HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
30-08-2018 tarihinde, 21:30 saatinde eklendi
Ensarullah: Emirlikleri öyle bir vuracağız ki yalanlayamayacaklar
Ensarullah: Emirlikleri öyle bir vuracağız ki yalanlayamayacaklar
Yemen ordusu, Birleşik Arap Emirliklerinin her noktasının füzelerinin ve insansız uçaklarının menzili içerisinde olduğunu açıkladı.

YDH-İran’da yayımlanan Cevan gazetesinin haberine göre Suudi koalisyonunun Yemenli sivilleri hedef alan saldırıları sürerken, Yemenli liderler de Suudi koalisyonuna yönelik tehdit düzeyini arttırdı.  

Suudi Arabistan, Yemenlilerin Dubai havaalanına yaptığı insansız uçak saldırısına misilleme yapıp Sana havaalanına saldırarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen saldırısına yönelik yalanlamasını değersiz hale getirmiş oldu.

Ensarullah Hareketi Sözcüsü yaptığı açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri rejimi çok yakında öyle bir gerçeklikle karşı karşıya kalacak ki onu yalanlaması veya o konuda demagoji yapması kolay olamayacak” dedi.

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemenli sivillere yönelik saldırılarına dünyanın gösterdiği tepkiler artarken Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman, Suudi askeri yetkililerine yaptığı bir konuşmada onlardan bu eleştirileri dikkate almamalarını istedi ve “Yemenli kadınları ve çocukları korkutmak gerektiğini” söylediği bildirildi.

Ensarullah hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Facebook’taki kişisel sayfasından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Samad-3 insansız hava uçağının saldırısının ardından Abu Dabi havaalanı ile ilgili gerçekler ortaya çıkınca Birleşik Arap Emirlikleri rejimi, bunu bir tesadüfmüş gibi göstermeye çalıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri yakında öyle bir gerçeklikle karşı karşıya kalacak ki onu yalanlaması ve o konuda demagoji yapması çok zor olacak.”

Yemen Ordusu Sözcüsü Şeref Lokman da el-Mesire televizyonuna verdiği demecinde Yemen ordusunun füzelerinin ve insansız uçaklarının Birleşik Arap Emirlikleri’nin tüm karşı tedbirlerine rağmen hedefine ulaştığını söyledi ve yatırımcılardan Emirlikleri terk etmesini istedi.

Şeref Lokman şöyle dedi: “Dubai uluslararası havaalanına saldırı gösterdi ki Birleşik Arap Emirliklerinin her noktası bizim füzelerimizin ve insansız uçaklarımızın menzili içerisindedir.

Biz bütün kozlarımızı bir sepete koymuyoruz. Yeni sürprizler yapacağız. Abu Dabi havaalanından sonra uluslararası Dubai havaalanına yönelik saldırı, düşmanın işlediği cinayetlere karşı bir misillemeydi. Samad-3 saldırısı hedefine ulaştı ve bu saldırı sonrasında Dubai havaalanı bir müddet çalışamaz hale geldi.”

Buna karşın Birleşik Arap Emirlikleri Ensarullah Hareketi’nin Dubai havaalanına yönelik saldırısını yalanladı ve havaalanının olağan şekilde faaliyette olduğunu belirtti.

Bu sırada Emirliklere ait Sky News Arapça kanalı Arap koalisyonu uçaklarının Yemen’deki Deylemi askeri havaalanına ve Sana havaalanına 11 saldırı düzenlediğini ve uçakların bu havaalanlarının üstünde yoğun bir şekilde uçtuğunu bildirdi.     

Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Twitter’daki kişisel sayfasından yaptığı açıklamada “Suudiler ile Emirlikler, saldırının hemen ardından Yemen’i bombalamaya başladı. Geçen gece boyunca beyhude bir şekilde Sana havaalanını ve Deylemi hava üssünü bombaladılar.”

Abdusselam şöyle devam etti: “Bu saldırıların hiçbir değeri yoktur, mütecaviz koalisyon, yıkmak ve yok etmekten başka bir şey yapamıyor. Vahşi saldırıları dertlerini ve başarısızlıklarını daha da rezil hale getiriyor. Yemen hava  kuvvetleri artık Emirliklerin havaalanlarını da tıpkı Suudilerin havaalanları gibi hedef menziline almayı başarmıştır.”

“Belki” savaş suçu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu uzmanları Yemen’e yapılan 11 saldırıyla ilgili hazırladıkları 41 sayfalık raporda Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun pazarlara, düğün törenlerine, cenaze törenlerine ve balıkçı teknelerine saldırdığını belirtti.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Birleşmiş Milletlerin bağımsız insan hakları uzmanları, Suudi koalisyonunun Yemen’de çarşılara, düğün ve cenaze törenlerine ve balıkçı teknelerine yönelik saldırılarında sivil kayıpların arttığını belirtti ve bu saldırıların bazılarının “belki savaş suçu” olabileceğini ifade etti.

Söz konusu uzmanlar, Suudi-Emirlikler koalisyonunun Yemen limanlarına ve Sana havaalanına uyguladıkları sıkı ablukanın da savaş suçu kanıtı oluşturabileceğini söyledi. “Çünkü bu abluka Yemenlileri en temel hayati imkan ve araçlardan mahrum ediyor” dedi.  

Bu raporda ayrıca Birleşmiş Milletlerin veya Suudi koalisyonunun Hudeyde kıyılarında yaptıkları incelemelerde Yemen’e silah ulaştırıldığına dair hiçbir kanıt bunulamadığı belirtildi.

41 sayfalık raporun bir bölümünde şöyle deniyor: “Sivil kayıplarının büyük çoğunluğu Suudi-Emirlikler koalisyonunun hava saldırılarından dolayı olmuştur. Geçen üç yıl boyunca yerleşim bölgelerine, pazarlara, düğün ve cenaze törenlerine, cezaevlerine, sivil gemilere ve teknelere, hatta sağlık kuruluşlarına bu tür saldırılar yapılmıştır.”    

Birleşmiş Milletlerin Yemen konusundaki İnsan Hakları Komisyonu Araştırma Komitesi’nin başkanlığını Tunuslu Uzman Kamil Cendubi üstlendi.

Bu araştırma komitesi tarafından yayımlanan raporda Amerika ve İngiltere’nin Suudi koalisyonuna silah ve istihbarat desteğine dair hiçbir işarette bulunulmadı.

Bununla birlikte Suudilerin İran’la ilgili iddialarının aksine raporda İran’ın adı da yer almadı.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki ise şöyle dedi: “Biz her uluslararası örgütle her türlü ilişkiyi kabul ediyoruz. Ancak bu örgütlerin tarafsız ve Birleşmiş Milletlerin insan haklarıyla ilgili faaliyetlerine ve ilkelerine bağlı olması gerekir ve Ensarullah’ın ihlallerine karşı sessiz kalmaması gerekir.”

“Yemenli kadınları ve çocukları korkutmak gerek”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman’ın Yemen’e saldıran Suudi koalisyonunun askeri yetkilileriyle yaptığı toplantıda onlardan Yemen’deki sivillere yönelik saldırılara gösterilen uluslararası tepkilere aldırış etmemelerini söyledi.

Habere göre Muhammed bin Salman, söz konusu toplantıda komutanlara hitaben şöyle dedi: “Uluslararası eleştirilere aldırış etmeyin! Biz Yemen halkının nesilleri üzerinde büyük bir etki yaratmak istiyoruz. Yemenli kadınların ve çocukların Suudi Arabistan’ın adını duyduğunda titremelerini istiyoruz.”

Bu bilgiyi nakleden kaynak, Muhammed bin Salman’ın bu sözlerini “şoke edici” diye niteledi.

Çeviri: YDH

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Yemen anlaşmasının ayrıntıları 14-12-2018 tarihinde eklendi
"Zafer, 4 yıldır 17 ülkeye karşı direnen Yemen'in" 13-12-2018 tarihinde eklendi
Sudan-İsrail “normalleşmesinin” perde arkası 13-12-2018 tarihinde eklendi
Sana havaalanı konusunda anlaşma 12-12-2018 tarihinde eklendi
Trump: Bin Salman’ın yanındayız, İran Yemen’den çekilmeli 12-12-2018 tarihinde eklendi
Yemen barış planının ayrıntıları 11-12-2018 tarihinde eklendi
Umman, hava sahasını İsrail’e açtı 10-12-2018 tarihinde eklendi
Yemenliler arasında ilk anlaşma 09-12-2018 tarihinde eklendi
BM’den Yemen’de kalıcı ateşkes çağrısı 03-12-2018 tarihinde eklendi
Bin Salman’ın Arjantin kaygısı 29-11-2018 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (18.12.2018)
Reuters, görgü tanıklarından naklediyor: Yemen'in batısındaki Hudeyde'de 4 patlama sesi duyuldu.
23:08 (17.12.2018)
İsveç anlaşması çerçevesinde Yemen'in batısındaki Hudeyde'de uygulanacak ateşkes süreci başladı.
22:37 (17.12.2018)
BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Ghriffits: Hudeyde'de ateşkes saat 24'te başlıyor.
22:07 (17.12.2018)
Amerikan ordusu, Somali'ye yapılan hava saldırısında eş-Şebab örgütü üyesi 62 kişi öldürüldü.
21:18 (17.12.2018)
Suudi koalisyonuna ait savaş uçakları Yemen'in Hudeyde ilindeki sağlık müdürlüğünü bombaladı.
22:21 (13.12.2018)
Amerikan Senatosu, Amerika'nın Yemen savaşında Suudi koalisyonuna verdiği desteğin durdurulması yönünde karar aldı.
21:39 (09.12.2018)
Suriye TV: Hava savunma sistemleri, Şam uluslararası havaalanını hedef alan bir hava saldırısına karşı koydu.
22:18 (07.12.2018)
Rusya Merkez Bankası Müdürü, ABD yaptırımlarından güvende kalmak için Swift'e benzer bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suudi makamında Yemen ağıtları
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım