HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
03-09-2018 tarihinde, 21:22 saatinde eklendi
İdlib, Doğu Halep’in tekrarı; ama İdlib’den başka İdlib yok
İdlib, Doğu Halep’in tekrarı; ama İdlib’den başka İdlib yok
Abdulbari ATVAN

İdlib kenti krizinde tam olarak bir yıl önceki Doğu Halep senaryosu ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ancak buradaki temel fark, bu kez İdlib’den sonra İdlib’in olmamasıdır.

YDH-Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm gazetesi Baş Yazarı Abdulbari Atvan, İdlib’de 2016 yılının aralık ayında Halep’te yaşananların tekrarının yaşanacağını öne sürüyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın radar ekranında sürpriz bir şekilde ortaya çıkması, İdlib kenti krizinde tam olarak bir yıl önceki Doğu Halep senaryosu ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Ancak buradaki temel fark, bu kez İdlib’den sonra İdlib’in olmamasıdır.

Aralıksız olarak yaklaşık üç ay gözlerden kaybolan BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında silahlı gruplara yaptığı; ama reddedilen iki yıl önceki teklifine benzer bir teklif sundu.

Teklif, Suriye ordusunun oldukça yaklaşan büyük saldırısından önce sivil yerleşimcilerin (Sayıları üç milyon kadar) İdlib’den boşaltılması için insani bir koridor oluşturulmasını sağlamak üzere kente yönelme hazırlığını içeriyor.

Biz, “İdlib’den sonra İdlib yok” derken, De Mistura’nın Suriye krizinde başlangıcı “savaşların anası”nın vuracağı İdlib’de; sonu ise Şam’da daha doğrusu Suriye ordusunun kontrolü altında bulunan diğer bölgelerde olan bu insani koridoru kastediyoruz.

Bu ise tüm savaşçıların canlarını ve ailelerini güvenceye almak için teslim olması, içlerinden bazılarının tıpkı Halep, Dera ve Doğu Guta’da olduğu gibi Suriye yönetimiyle anlaşması demektir.

Biz burada “hepsi”nden değil, “bazılarından” bahsediyoruz. Yabancı savaşçılara gelince, onların durumu farklı “pazarlık” veya “müzakere” yapılabilecek bir durumu yok.

***

De Mistrura’nın basın toplantısında söylediği en tehlikeli şey, büyük İdlib savaşının en önemli yönlerini açıklarken “Heyet-i Tahrir Şam (Nusra) savaşçılarının sayısının on bin civarında” olduğunu belirtmesidir.

O, buna yeni bir şey de ekleyerek “onlar terörist ve yenilgiyi hak ediyorlar” dedi.

Uluslararası temsilci, ilk defa bu kadar açık konuştu: “Suriye hükümeti ve Nusra Cephesi, kimyasal silah ve özelikle de klor gazı üretme gücüne sahiptir” diye vurguladı.

BM Suriye Özel Temsilcisinin sözlerinden çıkarılabilecek birkaç önemli nokta var: İdlib kentiyle ilgili mevcut tabloyu okuyabilmek için etkin ve ciddi bir çaba ortaya konarak mutlaka bu noktaların üzerinde durmak gerekiyor.

Birincisi: Heyet-i Tahrir Şam (Nusra Cephesi) savaşçılarını terörist ve yenilmeyi hak edenler diye niteledi. Yani hükmü verdi ya da onların tasfiyesine ve idamına uluslararası ölçekte bir yeşil ışık yaktı.

Militanları tıpkı Musul ve Rakka’da kalan “İslam Devleti” (IŞİD) savaşçılarına yapıldığı gibi herhangi bir uzlaşmanın dışında tuttu, Heyet-i Tahrir Şam militanlarının ortadan kaldırılması için kuşatmaya ön hazırlık olmak üzere sivillerin kentten çıkarılmasını teklif etti.

İkincisi: De Mistura’nın Suriye yönetiminin ve Nusra Cephesi’nin kimyasal silah üretme gücüne sahip olduğuna dair sözleri şu demektir:

“Suriye rejimi” kimyasal silahları üretebilecek ve kullanabilecek tek taraf değil. Yani bu silahların kullanılması durumunda, Suriyeli muhalif silahlı grupların kimyasal silah kullanabileceğine dair uyarıda bulunan Rus bakış açısı benimsenecek gibi gözüküyor.

Ruslar, Nusra Cephesi’nin bu silahları kullanıp bununla Suriye yönetimini suçlayacağını ve Amerika, İngiltere, Fransa üçlüsünün İdlib’deki durumu zorlaştırmak için yapacağı saldırıyı meşru göstererek Rusya-Suriye planının önüne engeller koyacağını ifade etmişti.

Tıpkı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Moskova’da Rus mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı uyarıda olduğu gibi.

***

De Mistura, tıpkı ortaya çıkışıyla ülkemizdeki çiftçilere sonbahar mevsiminin geldiğini, zeytinlerin olgunlaştığını ve hasat zamanının geldiğini haber veren “Ebu Fasada” kuşu gibi.

Tabi şartlar farklı, ona karşı tutum farklı ve ayrıca içinde durduğu yer bakımından De Mistura bu masum kuş kadar güzel değil.

Adam, Doğu Guta’daki girişimi reddedildiğinde ağlamıştı; ağladı çünkü silahlı grupların yenilgisini ve sivillerin büyük zarar göreceğini bekliyordu ve bu da gerçekleşti.

Bu seferki girişimi, daha önceki benzerinden radikal bir şekilde farklı gözüküyor.

Bunun en temel sebebi, Nusra Cephesi safındaki savaşçılara herhangi bir kurtuluş yolu içermiyor.

İdlib’in yüzde 60’ını kontrol altında tutan en güçlü silahlı grupları ve müttefiklerini bekleyen yeşil otobüsler de yok, onları bir güvenli sığınak da beklemiyor.

Hiçbir Arap destekçi onları savunmuyor, ne Türkiye’de ne Körfez ülkelerinde tıpkı Halep’te olduğu gibi hiç kimse onların yanlarında durmuyor ve yardım için medya kampanyaları hazırlamıyor.

Bu da onların önündeki tek seçeneğin ölene kadar savaşmak ve bu kez teslim olmamak olduğu anlamına geliyor.

Biz ve başkaları selefi savaşçıların İdlib’de, ABD, Rus ve Avrupa desteğiyle toplayarak tek bir defada onları yok etmek için bir uluslararası plan olduğunu söylediğimizde bazıları bundan şüphe ediyor ve taraftarlarına hayal ve kuruntu satıyordu, işte bu günler bu gerçek planın bütün ayrıntılarını tamamen ve en net bir şekilde açıklıyor.   

De Mistura, boş konuşmuyor, eğer bir şey söylüyorsa onu tasdik edin çünkü hakkında şüphe duyulmayan haberi veriyor... Önümüzdeki süreç, bize gerçekleri gösterecek.

Çeviri: YDH

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya dış siyaseti rehberi olarak Andrey Gromıko 10-12-2018 tarihinde eklendi
Ukrayna’nın Azov denizi çıkarması 25-11-2018 tarihinde eklendi
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir 18-11-2018 tarihinde eklendi
Suriye’de Kosova senaryosu, S-300 komplekslerinin caydırıcılığı ve SDG 12-11-2018 tarihinde eklendi
Camp David zirvesi, Körfez krizini çözebilir mi? 07-11-2018 tarihinde eklendi
Trump’ın ‘tahtı’ İran yaptırımlarına bağlı 05-11-2018 tarihinde eklendi
Rusya’dan: ABD’nin “hata”ları, S-300’ler ve Putin’in Valday konuşması 23-10-2018 tarihinde eklendi
Libya’ya bir bakış 16-10-2018 tarihinde eklendi
Soçi mutabakatının geleceği: Kommersant’tan bir yorum 16-10-2018 tarihinde eklendi
Kaşıkçı vakasını halletmek zorlu mesele 16-10-2018 tarihinde eklendi
Güncel
23:12 (18.12.2018)
Reuters, görgü tanıklarından naklediyor: Yemen'in batısındaki Hudeyde'de 4 patlama sesi duyuldu.
23:08 (17.12.2018)
İsveç anlaşması çerçevesinde Yemen'in batısındaki Hudeyde'de uygulanacak ateşkes süreci başladı.
22:37 (17.12.2018)
BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Ghriffits: Hudeyde'de ateşkes saat 24'te başlıyor.
22:07 (17.12.2018)
Amerikan ordusu, Somali'ye yapılan hava saldırısında eş-Şebab örgütü üyesi 62 kişi öldürüldü.
21:18 (17.12.2018)
Suudi koalisyonuna ait savaş uçakları Yemen'in Hudeyde ilindeki sağlık müdürlüğünü bombaladı.
22:21 (13.12.2018)
Amerikan Senatosu, Amerika'nın Yemen savaşında Suudi koalisyonuna verdiği desteğin durdurulması yönünde karar aldı.
21:39 (09.12.2018)
Suriye TV: Hava savunma sistemleri, Şam uluslararası havaalanını hedef alan bir hava saldırısına karşı koydu.
22:18 (07.12.2018)
Rusya Merkez Bankası Müdürü, ABD yaptırımlarından güvende kalmak için Swift'e benzer bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suudi makamında Yemen ağıtları
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım