HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
13-02-2019 tarihinde, 12:22 saatinde eklendi
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki mevcut durumun kalıcı olamayacağını belirterek Soçi görüşmesinde İdlib konusunun ele alınacağını söyledi.

YDH- Rus basınında yer alan haberlere göre bugün Soçi kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’in yüzde 90’ının terör örgütü Nusra Cephesi’nin işgali altında bulunduğunu söyledi.

Lavrov “Teröristlerin İdlib’deki geniş çağlı varlığına rağmen Batılı ülkeler buradaki durumun kalıcı hale gelmesini istiyor. İdlib’in yüzde 90’ı Nusra’nın kontrolü altında; ancak Batılılar bu bölge sanki Suriye’nin siyasi geleceğiyle ilgiliymiş gibi davranıyor” dedi.

Sergey Lavrov, Astana sürecinin garantörleri olan Türkiye, Rusya ve İran’ın liderlerinin yarın Soçi kentinde yapacağı üçlü görüşmenin yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ikili görüşmeler de yapacağını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı Batılı ülkelerin, şu anda Nusra Cephesi’nin yüzde doksanına sahip olduğu terörizm adasının önümüzdeki siyasi sürece bir şekilde katılmasını istedikleri yönünde bilgiler geliyor. Doğal olarak teröristlerle hiçbir görüşme yapılamaz. Batılı ortaklarımız ilk defa çifte standart uyguluyor değiller, bu nedenle demin sözünü ettiğim bilgilerin doğruluk taşıyabileceği ihtimalini dışlamıyorum.” 

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili mutabakatın muhtevasına da değinerek şunları söyledi: 

“Mutabakat, Suriye hükümetiyle normal bir diyalog yanlısı olan muhalefeti teröristlerden ayırıp böylelikle teröristleri izole etmek ve imhaya devam etmekten ibaret, çünkü hiçbir mutabakat, Suriye topraklarında bu terörist yuvasının sonsuza kadar korunmasını öngörmez.” 

Lavrov, 14 Şubat’ta (yarın) Rusya, İran ve Türkiye liderlerinin Soçi’de görüşeceklerini, burada Putin ile Erdoğan arasında ikili bir görüşme de yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“Elbette, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılacak görüşmede en önemli meselelerden biri İdlib çatışmasızlık bölgesi meselesi olacak. Herkes, Nusra Cephesi’nin kontrol altında tuttuğu toprakları fiilen üç katına çıkardığı bu bölgede güçlenmeye devam etmesine izin verilemeyeceğini anlıyor. Orada, yasadışı silahlı yapıların savaşçılarını Nusra’dan ayırmak yerine tam tersi bir süreç cereyan ediyor.” 

Lavrov, Rusya’nın Şam’a Suriye topraklarının kurtarılmasında her tür yardımı yapmaya niyetli olduğunu vurgulayarak sözlerine şunları ekledi: 

“Yineliyorum: Suriye hükümetine, Suriye silahlı kuvvetlerine, topraklarını özgürleştirme meselesini çözmelerine yardım etmek için her şeyi yapacağız. Uluslararası hukuk gereği de geliştirmemiz gereken Suriye ordusunun faaliyetlerini destekleyeceğiz.” 

Lavrov, Suriye ordusu ve hükümetinin, ülkenin kurtarılması sürecinde uluslararası hukuk normlarına uygun davrandığının, bunun da Rusya tarafından titizlikle gözlendiğinin altını çizdi: “Mesela, batı koalisyonunun Rakka’da yaptığını biz yapmayız. Halep’in nasıl özgürleştirildiğine, Doğu Guta’nın nasıl özgürleştirildiğine ve yüzbinlerce insanın bu yerleşim yerlerine çoktan dönmüş olduğuna baktığımızda hepimiz buna eminiz; ama Rakka’da daha cesetler toplanmadı, mayınlar temizlenmedi. Böyle bir şeye imkan vermeyiz, Suriye hükümeti de olayların bu şekilde gelişmesini kesinlikle istemiyor.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da yönetici elit “Rus milliyetçisi” mi? 02-07-2020 tarihinde eklendi
“Siloviki” konuşuyor 22-06-2020 tarihinde eklendi
Rus basınından iddia: Türk tankları Libya’da 31-05-2020 tarihinde eklendi
Büyük salgında Rusya’da durum 13-05-2020 tarihinde eklendi
Rusya, Hmeymim’i İran’a açtı iddiası 06-05-2020 tarihinde eklendi
Peskov: Türk askerleri gözlem noktası dışındaydı 28-02-2020 tarihinde eklendi
Rus uzmandan Türkiye’ye tuzak uyarısı 28-02-2020 tarihinde eklendi
Lavrov: Türkiye ile teröristleri koruma üzerine bir anlaşma yapmadık 24-02-2020 tarihinde eklendi
Rus diplomatlardan Türkiye’ye karşı sertlik tavsiyesi 23-02-2020 tarihinde eklendi
Kremlin'le telefon görüşmesi: Erdoğan istediğini alabildi mi? 21-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım