HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-06-2015 tarihinde, 16:25 saatinde eklendi
Putin’den Suudilere umutsuzluk veren Suriye açıklaması
Putin’den Suudilere umutsuzluk veren Suriye açıklaması
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sorununun dış müdahale olmaksızın siyasi yollarla çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

YDH- Russia Today’in haberine göre Saint Petersburg’da Gazeteci Charlie Rose’un yönetimindeki bir programa katılan Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi basınının iddialarının aksine ülkesinin Suriye konusundaki geleneksel tutumunu değiştirmediğini ortaya koydu.

Charlie Rose’un “Sizce Suriye krizinden çıkış imkanı var mı? Rusya ve İran Esed hükümetini destekliyor. Milyonlarca kişinin mülteci durumuna düşmesine neden olan bu yıkıcı savaş konusunda sizin çözüm yolunuz nedir? Bu yol ne zaman hayata geçirilebilir?” sorusuna Devlet Başkanı Putin şu cevabı verdi:

Suriye’nin ikinci bir Libya veya Irak olmasını istemiyoruz

“Bize göre ne kadar erken sona ererse o kadar iyi olur. Ancak burada bir meseleyi de açıklığa kavuşturmalıyız. Bizim tutumumuz, Suriye’nin Libya’nın akıbetine uğramasına dair kaygılarımızdan kaynaklanıyor.

Yani Suriye ikinci bir Libya olabilir ya da Irak’a benzeyebilir. Herkesin bildiği gibi Saddam hükümetinin ortadan kaldırılmasından önce Irak’ta terörist yoktu. Bu meseleyi unutmamak gerekiyor.

İnsanlar bu konuda konuşmamayı tercih ediyor; ama bunu kim ortaya çıkardı? Terörizm bu bölgede nasıl gelişti?

Bunun Irak saldırısından sonra ortaya çıktığı açık değil mi? Irak saldırısından sonra devlet yok edildi, Saddam idam edildi ve oraya IŞİD geldi.

Libya’da ne oldu, bu ülke bütünüyle çöktü.   Libya’da hiçbir devlet yok. Hatta ABD’nin diplomatik temsilciliklerinden biri de zarar gördü.

Biz, benzer senaryoların Suriye’de tekrarlanmasını istemiyoruz. İşte bu tutumumuz sebebiyle de Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’i ve hükümetini destekliyoruz. 

Biz bu tutumun doğru olduğuna inanıyoruz, bizden bu şartlarda başka türlü tutum beklenmesi zor. Bence bizim bu tutumumuzu onaylayanlar oldukça fazla.

IŞİD, ABD’nin desteklediği Irak ordusundan daha donanımlı

Ben birçok kez Irak’ı örnek verdim. Biz Irak’a baktığımızda orada neler olduğunu görüyoruz. ABD, şu an Irak’ı destekliyor, bu ülkenin ordusuna silah veriyor.  Irak ordusunu eğitiyor.

Bütün bunlara rağmen, IŞİD sınırlı bir güçle hatta Irak ordusunda bile olmayan silahlar ele geçirebiliyor.

Belki bunu herkes bilmiyordur; ama IŞİD şu an Amerika tarafından desteklenen Irak ordusundan daha iyi ve üstün silah ve teçhizata sahip.

Amerikan güçlerinin Irak’tan çekildiği doğru; ama bizim istihbarat servislerimizin verileri ve uluslararası istihbarat servislerinin verileri gösteriyor ki Irak’ta hala binlerce Amerikan gücü var.

Peki sonuç ne? Sonuç acı verici bir facia. Biz bunların Suriye’de de tekrarlanmasını istemiyoruz.

Biz Amerikalı, Avrupalı tüm ortaklarımızdan, özelikle de Amerikalı ortaklarımızdan bu IŞİD adlı köktenci mutlak kötülüğe ve onun benzeri olan diğer örgütlere karşı mücadele konusunda daha fazla çaba göstermelerini istedik.

Bu gruplar, gerçekte tüm dünyada bilinen uluslararası terörizmin farklı kolları. Bu gruplar, Amerikalılara da saldırdılar.

Biz, sürekli olarak Suriye’de siyasi çözümü vurguluyoruz. Biz bu konuda Cumhurbaşkanı Esed’le görüşmeye hazırız.

Son olarak BM’de IŞİD ve diğer terörist gruplarla mücadele ile Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le işbirliği fırsatı ilan edildi.

Biz Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le Suriye’de siyasi değişimin sağlanması hedefiyle, Suriye’de yaşayan herkesin iktidar araçlarına ulaşabileceğini hissedebileceği ve askeri çözüm yollarından sakınacakları bir değişim için işbirliği yapmaya hazırız.   Bize göre Suriye sorunu dışarıdan askeri yollarla çözülemez.”

Moderatörümüz tam bir Amerikalı gibi düşünüyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Charlie Rose’un “Eğer siyasi çözümle sonuçlanacak ve IŞİD’in Şam’a ilerleyişine engel olacaksa Beşşar Esed’e çekilme çağrısı yapmaya hazır mısınız?” şeklindeki sorusuna da şu cevabı verdi:

“Moderatörümüz tam bir Amerikalı gibi düşünüyor. Biz, Suriye sorununun yabancıların müdahalesi olmadan çözümlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Ama o bana Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’den çekilmesini isteyip istemeyeceğimi soruyor.

Şunu hepimizin bilmesi gerekiyor ki cumhurbaşkanından çekilmesini isteyebilecek olan sadece Suriye halkıdır. Bu, temel bir ilkedir.

Daha önce de söylediğim gibi biz Suriye Cumhurbaşkanı’na iyi ve doğru muhaliflerle birlikte siyasi reformları gerçekleştirmesi için yardım etmeye hazır olduğumuzu söyleriz. Bize göre yapıcı ve uygulanabilir olan da bu iştir.”

Londra’da yayımlanan Suudi sermayeli el-Arab gazetesi, geçtiğimiz hafta Rusya’nın Suriye’de Beşşar Esed’in Aleviler tarafından yapılacak bir darbe ile devrilmesi konusunda Batılılarla anlaştığını iddia etmişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da yönetici elit “Rus milliyetçisi” mi? 02-07-2020 tarihinde eklendi
“Siloviki” konuşuyor 22-06-2020 tarihinde eklendi
Rus basınından iddia: Türk tankları Libya’da 31-05-2020 tarihinde eklendi
Büyük salgında Rusya’da durum 13-05-2020 tarihinde eklendi
Rusya, Hmeymim’i İran’a açtı iddiası 06-05-2020 tarihinde eklendi
Peskov: Türk askerleri gözlem noktası dışındaydı 28-02-2020 tarihinde eklendi
Rus uzmandan Türkiye’ye tuzak uyarısı 28-02-2020 tarihinde eklendi
Lavrov: Türkiye ile teröristleri koruma üzerine bir anlaşma yapmadık 24-02-2020 tarihinde eklendi
Rus diplomatlardan Türkiye’ye karşı sertlik tavsiyesi 23-02-2020 tarihinde eklendi
Kremlin'le telefon görüşmesi: Erdoğan istediğini alabildi mi? 21-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım