HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-11-2018 tarihinde, 18:29 saatinde eklendi
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir
Hazal YALIN

Rusya basını, Türkiye ile ilişkilerde kriz yaşanabileceği uyarısı yapıyor.

15 Kasım’daNezavisimaya Gazeta’daVladimir Muhin imzasıyla yayınlanan ve en azından üç gün boyunca gazetenin internet sitesinde manşette tutulan makale, önemli ve ilginç.[i]

Nezavisimaya Gazeta, Kommersant gibi daha ziyade bağımsız bir editoryal çizgi izlemeye çalışan bir yayın organı; yani makalenin ciddi bir gözlemniteliği taşıdığını kabul edebiliriz. 

Makalede Rusya’nın Türkiye’ye yönelik endişelerine yer veriliyor. Üstelik Muhin’e göre bu endişeler kısa, hatta çok kısa vadede gerçekleşme potansiyeli taşıyor: 

“Putin’in 19 Kasım’da Türkiye’ye yapması planlanan ziyareti, Rusya’nın askeri-iktisadi ve jeopolitik çıkarlarıylailgili olaylar gölgeleyebilir. Bu, İdlib’de Başar Esad’ın birlikleriyle aşırılıkçı militan grupları arasındaki askeri hareketliliğin gerginleşmesinden başka, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almama yönünde olası kararınıkapsıyor.” 

Muhin makalesinde, Ankara ve Moskova arasında Soçi’de mutabık kalınan İdlib gerilimi azaltma bölgesinde 15-20 km derinliğinde silahsızlandırılmış bölgesinin halen mevcut olmadığını hatırlatıyor. Erdoğan bu mutabakatta, 15 Ekim’e kadar Türkiye’nin bu misyonu yerine getireceğini ilan etmesine rağmen ek süre talep ettive kendi tarafından güvenliği temin edemeyeceğini söyleyerek ortak devriye programını da erteledi

Muhin’e göre:

“Türkiye güya tarafsızlığı gözetiyor; ancak militanların temel kuvvetleri halen doğrudan doğruya bu ülke tarafından besleniyor.” 

Muhin, Ankara’nın yakınlarda ABD ile ilişkileri normalleştirmekararı almış olmasının, Moskova ile ilişkilere daha güçlü gölge düşürebileceğinivurguluyor. Muhin özellikle Anadolu Ajansıtarafından 14 Kasım’da geçilen bir haber yoruma dikkat çekiyor.[ii](Bu haberin, AA’nın Rusça ve Türkçe bloglarına girerken İngilizce çevirisinin yapılmamış olması tuhaf. Rusça çeviri ise, gözlerinden kaçmasın diye bilhassa konulduğu izlenimi veriyor.) 

Söz konusu haberde şöyle deniyor: 

“Türkiye, beklentilerini karşılaması şartıyla hava savunma sistemi alımında Rusya gibi ABD’nin teklifine de açık olduğunu çeşitli düzeyde yinelemişti. ABD tarafı da Türkiye’ye Patriot sistemlerinin satışına ilişkin teklifini sunma hazırlığına başlamıştı. … ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’ye Patriot füzesi satışı için Kongre’den istediği yetki çerçevesi onayını aralık ayında alabileceği bildiriliyor.”

Anlaşılan ortada epeyce garip bir durum var. Hatırlanacağı gibi Erdoğan iktidarı Rusya ile S-400’ler için anlaşmış ve kaporada ödemişti. İlk parti teslimatının da bir yıl içinde yapılması bekleniyordu. 

Sözleşmenin iptali durumunda ceza ödemesi de gündeme gelecek. Ama Nezavisimaya Gazeta’nın görüştüğü askeri uzman, albay Şamil Gareyev’e göre bu ceza ödemesini “[ABD ile] diğer askeri teknik alışverişler ve jeopolitik projeler yoluyla telafi edebilir.” 

“Normalleşme”nin Suriye ve Kürt ayağı ise aynı ölçüde dikkat çekici. Muhin, rahip Branson’ın tahliyesinden sonra ABD’nin yaptırımları kaldırdığını, üç PKK liderinin başına ödül koyduğunu ve Suriye’de Menbiç bölgesinde ortak devriyelere çıktığını hatırlatıyor ve ekliyor: “Washington açısından, Erdoğan rejimine Fırat’ın doğusunda kuzey Suriye’nin işgaline girişmesi için imkânlar sağlayan başka tercihler de beklenebilir.”

İdlib’de askeri yoğunlaşmalar ve militanlarla hükümet kuvvetleri arasında gerilim de giderek artıyor. Muhin’e göre “Moskova’nın, Esad kuvvetlerinin İdlib’deki aşırılıkçıları yok etmesine yardım edip etmeyeceği belli değil.”Ancak İran bu meselede Suriye’nin gerçek bir müttefikidurumunda ve bu da ABD ve İsrail’i öfkelendiriyor. 

Muhin, okurun dikkatini, İran’a karşı yeniden işletilen Amerikan ambargosunda Türkiye’ye ayrıcalık tanınmış olmasına çekiyor. İnternet portalı kurdistan.ru’nun haberine bakılırsa, ambargo sürecinde bir ABD heyeti Ankara’yı ziyaret ederek İran’dan petrol alımını durdurmasını, buna karşılık enerji ihtiyaçlarını karşılamak için Irak Kürdistanı’ndan petrol ve doğalgaz almasını teklif etti.Bu son derece önemli bilgi, eğer doğruysa, sadece bölgedeki siyasi ve askeri denklemler açısından değil, enerji denklemleri açısından da Rusya’yı doğrudan ilgilendiriyor. 

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırka yakın çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor.@Hazal_Yalin

 


[i]VladimirMuhin, Анкара откажется от С-400 в пользу американских ракет Patriot. http://www.ng.ru/politics/2018-11-15/1_7440_ankara.html

[ii]AA, ABD’liüstdüzeyyetkili: ABD’deHalkbank’aaçılmış davayok. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdli-ust-duzey-yetkili-abdde-halkbanka-acilmis-dava-yok/1311308

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya dış siyaseti rehberi olarak Andrey Gromıko 10-12-2018 tarihinde eklendi
Ukrayna’nın Azov denizi çıkarması 25-11-2018 tarihinde eklendi
Türkiye-ABD ilişkileri normalleşirken Türkiye-Rusya ilişkileri krize gidebilir 18-11-2018 tarihinde eklendi
Suriye’de Kosova senaryosu, S-300 komplekslerinin caydırıcılığı ve SDG 12-11-2018 tarihinde eklendi
Camp David zirvesi, Körfez krizini çözebilir mi? 07-11-2018 tarihinde eklendi
Trump’ın ‘tahtı’ İran yaptırımlarına bağlı 05-11-2018 tarihinde eklendi
Rusya’dan: ABD’nin “hata”ları, S-300’ler ve Putin’in Valday konuşması 23-10-2018 tarihinde eklendi
Libya’ya bir bakış 16-10-2018 tarihinde eklendi
Soçi mutabakatının geleceği: Kommersant’tan bir yorum 16-10-2018 tarihinde eklendi
Kaşıkçı vakasını halletmek zorlu mesele 16-10-2018 tarihinde eklendi
Güncel
22:21 (13.12.2018)
Amerikan Senatosu, Amerika'nın Yemen savaşında Suudi koalisyonuna verdiği desteğin durdurulması yönünde karar aldı.
21:39 (09.12.2018)
Suriye TV: Hava savunma sistemleri, Şam uluslararası havaalanını hedef alan bir hava saldırısına karşı koydu.
22:18 (07.12.2018)
Rusya Merkez Bankası Müdürü, ABD yaptırımlarından güvende kalmak için Swift'e benzer bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.
22:17 (07.12.2018)
Rusya Savunma Bakanlığı: Silahlı grupların Halep'te kimyasal silah kullandıkları yönünde güçlü kanıtlarımız var.
20:54 (04.12.2018)
Suudi Kralı, Körfez İşbirliği Örgütü toplantısına katılması için Katar Emirine resmi davet gönderdi.
22:43 (03.12.2018)
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika grip gerekçesiyle ülkesini ziyaret eden Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman'la görüşmeyeceğini açıkladı.
22:43 (03.12.2018)
Suriye ordusu, Hama'nın kuzeyindeki Letamene ve Morek'te silahlı grupların toplanma merkezini vurdu.
23:28 (29.11.2018)
El Cezire: İsrail ordu sözcüsü Suriye'de bir İsrail uçağının düşürüldüğüne dair haberleri reddetti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yemen savaşı biter mi?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım