HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
16-10-2017 tarihinde, 23:49 saatinde eklendi
Kerkük 2014 öncesine döndü
Kerkük 2014 öncesine döndü
IŞİD’in Musul’u işgali sebebiyle Irak ordusunun boşalttığı Kerkük’ü ele geçiren Peşmerge güçleri, Irak güvenlik güçlerinin bugünkü müdahalesi ile kenti terk etti.

YDH- Bölge basınından derlenen haberlere göre Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’te merkezi hükümet kontrolünü yeniden sağlamak üzere görevlendirilmesinin üzerinden 20 saat geçmeden kentin kontrolü Irak Müşterek Güçleri’nin kontrolüne geçti.

Kerkük’te siyasi gerginliğin yüksek olduğu; ancak ciddi bir askeri çatışma yaşanmadığı belirtilirken, Peşmerge güçlerinin iki önemli petrol sahasından hiçbir direniş göstermeden çekildiği bildirildi.

Irak ordusu, federal polisi ve Haşd Şabi güçlerinden oluşan Irak müşterek güçlerinin Kerkük’te kontrolü yeniden sağlaması üzerine kentin 2014 öncesi durumuna geri döndüğü bildiriliyor.

IŞİD’in 2014 yılının haziran ayında Selahaddin ve Neyneva illerini ele geçirmesi üzerine Irak ordusunun boşalttığı Kerkük’e Peşmerge güçleri sevk eden Kürdistan Bölgesel yönetimi başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelerde anayasanın 140. Maddesinin kendiliğinden uygulanmış olduğunu belirterek buraların Kürdistan Bölgesi’ne katıldığını açıklamıştı.

Çemçemal’de 10 Peşmerge öldü

Çemçemal ilçesi sağlık müdürü yardımcısı Şirzad Hasan, Irak güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrasında bugün 10 Peşmergenin öldüğünü, 37’sinin de yaralandığını açıkladı.

Şirzad Hasan, Kerkük’teki durum dikkate alınarak çok sayıda doktor ve sağlık ekibinin kente gönderildiğini söyledi.

KYB komutanlarından olağanüstü toplantı  

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge ve komutanlarının Kerkük’te br toplantı yaparak kentteki durumu değerlendirdiği bildirildi.

Toplantıya KYB’nin İstihbarat Servisi Sorumlusu Lahur Şeyh Cengi, Güney Kerkük Operasyon Kurulu Komutanı Vesta Resul ve KYB’nin Kerkük Sorumlusu Asu Mamend’in katıldığı belirtildi.

KDP Peşmergeleri petrol kuyularından çekildi

Irak Parlamentosundaki KYB grubu milletvekillerinden Rebvar Taha, Mesud Barzani liderliğindeki KDP tarafından yapılan yoğun propagandalara rağmen KYB’ye bağlı peşmergelerin Bay Hasan ve Havana petrol sahalarından çekildiğini açıkladı.

KDP’ye bağlı peşmergeler, 2014’te IŞİD’le savaşmak üzere Kerkük’ten çekilen Irak ordusunun bıraktığı boşluktan yararlanarak bu petrol sahalarını ele geçirmişti. Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’e girmesi üzerine KDP peşmergelerinin herhangi bir direniş göstermeden bölgeden çekildiği açıklandı.

Kerkük’e Peşmerge sevkiyatı iddiası

Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Halgurd Hikmet, Kerkük’e çok sayıda özel kuvvet peşmergesi gönderildiğini açıkladı. Halgurd Hikmet, Peşmerge kontrolündeki çok sayıda bölgenin Haşd Şabi güçleri tarafından ele geçirilmesinden sonra bu bölgelerin yeniden alınması için çok sayıda Peşmergenin Kerkük’e gönderildiğini söyledi.

Peşmerge bakanlığına bağlı bu güçlerin içişleri bakanlığından emir alacağını belirten Hikmet, Kürdistan Bölgesi’ndeki Zire Vani güçlerinin sayısını 60 bin olarak açıkladı.

Görevden alınan Kerkük valisi Erbil’e kaçtı

KYB’nin önde gelen liderlerinden Aras Şeyh Cengi, Irak merkezi hükümeti tarafından görevinden alınan Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in Erbil’e kaçtığını açıkladı.

Aras Şeyh Cengi, Kerkük’ün bugünkü durumundan Mesud Barzani ile Necmeddin Kerim’in sorumlu olduğunu söyledi. KDP medyasının yayın tarzını da eleştiren Cengi, KDP medyasının savaş kışkırtıcılığı yaptığını söyledi.

Peşmerge bakanlığından KYB komutanlarına eleştiri

Peşmerge güçleri genel komutanlığı yayımladığı bildiride Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’teki ilerleyişinden KYB’ye bağlı Peşmerge komutanlarını suçladı. Açıklamada Irak güvenlik güçlerinin KYB komutanları ile anlaşmalı bir şekilde Kerkük’teki bölgeleri ele geçirdiği ifade edildi.

ABD’nin de eleştirildiği bildiride IŞİD’le savaşta Irak ordusunu ve Haşd Şabi güçlerini ağır silahlarla donatan Amerika’nın Peşmerge güçlerini ağır silahlardan yoksun bıraktığı ifade edildi.

PKK Haşd Şabi çatışması

Kerkük’teki gerginlik sebebiyle çok sayıda sivilin kenti terk ettiği belirtilirken Kerkük’ün Arefe bölgesine de PKK militanlarının yerleştirildiği bildirildi.

Irak güvenlik güçlerinin bölgeye girişlerini önlemeye çalışan PKK’lılarla Haşd Şabi birlikleri arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi.

KYB’nin Tuzhurmatu yetkililerinden Hasan Behram, Haşd Şabi güçlerinin Tuzhurmatu’yu kontrol altına aldığını belirterek ‘’Kentin düşmesi üzerine burada yaşayan Kürtler mülteci durumuna düştü’’ dedi.

Halen KYB 70. Birliğinin Komutanı olan eski Peşmerge Bakanı Cafer Şeyh Mustafa’nın Kerkük’teki evinin de Haşd Şabi güçleri tarafından kontrol altına alındığı bildirildi. Evin Saddam döneminde Ali Hasan el-Mecid’e ait olduğu açıklandı.

Dakuk  ve Kara Tepe Irak güçlerinin kontrolünde

Haşd Şabi güçlerinin Kerkük’ün 44 kilometre güneyinde bulunan ve ‘tartışmalı bölgeler’ içinde yer alan Dakuk kentini kontrol altına aldığı bildirildi. Kürdistan Bölgesi’nden yayın yapan NRT televizyonu da acil koduyla duyurduğu haberinde ‘tartışmalı bölgeler’ içerisinde yer alan Kara Tepe’nin Irak güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alındığını Peşmerge güçlerinin kentteki kontrolünü kaybettiğini bildirdi.

        

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Irak’ta yeni kabine hazır 13-02-2020 tarihinde eklendi
Irak ordusuna ABD’den yardım almama talimatı 06-02-2020 tarihinde eklendi
ABD, Ayn el-Esed’de yeni yaralılar keşfetti! 22-01-2020 tarihinde eklendi
Irak, savunmada yönünü doğuya çeviriyor 21-01-2020 tarihinde eklendi
El Beled askeri üssüne saldırı 13-01-2020 tarihinde eklendi
Hazali: Iraklıların cevabı İran’ınkinden az olmayacak 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika Irak’tan kaçıyor 06-01-2020 tarihinde eklendi
Nasr ittifakı: ABD güçlerinin çıkarılması kararı bağlayıcıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
Irak’taki iki büyük gruptan ABD konusunda ortak tavır 02-01-2020 tarihinde eklendi
Hizbullah: ABD güçlerinin çıkarılması yasasının takipçisi olacağız 01-01-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım