HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
15-09-2017 tarihinde, 16:55 saatinde eklendi
Erbil, ‘alternatif planı’ görüşecek
Erbil, ‘alternatif planı’ görüşecek
Iraklı Kürt liderlerin ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk’ün bağımsızlık referandumuna alternatif olarak sunduğu planı görüşeceği bildirildi.

YDH- Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin kararıyla 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan Bölgesi arasındaki gerginlikler tırmanırken, ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk uluslararası koalisyonda yer alan İngiliz, Fransız ve Alman temsilcilerle birlikte dün Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyetinin Mesud Barzani’ye bağımsızlık referandumunun ertelenmesini öngören bir alternatif plan sunduğu, Barzani’nin de diğer siyasi gruplarla istişarelerinin ardından kendilerine sunulan önerilere cevap vereceklerini söylediği bildirildi.

Tasnim haber ajansına açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi yetkilileri, “Mesud Barzani, alternatif planı aldı ve uluslararası koalisyon heyetiyle yapılan yapıcı görüşmeden memnuniyet duyduğunu açıkladı. Referandum konusunda sunulan öneriler diğer siyasi gruplarla istişare edildikten sonra en kısa sürede cevap verileceğini açıkladı” dedi.

Mesud Barzani Zaho’da taraftarlarına hitaben yaptığı konuşmada Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyeti ile yaptığı görüşmeye değinerek “Onlara dedik ki eğer sizin hedefiniz sadece referandumun ertelenmesi ise bu asla gerçekleşmeyecek; ancak eğer alternatif bir plan sunulursa bu değerlendirilebilir” dedi.

KYB Siyasi Büro Üyesi Sadi Ahmed Pire, Referandum Yüksek Konseyinin veya Kürdistan Bölgesi siyasi partilerinin önümüzdeki günlerde sunulan alternatif planı değerlendireceğini ve önümüzdeki hafta Bağdat’a bir müzakere heyeti gönderileceğini söyledi.

ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk de Kürt yetkililerle yaptığı görüşmeyle ilgili açıklamasında uluslararası koalisyonun referandum yapılmasına karşı olduğunu ve bu yüzden referandumu desteklemediğini belirtti.

Erbil’de yaptığı basın toplantısında Barzani’ye sundukları planın ayrıntılarını açıklamayan Brett Mcgurk, uluslararası koalisyonunun IŞİD’le mücadeleye odaklandığını bu yüzden de yeni sorunlar yaratacak gelişmeler istemediğini söyledi ve önerdikleri planda Erbil ile Bağdat’ın görüşmesinin vurgulandığını ifade etti.

Referandum Yüksek Konseyi Üyesi Sadık Cabbari, Mesud Barzan’nin cumartesi ya da Pazar günü Kürt partilerin liderleriyle bir görüşme yapacağını belirterek Irak merkezi hükümetine cevap verileceğini söyledi.

Brett Mcgurk başkanlığındaki uluslararası koalisyon heyetinin Barzani’ye ilettiği alternatif planın ayrıntılarına ilişkin resmi bir açıklama yapılmamış olsa da resmi olmayan haberlere göre Erbil’le Bağdat arasında yapılacak olan anlaşma BM Güvenlik Konseyi’ne getirilecek. BM Güvenlik Konseyi de ABD, İngiltere ve Fransa temsilcilerinden oluşan bir komisyonu Erbil’le Bağdat arasında yapıcı görüşmelerin başlatılması ve yeni bir anlaşmaya varılması için görevlendirecek.

Habere göre alternatif planda bütçe tartışması, Kürdistan Bölgesindeki memurların maaşları, peşmergeler ve petrol konularında Kürtlerle Irak merkezi hükümeti arasında kapsamlı bir anlaşma yapılması öngörülüyor. Erbil’le Bağdat arasında varılan anlaşmanın uygulanma garantisi ise BM Güvenlik Konseyi tarafından görevlendirilen komisyonda olacak.

Bağdat-Erbil anlaşması Kürdistan Bölgesi’ne yeni ekonomik kazanımlar getirecek ve Kürdistan Bölgesi’nin de yükümlülüklerine bağlı kalması sağlanacak.

Yine ulaşan gayri resmi haberlere göre Amerika, önerilen bu alternatif plan ile Kürtlerden referandumu başka bir tarihe ertelemesini değil, yapmamasını istedi.

Öte yandan referandumu destekleyen Kürdistan İslami Birliği Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin, ABD Başkanının Özel Temsilcisi Brett Mcgurk’le yaptığı görüşmede “Sunduğunuz plan saygı değerdir ve Kürt siyasi liderler tarafından incelenecektir” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil’de başkanlık seçimi için yeni model arayışı 01-11-2017 tarihinde eklendi
Goran: Barzani’nin istifası göstermelik 31-10-2017 tarihinde eklendi
KYB, İran sınırını Bağdat’a bırakmaya hazır 26-10-2017 tarihinde eklendi
'Barzanilerin yetkisi askıya alınıyor' 25-10-2017 tarihinde eklendi
Süleymaniye’de Barzani’ye protesto 24-10-2017 tarihinde eklendi
Erbil’den Bağdat’a tutuklama misillemesi 23-10-2017 tarihinde eklendi
Peşmerge komutanından Ayetullah Sistani’ye mektup 22-10-2017 tarihinde eklendi
‘Kerkük olayından Barzani ve Kosret Resul sorumludur’ 21-10-2017 tarihinde eklendi
Talabani: Kerkük’te yaşananlar, Kürt liderlerin ufuksuzluğunun sonucu 21-10-2017 tarihinde eklendi
Barzani’ye bağlı güçlerden Irak ordusuna füze saldırısı 20-10-2017 tarihinde eklendi
Güncel
15:28 (11.12.2017)
Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, bir sonraki Astana toplantısının 22 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.
22:54 (08.12.2017)
Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in bugün Gazze'ye yaptığı saldırılarda 2 kişi şehit oldu 170 kişi yaralandı.
22:02 (08.12.2017)
İsrail basını füze saldırısından dolayı güneyde sirenlerin çalmaya başladığını bildirdi.
21:59 (08.12.2017)
Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyine yaptığı hava saldırısında 15 kişi yaralandı.
15:53 (07.12.2017)
El Menar: İşgalci askerler, Batı Şeria'daki Beyt İyl'de Filistinlilere ve gazetecilere ateş açtı.
15:41 (07.12.2017)
Şam: Beşşar Caferi başkanlığındaki Suriye müzakere heyeti, önümüzdeki pazar günü müzakerelere katılmak üzere Cenevre'ye gidecek.
13:44 (07.12.2017)
Katar, Fransa ile 12 milyar euro değerinde anlaşmalar imzaladı.
14:23 (02.12.2017)
Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani: Irak federal mahkemesinin bağımsızlık referandumuna karşı verdiği karara saygılıyız.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İran’ın en büyük şansı Suudiler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım