HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
10-11-2017 tarihinde, 19:41 saatinde eklendi
Nasrullah: Suudiler, İsrail’den Lübnan’a saldırmasını istedi
Nasrullah: Suudiler, İsrail’den Lübnan’a saldırmasını istedi
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suudi Arabistan’ın Lübnan’a saldırması için İsrail’e milyarlarca dolar teklif ettiğini açıkladı.

YDH- Erbain törenleri ve Hizbullah’ın ‘Şehitler Günü’ programı dolayısıyla bir konuşma yapan Hizbullah genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, başbakanlıktan istifa eden Saad Hariri’nin Suudi Arabistan’da tutuklu olduğunu ve Suudilerin Lübnan’a yeni bir başbakan dayatmaya çalıştığını söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının güncel gelişmelerle ilgili bölümünde İslami Direniş güçlerinin Lübnan’ı Amerika, ve Suudi Arabistan tarafından yaratılan terörist gruplardan temizlediğini ve İsrail tehditlerine karşı caydırıcılık yarattığını söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah’ın konuşmasının güncel gelişmelere ilgili bölümünde öne çıkan ifadeleri şöyle:

Lübnan’ın onuruna, izzetine ve gücüne dair sahip olduklarımız Lübnan ordusunun, Direnişin, güvenlik personelinin yani Lübnan’ın tüm şehitlerinin kanının bereketi sayesindedir. Bundan dolayı şehit aileleriyle gurur duymalıyız.

Lübnan, geçen yılı güvenlik ve istikrar içinde geçirdi

Lübnan, geçtiğimiz Cumartesi gününden bu yana yeni bir siyasi krizin içine girdi. Bu krizin çözümü Lübnanlıların buna nasıl tepki vereceğine ve nasıl davranacağına bağlıdır. Biz şu an şuradan buradan tehditler duyuyoruz.

Geçen yıl boyunca Lübnan siyasi istikrar içindeydi. Biz yeni bir cumhurbaşkanı seçtik ve yeni bir hükümet kurduk. Parlamento da çalışmalarına başladı. Yeni bir seçim yasası ve bütçe oluşturuldu. Yıllar süren husumetlerden sonra Lübnanlı partiler diyaloga başladı. Müzakereler yapıldı ve bizim güvenlik ve istikrarımız dünyada benzersiz bir hele geldi. Daha önce de söylediğim gibi Lübnan’daki güvenlik Amerika’dakinden bile daha iyi oldu.

Hariri, Arabistan’da tutuklu

Saad Hariri, Suudi Arabistan’da tutuklu bulunuyor, onun Lübnan’a dönüşüne engel olunuyor.

Saad Hariri’yi el-Mustakbel partisinin başkanlığından almak ve bu partiyle istişare edilmeden yerine başka bir kişiyi başkan yapmak için yoğun çalışmalar var.

Biz de el-Mustakbel partisiyle tek ses olarak Saad Hariri’nin Lübnan’a dönmesi gerektiğini söylüyoruz.

Suudiler İsrail’den Lübnan’a saldırmasını istedi

Ben bunu bir yorum olarak söylemiyorum bir bilgi olarak söylüyorum Suudi Arabistan İsrail’den Lübnan’a saldırmasını istedi, bunun için İsrail'e milyarlarca dolar vermeye hazırlar. Siyonist rejim de şu an bunun değerlendirmesini yapıyor.

Onlar Lübnan’a yeni bir başbakan dayatabileceklerine inanıyorlar. Bundan daha önce de Lübnanlıları birbirlerine karşı kışkırttılar; ancak öngördükleri sonuca ulaşamayınca Körfez ülkelerinden Lübnan’da gerginlik yaratmak için vatandaşlarını Lübnan’ı terk etmeye çağırmasını istediler.

Suudilerin Lübnan’a savaş ilan ettiği açık. Suudilerle Hizbullah’ın birbiriyle sorunu olduğu biliniyor. Biz de bunu reddetmiyoruz. Peki ama bu tehditler Hizbullah’a yönelik mi Lübnan’a yönelik mi?

Lübnanlılar bölgede yaşananlardan ibret almalı. Suudi prensler Amman’da Suriye’deki çatışmaları yönetti ve Suriye’yi tahrip etti. Şimdi o prensler neredeler?

Saad Hariri’ye hakaret tüm Lübnan’a hakarettir

Biz tüm Lübnan halkı ve el-Mustakbel partisi ile birlikte Saad Hariri’nin dönmesi gerektiğini vurguluyoruz. O eğer istifa ettiyse Lübnan’a dönmeli ve istediğini söyleyebilmelidir.

Biz başbakana yönelik hakareti tüm Lübnan’a yapılmış bir hakaret olarak görüyoruz. Birbirimizle ihtilaflarımız olsa bile…

Biz Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın iç işlerine müdahalesini ve Saad Hariri’nin havaalanına inmesinden itibaren bu şekilde aşağılanmasını mahkum ediyoruz.

Lübnan hükümeti görevinin başındadır ve anayasaya uygun seçilmiştir ve istifa etmiş bir hükümet değildir.

Hariri’nin istifası yasalara uygun bir istifa değildir; çünkü Suudi Arabistan’da baskı altında yapılmış bir istifadır.

Tüm Lübnanlılar, Araplar ve özgür insanlar, Suudilerin Hariri’yi göz altında tutmasına itiraz etmeli ve buna karşı sessiz kalmamalıdır.

Hizbullah’la savaşacak kapasiteniz yok

Suudilerin Hizbullah’a karşı ilan ettiği savaş körü körüne bir savaştır. Bu savaşı başlatanlar ve yönetenler bu konuda bir tecrübeye ve uzmanlığa sahip değildir.

Lübnanlılar olarak biz bugün bir hakaret, zorbalık ve açık tehditle karşı karşıyayız. Vatanımıza bağlılığımızı göstermeli, sorumlulukla davranmalı ve birbirimizin hassasiyetlerine dikkat ederek birbirimizi korkutmaktan uzak durmalıyız.

El Arabiya’nın Saad Hariri’ye yapıldığını iddia ettiği ve Lübnan emniyetinin de yalanladığı suikast iddiasının üzerinde durmak istiyorum.

Bu haber bir Suudi haberiydi ve açıklama da Suudiler tarafından yazılmıştı. Bu, yalan bir haberdi. Havaalanında parazit sistemlerinden söz etmek ve el-Arabiya’nın suikast haberinde ısrar etmesi dikkat çekici ve tehlikelidir. Onların neler hazırladığına dikkat etmemiz gerekiyor.

‘Siyonistleri uyarıyorum’

İsrailliler ihtiyat ediyor olsa da İsrail konusunda ihtiyatlı olmak gerekiyor. İsrailliler Hizbullah’a savaşın kimin çıkarına olduğunu soruyorlar.

Siyonist rejimi bu durumu istismar etmemesi konusunda uyarıyorum.

İsrail başka bir yola başvurup elçiliklerine Suudilerin Hizbullah’a karşı savaşında Suudileri desteklediğini söyletebilirler. Veya bir terörist grup oluşturarak onları Suudilerin hedefleri için kullanmaya çalışabilirler.

Mevcut şartlarda bizimle savaşa girmelerini uzak bir ihtimal olarak görsek de İsrail konusunda dikkatli olmalıyız. Çünkü İsrail kendisi savaşa girmeden ve bir savaş bedeline katlanmadan Hizbullah’ın yok edilebileceği bir fırsatın doğduğuna inanıyor.

Suudilerin Irak ve Suriye’deki hayalleri suya düştü

Biz Suudilerin İran’a karşı öfkeli olmalarını anlayabiliriz; öfkelerinin sınırı o kadar büyük ki Hizbullah’ı da içine alıyor; ancak aşağılayıcı tarzlarını ve tepkilerini anlayamıyoruz.

Suudilerin Suriye’deki arzuları hayalleri suya düştü. Bugün IŞİD de el-Bukemal’de yok edildi.

Irak’ta da aynı şekilde… IŞİD’i Irak’ı düşürmek için ülkeye kimin soktuğunu, hepimiz çok iyi biliyoruz. Onların Kürdistan’ın ayrılmasını desteklediğini; ancak yenildiklerini, Yemen savaşında da yenildiklerini hepimiz biliyoruz.

Hizbullah’ın Yemen’den Arabistan’a füze attığını söylemek Yemenlilere hakarettir. Onlar füze yapımı konusunda üstün bir kapasiteye sahiptir. Husiler, insansız uçak yapıp onu savaşta kullandıklarını açıklayınca da kimse inanmamıştı. Ama onlar buna inanmalı. Suudiler Yemenlileri küçümsediler ve işte bu yüzden bu savaşta yenildiler.

İran ve Hizbullah’ı bahane etmek Yemen savaşındaki yenilginin üstünü örtmek içindir.

İran Cumhurbaşkanının açıklaması yanlış tercüme edildi. İran’ın Lübnan’da nüfuzu vardır; ama Suudiler gibi Lübnan’a müdahalesi yoktur. İran’ın Lübnan’daki nüfuzuyla Suudi Arabistan’ınki farklıdır; İran Lübnan’ın iç işlerine müdahale etmiyor; ama Suudiler ediyor.

Düşmanları Hizbullah’a karşı galip gelemeyecek; onlara tavsiyem bunu akıllarından çıkarsınlar. Bizim Yemen konusundaki tutumumuz değişmeyecek. Çünkü bizim Yemen konusundaki tavrımız insani ve ahlakidir ve Arap tavrıdır ve siyasi hesaplardan da uzaktır.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasında son olarak Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr’in ‘Lübnan’ı Hizbullah’tan kurtarmamız gerekiyor’ şeklindeki açıklamasına da değindi ve ‘’Lübnan’ı başbakanına ve halkına hakaret ederek mi kurtarıyorsunuz? Lübnan’ı kurtarmanın yolu Şii-Sünni ihtilafı ve fitnesi çıkarmak mıdır?’’ dedi.

Nasrullah son olarak Lübnan halkını birlik ve dayanışmaya çağırdı ve ‘’Bugün hepimiz güvenliğimize, istikrarımıza ve birliğimize dikkat etmeli ve bunları korumalıyız. Korkmamıza gerek yok çünkü birlik ve dayanışmayla her türlü zorluğu aşarız’’ dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım