HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20-09-2018 tarihinde, 17:10 saatinde eklendi
İsrail Rus uçağını düşürerek Putin’i aşağıladı
İsrail Rus uçağını düşürerek Putin’i aşağıladı
Abdulbari ATVAN

Netanyahu, Başkan Putin’e büyük bir gurur, pervasızlık ve kibirle meydan okuyor.

YDH-Londra’da yayımlanan Rey el-Youm gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdulbari Atvan, İsrail’in Rus askeri üssünün bulunduğu Lazkiye’ye saldırarak, Rusya’yı aşağıladığını yazdı.

***

Rusya Savunma Bakanlığı, resmi bildirisinde IL-20 tipindeki bir keşif uçağının Suriye semalarında düşürülmesinin tüm sorumluluğunu İsrail’e yükledi. Suriye’deki askeri hedeflere saldırı düzenleyen uçaklarından dördünün Lazkiye bölgesinde bu uçağı havada Suriye füzelerine karşı kalkan olarak kullandığını ve vurulan uçaktaki 15 askerin öldüğünü söyledi.

 Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İsrailli meslektaşı Avigdor Lieberman’la telefon görüşmesi yaptı ve herhangi bir ayrıntı vermeksizin Rusya’nın “uçağının düşürülmesine cevap verecek önlemleri mutlaka alacağı” konusunda onu resmi olarak uyardı.

Bu beklenen cevabın ayrıntılarına geçmeden önce İsrailli resmi kaynakların açıklamasına göre son 18 ayda 207’yi bulan İsrail saldırılarına karşı Rusya’nın sessiz kalmasının İsrail’in suç teşkil eden, Rusya’yı ve kişisel olarak Putin’i aşağılayıcı eylemi düzenlemesine yol açtığını söylemek gerekiyor. Hatırlanacağı gibi Putin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu bu yılın başından beri üç kez ağırlayıp ona “dostum” ifadesini kullanmıştı. 

***

İsrail liderliği, şu sebeplerle Rus dostuna küçümseyici davranıyor ve kasıtlı olarak onu aşağılıyor:

- Birincisi: Son İsrail saldırısı, Hmeymim hava üssü yakınlarında bulunan Lazkiye bölgesindeki Suriye askeri mevzilerini hedef aldı. Bu, Rusya ve Suriye’de evinin içindeki en önemli üssü için bir tehdittir ve oradaki pilotlarının ve askerlerinin canlarını tehlikeye atan kışkırtıcı bir saldırıdır.

- İkincisi: Suriye’deki askeri operasyonlarda İsrailli mevkidaşlarıyla koordinasyon kuran Rusya liderliği, İsrail'in söz konusu saldırıdan sadece bir dakika öncesine kadar uyarıda bulunmadığını kabul etti. Bu, büyük bir rezillik, maksatlı olarak hedef alma bir ortak için ona güven duyulmamasıdır. İsrailliler niyetlerinde samimi olsaydı, bu katliamdan kaçınmada ihtiyat göstermek için bu işte saatlere ihtiyacı olurdu.  

- Üçüncüsü: Bu saldırı, zamanlama açısından Rusya’nın Türkiye ile İdlib’de askeri çözümü önlemek (veya ertelemek) için Başkan Putin’le Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırıdan birkaç saat önce Soçi’de yaptığı stratejik anlaşma kutlamasını bozmak için yapıldı. 

Lazkiye’nin Hmeymim hava üssündeki Rus uçaklarının İsrail uçaklarının yanı başındaki Suriye hava sahasını ihlal etmesinin ardından “yasak” bölgelere girdiğinde neden derhal karşılık vermediğini bilmiyoruz.  Ayrıca daha önce yapılan saldırılarda yapıldığı gibi Rus askeri liderleriyle herhangi bir koordinasyon kurulmaksızın bize ve başkalarına Rusların ona verdiği tepkiyi ve bu karşı koyma hakikatinin içeriğini mi gösterdi?  

 

Bu konuyu askeri uzmanlara bırakıyoruz ve şu soruyu sormayı gerekli görüyoruz. Bu aşağılamaya karşı verilecek muhtemel Rus intikam cevabı acaba hemen mi, yoksa günler sonra mı ya da haftalar veya aylar sonra mı verilecek? 

Açıktır ki Netanyahu, Suriye’de Rusları aynı süreçte kışkırtmaya devam edecek. Dün resmi açıklamasında Suriye’de İran’a yönelik saldırıları sürdürmeyi vaat etti ve Rus uçağının düşürülmesi konusunda Başkan Putin’le yaptığı son telefon görüşmesinde bu ısrarını ona iletti. 

Bize göre bu, Netanyahu’nun Başkan Putin’e büyük bir gurur, pervasızlık ve kibirle meydan okuduğu bir tehdittir. Netanyahu Rusya Federasyonu adlı tarihin en büyük askeri tatbikatını yapan büyük bir devletin başkanıymış gibi değil de Pasifik okyanusundaki nüfusu binleri geçmeyen mikroskobik Mikronezya devletinin başkanıyla konuşuyormuş gibi davranıyor.  

***

İsrail’in İran’ın veya Suriye’nin askeri hedeflerine saldırması, uluslararası yasaların ve Birleşmiş Milletler üyesi devletlerin egemenliğinin ihlalidir ve bunun hiçbir yasal kılıfı yoktur. Zorbalığa başvurarak Suriye devletinin içinde bulunduğu savaş şartlarından istifade etmeye çalışıyor. Bu yüzden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üyesi ve Suriye’nin birinci müttefiki olarak Rusya, sessiz kalmamalı ve koordinasyonla uğraşmamalı, bilakis mücadele etmelidir. 

Moskova’ya, askeri ve siyasi liderlere yakın değiliz; doğal olarak da İsrail’in bu aşağılamasına nasıl bir cevabın verileceğini bilmiyoruz. Ancak bu konuda iki ihtimalin bulunduğunu tahmin edebiliriz. 

-Birincisi: Rusların cevabı hemen doğrudan gelir. Yani Suriye’deki İsrail hava korsanlığını durdurur ve önümüzdeki günlerde saldırıya kalkışacak İsrail uçaklarını düşürür.

-İkincisi: Suriye hava savunmasını, Suriye’nin egemenliğini savunabilmesi ve gelecekteki saldırılara karşı koyabilmesi için S-300 ve S-400 füzeleriyle güçlendirir. Nitekim Rus liderleri daha önce bu konuda vaatlerde bulunmuş ve ardından da Amerika ve İsrail yaptıkları baskılardan geri adım atmıştı.  

Rusların seçeneği ne olacak, bunu bilmiyoruz. Fakat bu caydırıcı olmalı, Suriye ve İran başkanlarından da önce Başkan Putin’in şahsını aşağılayan İsrail meydan okumasına son vermeli . Bu işin nasıl ortaya çıkacağını önümüzdeki günlere ve haftalara bırakıyoruz ve bu beklentimizin uzun sürmemesini temenni ediyoruz.  

Çeviri: YDH

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Arhangelsk’te patlama. Gerçekte ne oldu? 19-08-2019 tarihinde eklendi
İran ve Amerika arasında savaş çıkarsa… 16-06-2019 tarihinde eklendi
Türkiye ve Rusya: İdlib’de neler oluyor? 14-06-2019 tarihinde eklendi
Geçen hafta Balkanlar: Kosova’da neler oldu? 04-06-2019 tarihinde eklendi
Bızov’un makalesi için okuma notları ve bazı değiniler 08-05-2019 tarihinde eklendi
Putin dönemine dair bir analiz 08-05-2019 tarihinde eklendi
Yalan, provokasyon, bombardıman: Yugoslavya’nın yok edilişinin kısa tarihi 30-03-2019 tarihinde eklendi
Rusya: Sermaye ve iktidar arasındaki açı 09-03-2019 tarihinde eklendi
“Rubio için, Çavuşesku hakkında” 26-02-2019 tarihinde eklendi
“Liberalizm: Rusya’yı yok etme teorisi” 19-02-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım