HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
03-05-2019 tarihinde, 00:46 saatinde eklendi
Emirlikler ile Umman arasında casus krizi
Emirlikler ile Umman arasında casus krizi
Umman istihbaratının Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bir casusluk şebekesini ele geçirmesi üzerine iki ülke arasında Türkiye’yi de ilgilendiren bir kriz yaşandığı bildirildi.

YDH-Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Umman istihbarat servisi bir süre önce Birleşik Arap Emirlikleri’ne mensup bir casusluk şebekesiyle işbirliği yapan şirketlerden tüm ajanların isimlerini aldı ve şahısların tümünü tuzağa düşürdü.

Umman aleyhine çalışan casusluk şebekesinin doğrudan Dubai Emiri Muhammed bin Raşid’in emrinde olduğunun belirlendiği ve bu durumun da iki taraf arasında büyük bir gerilimin yaşanmasına neden olduğu bildirildi.

Habere göre Umman yetkilileri, bu istihbaratı elde ettikten sonra Abu Dabi’ye eski ve yeni tüm casusların isimlerini kendilerine vermemeleri halinde söz konusu casusluk şebekesini ifşa etme tehdidinde bulundu.

Emirlikler ve bizzat Bin Raşid ise Umman’ın bu mesajına karşılık Umman’daki Emirliklerin rakibi olan el-Kadem ve Sahhar limanlarının yetkililerine söz konusu limanların gelişmesini engellemeleri karşılığında Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığı, ev, araba ve paradan oluşan rüşvet teklif etti. 

Umman Sultanı Kabus bin Said’in Emirliklerin Abu Dabi ve Dubai emirleriyle ihtilafları olan bazı emirleriyle gözlerden uzak bir şekilde toplantılar yaptığını belirten kaynaklara göre Maskat ile Abu Dabi arasındaki gerilim oldukça geniş ölçekli. Emirliklerin Veliahdı Muhammed bin Zaid, Türkiye, Katar ve Umman’a yönelik saldırıların liderliğini yapıyor ve Emirlikler de bankacılık sistemini tamamen onun yetkisine bırakmış durumda.

Habere göre Muhammed bin Zaid, Türkiye, Katar ve Umman’la siyasi ihtilafların yanı sıra bu üç ülkeyle ticari ilişkilerin kesilmesi için de çaba gösteriyor. 

El Ahbar’a konuşan kaynaklar, Emirliklerin istihbarat servisinin bölge ülkelerinden Türkiye, Katar ve Umman’la iş yapan ticari şirketleri belirlemek için bankacılık sistemine başvurdu ve bu şirketleri tuzağa düşürmek için karmaşık yöntemler kullandı.

Örneğin Emirliklerin banka temsilcileri veya görevlileri kendilerini tüccar gibi gösterip bu üç ülkenin şirketleriyle irtibat kurdu. Bu temsilciler Türkiye, Katar ve Umman şirketlerinden teşvik primi karşılığında yüklerini Emirliklere teslim edip Emirliklerden teslim almalarını istedi.

El Ahbar’ın haberine göre Abu Dabi emiri, casusluk şebekesi ve Umman limanlarının yetkilileri ile ilgili macerada söz konusu yönteme başvurdu. Bu yöntem, Emirlikler istihbaratının geçmişte çeşitli ülkelerdeki istihbarat elamanlarını tuzağa düşürmek için kullandığı bir yöntemdi.

Kısa bir süre önce Türkiye’de de Birleşik Arap Emirlikleri’ne mensup iki casusun yakalandığı bildirilmişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudilerin terörist ilan ettiği Yemenli İhvancılar, Türkiye’ye kaçıyor 16-11-2020 tarihinde eklendi
Bin Salman: İsrail’le normalleşirsek İran beni öldürür 22-10-2020 tarihinde eklendi
BAE ve İsrail, Sokotra'da askeri üsler kurmaya başladı 25-09-2020 tarihinde eklendi
ABD Katar’a uzay kuvvetleri konuşlandırdı 22-09-2020 tarihinde eklendi
Suudilerin İsrail'le normalleşmesi sadece bir zaman meselesi 22-09-2020 tarihinde eklendi
İsrail’le normalleşen Bahreyn'de, Kudüs Şehitleri Bölüğü kuruldu 16-09-2020 tarihinde eklendi
Sokotra Adası’nda BAE-Suud-İsrail işbirliği 13-09-2020 tarihinde eklendi
Aden'de Emirlikler ve İsrail karşıtı gösteri 12-09-2020 tarihinde eklendi
ABD’den 24 Suudi yetkili için şok karar 12-09-2020 tarihinde eklendi
Ensarullah, Me’rib şehrinin kapılarına dayandı 09-09-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım