları öldürenler bunlar... Bunları kurtarmak gerekiyor. Bu da alimlerin sorumluluğudur.

Yapılması gereken bir diğer iş de ABD ve İngiltere gibi emperyalistlerin politikaları konusunda insanların aydınlatılmasıdır. ABD’nin bu konudaki politikası nedir? ABD, İngiliz ve siyonist rejim istihbarat servislerinin tekfircilik fitnesinin ihya edilmesindeki rolü nedir? Bunları herkesi bilmesi gerekiyor.

Herkesin bunların onlara hizmet ettiğini, planın onlara ait olduğunu, onlar tarafından desteklendiklerini, yolu onların gösterdiğini, onların kontrolündeki devletlerin paralarıyla desteklendiklerini, bu zavallıları onların mahvettiğini ve İslam dünyasının bu sorunları yaşamasına neden olduğunu bilmesi gerekiyor.

Filistin unutturulmamalıdır

Yapılması gereken üçüncü önemli iş Filistin meselesine özen gösterilmesidir. Filistin’in, Kudüs’ün Mescid-i Aksa’nın unutturulmasına izin vermeyin. Onlar bunu istiyor. Onlar İslam dünyasının Filistin davasından gafil olmasını istiyor. Şimdi ise bunu açıkça yapıyorlar. Şu an görüyorsunuz siyonist rejim kabinesi Filistin’in Yahudiliğini ilan etti. Onlar uzun bir süredir bunun peşindeydi. Şimdi bunu açıkça yapıyorlar. İslam dünyasının gafletinde, Müslüman halkların gafletinde siyonist rejim Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya sahip olma peşinde. Filistin’i çok daha fazla zayıflatma peşinde.

Bu meseleye çok dikkat edilmelidir. Tüm halklar kendi hükümetlerinden Filistin meselesiyle ilgili taleplerde bulunmalıdır. İslam alimleri kendi ülkelerinin yönetimlerinden Filistin meselesinin takibini istemelidir.”

       

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım