HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07-06-2019 tarihinde, 00:09 saatinde eklendi
ABD’li yetkili: Yüz İran füzesine karşı koyabilir miyiz?
ABD’li yetkili: Yüz İran füzesine karşı koyabilir miyiz?
Wall Street Journal gazetesi, Amerikalı bir yetkilinin İran’la savaş çıkması durumunda yaşanabilecek tehlikeler konusunda kaygılarını dile getirdi.

YDH-Amerikan Wall Street Journalgazetesi, Amerika ile İran arasında son dönemde Fars Körfezi’nde yaşanan gerilimle ilgili özel bir haber yayımladı.

Haberin sonunda Amerikalı bir yetkilinin İran’la yaşanabilecek bir savaşla ilgili olarak kaygılarını ifade ettiği şu cümlelerine yer verildi: “Eğer mecbur kalırsak şu an harekete geçmeye hazırız; ancak birçok kaygı söz konusu. Acaba biz sekiz noktada yüz balistik füzeye karşı koyabilecek konumda mıyız?”

Fars haber ajansı ise Wall Street Jorunal’in haber analiziyle ilgili haberinde gazetenin İran’la Amerika arasında son dönemde Fars Körfezi’nde yaşanan gerilimle ilgili iddia ettiği bazı ayrıntıların bağımsız olarak teyit edilebilecek durumda olmadığını belirterek şunları belirtti:

“Bu iddialardan birine göre Amerikalılar Mayıs ayında iki hafta boyunca üzerine füzeler yerleştirilmiş iki İran gemisini gözlemledi. Gazetenin iddiasına göre iki gemi bir süre sonra İran limanlarından birine geri döndü ve füzelerini boşalttı. Gazetenin haberinde yer alan bir diğer nokta da bu iki gemideki İran güçleri Amerikalıların kendilerini izlediğini biliyordu.

Haberin diğer bir bölümünde şunlar yer alıyor: Bazı Amerikalı yetkililerin dediğine göre İran’dan kaynaklanan tehlike bir ölçüde azalmış olsa da tehlike hala mevcut. Onlardan bazılarına göre ise İran’ın bu adımları savunmaya yönelik; çünkü İranlı yetkililer, Amerika’nın bir saldırı planladığı düşüncesine vardı.

Wall Street Journal gazetesi, bölgedeki Amerikan askerlerinin sayısının arttığına işaret ederek Amerikalı bir askeri yetkiliden şöyle naklediyor: ‘Biz gerekli önlemleri düşünüyoruz; ama bu, bizim olmak istediğimiz yer değil.’

Ancak gazetenin söz konusu haberiyle ilgili olarak üzerinde durulması gereken husus, Fars körfezi kıyısındaki ülkelerin bölgesel savaş çıkma ihtimalinden yana duydukları kaygılar. Wall Street Journal’in haberine göre Körfez ülkelerinin yetkilileri Washington’dan çatışmadan uzak durmasını istedi.

Gazete, ismini açıklamadığı Körfez ülkelerinden bir yetkilinin ‘Biz gerilimin azaltılmasını teşvik ediyoruz. Hiç kimse savaş istemiyor’ dediğini nakletti.”

Trump onurlu çıkış arıyor

Öte yandan Asia Times konuyla Amerika ile İran arasında yaşanan gerilimle ilgili haberinde ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la yaşanan gerilimden onurlu bir çıkış yolu aradığını yazdı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Bilderberg toplantısına değinen Asia Times, Amerikan Başkanı Trump’ın birden bire İran’a “ön şartsız müzakere” teklif etmesi ile Bilderberg toplantısı arasında bağlantı kurdu.

Habere göre “Mesele tamamen Hürmüz Boğazı ile ilgili. Hürmüz Boğazı’nın kapanması ile dünya petrolünün yüzde 20’sini arz eden Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar, İran petrol ve yakıtı kesilebilir.”

İran, Hürmüz Boğazı’nı kapatabilir mi? Amerikan 5. Filosu boğazın kapatılmasını engelleyebilir mi? Soruları üzerine tartışmalar yaşandığını belirten Asia Times, Amerikalı bir kaynaktan şunları nakletti:

“Bu konuda yapılmış bir araştırmanın sonuçları Trump’ın masasına kondu. Bu durum Washington’da korku yarattı. Bu araştırma gösterdi ki Hürmüz Boğazı herhangi bir şekilde kapanırsa İran, dünya mali sistemini bozacak bir güç kazanır.”

Asia Times’ın haberini dayandırdığı kaynaklar, Trump’ın İran stratejisiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“O, gerçekten Pompeo ve danışmanlarının kendisini soktuğu bu durumdan kurtulmak için onurlu bir çıkış yolu arıyor. Washington’un bu durumdan çıkmak için çok açık bir şekilde onurlu çıkışa ihtiyacı var. İran, müzakere peşinde değil; ama Amerika müzakere peşinde.”

Trump: İran’a yaptırımlar çok güçlüydü; en iyisi görüşmek

 Amerikan Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la görüşmesinde Asia Times’ın iddiasını destekleyen mesajlar verdi.

Trump şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Macron’un İran’ın nükleer silah edinmesini istediğini sanmıyorum. Ben de bunu istemiyorum. Bütün macera işte bu. O da onların nükleer silah edinmesini istemiyor, ben de onların nükleer silah sahibi olmasını istemiyorum. Ve Onlar nükleer silah sahibi olamayacaklar. 

Şimdi bakalım İran hakkında neler olacak deniyor. Ben başkan olduğumda -inanılmaz, fazla değil, iki buçuk yıl kadar önceydi- İran gerçek bir terörist devletti. Tabi hala da öyle; ama onlar tartışmasız terörizm kahramanlarıydı, bu çok kötü bir şey. 

Onlar artık bu işleri yapmıyorlar. Bir devlet olarak çok zayıf davranıyorlar. Bir devlet olarak yenilmekteler. Ben onların yenik/müflis bir devlet olmasını isteniyorum. Biz bu gidişi hızla geri döndürebiliriz. Ama yaptırımlar olağanüstü güçlüydü ve diğer şeyler…

Ben onların görüşme istediğini biliyorum. Eğer görüşme isterlerse bu iyi bir şey. Biz de görüşme yaparız. Fakat bir şeye sahip olamazlar o da nükleer silahtır.         

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım