HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07-04-2015 tarihinde, 22:59 saatinde eklendi
"Bölgede düşmanın elini görmeyen kendini aldatıyor"
"Bölgede düşmanın elini görmeyen kendini aldatıyor"
İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sırasında İslam ülkelerinin birbirini zayıflatmaktan sakınması gerektiğini söyledi.

YDH- İrna haber ajansının bildirdiğine göre İran İslam Devrimi Lideri Seyyid Ali Ayetullah Hamenei, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede Türkiye ve İran’ın ortak çıkarlarına işaret ederek şunları söyledi.

“İslam dünyasındaki İslam ülkelerinin her birinin gücü aslında İslam ümmetinin gücüdür. İran İslam Cumhuriyeti’nin genel politikası İslam ülkelerinin birbirini güçlendirmesi ve zayıflatmaktan sakınmasıdır. Türkiye-İran ilişkilerinin güçlendirilmesi de bu hedefe yardım etmektedir.  

Bizim her zaman vurguladığımız şey şudur: İslam ülkelerinin Amerika’dan ve Batı’dan yana bir güveni yoktur. Bugün de Batı’nın bölgedeki adımlarının sonucunun İslam’ın ve bölgenin zararına olduğu herkes tarafından açıkça görülmüştür.”

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, bazı bölge ülkelerinde yaşanan gelişmelere ve Irak ile Suriye’deki terörist grupların faaliyetlerine değinerek “bu meselelerde düşmanın elini görmeyen biri kendini aldatıyor” dedi.

Bölgedeki durumdan Amerika ve İsrail’in memnuniyet duyduğunu belirten Ayetullah Hamenei, “Siyonistler, Batılı devletlerin çoğu ve hepsinden daha fazla da Amerika, mevcut durumdan memnudur ve IŞİD meselesinin bitirilmesine yönelik bir kararı da bulunmamaktadır” dedi.

Bölgedeki tekfirci grupların kimler tarafından silah ve para açısından desteklendiği sorusuna dikkat çeken İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, “Yabancılar kesinlikle bu meselenin halledilmesini istemiyorlar. Dolayısıyla bu meselenin halledilmesi için karar vermesi gerekenler İslam ülkeleridir. Ama maalesef toplu, uygun ve yapıcı bir karar alınmamıştır” dedi.

Ayetullah Hamenei, Yemen’de yaşanan gelişmelerin İslam dünyasının yeni sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“İran İslam Cumhuriyetinin tüm ülkelerle ve bu cümleden de Yemen’le ilgili tutumu, yabancı müdahalelere karşı olmak şeklindedir. Dolayısıyla bize göre Yemen sorununun çözümü de saldırıların ve yabancıların bu ülkenin halkına yönelik müdahalelerinin durdurulmasıdır. Kendi gelecekleri hakkında karar vermesi gerekenler Yemen halkıdır.”

Ayetullah Hamenei, “genel İslami Uyanış”ın düşmanın hassasiyetinin asli sebebi olduğunu belirterek “Bu uyanış karşısında İslam düşmanları saldırılarını uzun bir süre önce başlatmıştı. Üzüntü verici gerçeklik ise şu ki bazı İslami hükümetleri ihanet ediyorlar ve paralarını ve imkanlarını düşmanların hizmetine sunuyorlar” dedi.

Erdoğan: IŞİD’i Müslüman olarak görmüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İslam dünyasındaki sorunların Batı’nın müdahalesi olmaksızın kendi içinde çözülmesi gerektiğini belirterek “Bölgede birbirimizle yardımlaşarak çözmemiz gereken birçok sorun bulunmaktadır. Bu meselelerin çözümü için Batı’yı bekleyemeyiz. Ben IŞİD’i Müslüman olarak görmüyorum ona karşı da tavır aldım” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Biden’a nükleer anlaşmaya dönme uyarısı 12-11-2020 tarihinde eklendi
İran: ABD’nin bölgede 25 gizli laboratuvarı var 25-10-2020 tarihinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir 06-10-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Emirliklere sert uyarı 07-09-2020 tarihinde eklendi
BM diplomatları: Amerikalılar saçmalığı abarttılar 22-08-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım