HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
26-05-2019 tarihinde, 00:38 saatinde eklendi
Bahreyn konferansı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı
Bahreyn konferansı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Filistin meselesini tasfiye etmeyi öngören “Yüzyılın Anlaşması” adlı Amerikan planın ilk adımının Bahreyn’de atılacağını söyledi.

YDH-Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Güney Lübnan’ın Hizbullah tarafından İsrail işgalinden kurtarılmasının 19. Yıldönümü münasebetiyle bir konuşma yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasına Lübnan’da Zafer ve Kurtuluş Bayramı olarak kutlanan Güney Lübnan’ın İsrail işgalinden kurtarılmasını tebrik ederek başladı.

Konuşmasında bölgesel meselelere de değinen Seyyid Nasrullah, Amerika’nın İsrail ve Arap rejimleriyle Filistin meselesini tasfiye etmeyi öngören “Yüzyılın Anlaşması” adlı planın ilk adımının Bahreyn’deki konferansta atılacağını belirterek bu planın etkisiz kılınması konusunda herkese sorumluluk düştüğünü söyledi.

Filistinli grupların bu plan konusundaki tavrını ve Bahreyn’deki konferansa katılmama kararını öven Nasrullah, doğru tavrın bu olduğunu söyledi.

Amerika’nın İran’a yönelik ekonomik baskılarının ve askeri tehditlerinin de “Yüzyılın Anlaşması” adı verilen planla doğrudan ilgili olduğunu savunan Seyyid Nasrullah, Arap İsrail çekişmesinde Lübnan’a artık zayıf halka olarak değil, güçlü bir ülke gözüyle bakıldığını ifade etti.

“İsrail bugün artık Lübnan’da gerçek bir gücün var olduğunun farkında ve bu rejim her an bunun üzerinde düşünüyor” diyen Seyyid Nasrullah, Lübnan halkının, ordusunun ve Dieniş’in ülke sınırlarını İsrail rejiminin tehditlerine karşı koruduğuna dikkat çekerek Hizbullah’ın bu caydırıcılığın bir parçası olduğunu söyledi.

Halen İsrail rejiminin işgali altında bulunan Şeba Çiftlikleri, Kefer Şuba tepeleri ve Gacer bölgesinin Lübnan topraklarının bir parçası olduğunu ve buraların işgalden kurtarılması gerektiğini vurgulayan Hizbullah Genel Sekreteri, Lübnan Cumhurbaşkanı ve ordu komutanının Şeba Çiftliklerinin kurtarılması gerektiğine ilişkin bildirisini güçlü bulduğunu ifade etti.

Yüzyılın Anlaşması planı çerçevesinde Filistinlilerin başka yerlere yerleştirilmesi düşüncesine değinen Nasrullah, “Lübnan’da herkes Filistinliler için alternatif ülke planına karşıdır. Ben Lübnanlı ve Filistinli yetkililerin bu konunun ciddi bir şekilde ele alınmasını ve Filistinlilere alternatif vatan şeklindeki tehlikeli plana karşı bir mekanizma oluşturulmasını istiyorum. Bahreyn konferansında muhtemelen Filistinlilerin Lübnan’a veya başke yerlere yerleştirilmesi için zemin hazırlanacak” dedi.

Tüm Lübnanlıların Suriyeli mültecilerin de ülkelerine geri dönmesini istediğine ve Suriye hükümetinin de bu konuda her türlü kolaylaştırıcı adımı attığına dikkat çeken Seyyid Nasrullah, Amerika’nın ve Körfez ülkelerini ise Suriye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşünü istemediğini ve dönüşü engellediğini söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım