HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25-02-2019 tarihinde, 21:56 saatinde eklendi
İran: ABD komplosu olan güvenli bölge reddedilmelidir
İran: ABD komplosu olan güvenli bölge reddedilmelidir
İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, Suriye’nin zaferine öfkelenen Amerika’nın yeni komplolar peşinde olduğunu belirtti.

YDH-Fars haber ajansının bildirdiğine göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, bugün ziyaret ettiği Tahran’da İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, görüşmede İran’ın Suriye halkına ve devletine yardım etmeyi direniş hareketine yardım etmek olarak gördüğünü ve bununla da iftihar ettiğini belirterek “Suriye, halkının desteği ile Amerika, Avrupa ve onların bölgedeki müttefiklerinden oluşan büyük bir koalisyona karşı direndi ve bundan zaferle çıktı” dedi.

Direniş hareketinin Suriye’deki zaferinin Amerika’yı öfkelendirdiğini ve bu yüzden de onları yeni komplolar tezgahlamaya ittiğini belirten Ayetullah Hamenei, “Amerikalıların Suriye’de kurma peşinde oldukları güvenli bölge de bu tehlikeli komplolardan biridir ve bunun kesinlikle reddedilmesi ve buna karşı çıkılması gerekir” dedi.   

Ayetullah Hamenei, Amerika’nın Suriye Irak sınırında etkili bir varlık oluşturma planına değinerek “İran ve Suriye birbirinin stratejik derinliğidir. Direniş akımının kimliği ve gücü bu daimi ve stratejik ilişkiye bağlıdır. Bundan dolayı düşman, planlarını hayata geçiremeyecek” dedi.

Suriye’nin diğer Arap ülkeleriyle olan farkına dikkat çeken ve düşmanın Suriye’yi diğer bazı Arap ülkeleriyle karıştırmakla hata yaptığını belirten İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei, “İran İslam Cumhuriyeti, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının yanında olacaktır. Çünkü bunu direniş hareketine yardım etmek olarak görüyor ve en kalbi samimiyetle de direnişi desteklemekle iftihar ediyor” dedi.

Ayetullah Hamenei son olarak Suriye halkının başarısı, Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ile ailesinin sağlığı için dua etti.

Suriye savaşı, İran’a dayatılan 8 yıllık savaş gibiydi 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed de görüşmede İran’ın ülkesine verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve “Suriye savaşı İran’a dayatılan 8 yıllık savaş gibiydi. İran İslam Cumhuriyeti bu olayda büyük fedakarlıklarla bizim yanımızda durdu. Bu yüzden şu anki başarıdan dolayı zatıalinizi ve İran halkını tebrik etmemiz gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye’nin işinin artık bittiğini belirten bazı değerlendirmelerin yapıldığını belirterek “İran ve Suriye kimlik ve inanç sahibi halklardır. Bugünkü kazanımlar gerçi büyük zahmetler ve kayıplarla elde edilmiştir ama bu kesinlikle direniş hareketinin yanında durmasının neticesidir. Ülkelerin çoğu Amerika’ya diz çökmüştü ve dünyanın kaderini Amerika’nın yazdığına inanıyordu; ancak halkların direnişi karşısında şu an bu yanlış düşünce çöküyor” dedi.

Amerika ve müttefiklerinin Suriye halkı arasında etnik ve mezhebi ayrılıklar çıkarmaya çalıştığını belirten Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, “Bu çabalar tam tersi sonuçlar doğurdu. Bugün Suriye’de Kürtler ve aşiretler Suriye devleti ile çok iyi ilişkilere sahipler. Hatta daha önce devletle sorunlu olan ve çatışan bazı kesimler, bugün Amerika’nın ve Suudilerin isteğinin aksine devletle birlikte oldular” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, son olarak İran’la ekonomik ilişkilerin sürekli geliştirilmesi gerektiğini belirtti ve “İlişkilerin geliştirilmesi her iki tarafın düşmanlarının komplolarını etkisiz kılacaktır” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'le İslam Devrimi Ayetullah Hamenei arasındaki görüşmede General Kasım Süleymani'nin de yer alması dikat çekici bulundu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Biden’a nükleer anlaşmaya dönme uyarısı 12-11-2020 tarihinde eklendi
İran: ABD’nin bölgede 25 gizli laboratuvarı var 25-10-2020 tarihinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir 06-10-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Emirliklere sert uyarı 07-09-2020 tarihinde eklendi
BM diplomatları: Amerikalılar saçmalığı abarttılar 22-08-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım