HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-12-2019 tarihinde, 18:11 saatinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı
ABD Başkanı Donald Trump’ın damadının öncülük ettiği ve ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak isimlendirilen Filistin davasını tasfiye planının maddelerine ulaşıldı.

YDH- Lübnan merkezli el-Meyadin televizyonu, Amerika’nın İsrail rejimi Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Özerk Yönetimi ve Hamas tarafından imzalanmasını istediği ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının maddelerine ulaştı.

Plana göre, Gazze ve Batı Şeria topraklarında Yeni Filistin isimli bir devletin kurulması öngörülürken, İsrail rejimi tarafından yasadışı bir şekilde inşa edilen Yahudi yerleşim merkezlerinin işgal rejimine bağlanması tasarlanıyor.

Kudüs’ün taksim edilmediği ve işgal rejimi ile Yeni Filistin Devleti arasında ortak paya sahip olduğunun kaydedildiği plana göre, Kudüs’teki Arapların Yeni Filistin ismiyle kurulacak devlete nakledilmesi öngörülüyor.

Plana göre, Kudüs Belediyesi, Kudüs’ün tümünden sorumlu olacak. Kudüs’ün eğitim sorumluluğunu ise Yeni Filistin Devleti üstlenecek ve Kudüs Belediyesi’ne su vergisi verecek. Yahudiler Arapların evlerini satın alamayacağı gibi, Araplar da Yahudilerin evlerini satın alamayacak. Kutsal mekanlar ise mevcut şekliyle kalacak.

Gazze için Mısır’ın bir miktar toprak vermesinin planlandığı tasarıda, Mısır’ın ‘Yeni Filistin Devleti’ne vereceği topraklara Filistinlilerin yerleştirilmemesi ve söz konusu topraklarda havalimanı, ziraat, sanayi ve ticaret bölgesinin oluşturulması öngörülüyor.

Mısır’ın ne kadar toprak vereceği üzerine tarafların ittifak etmesi ve adı daha sonra açıklanacak olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı destekleyen devletlerin de buna aracılık etmesinin belirtildiği plana göre, Gazze ile Batı Şeria arasında otoyol inşa edilmesi ve yer altından su şebekesinin inşa edilmesine izin verilmesi tasarlanıyor.

Anlaşma içerisindeki projelerin hayata geçirilmesi için yeni ‘Filistin Devleti’ne 5 yıl içerisinde 30 milyar dolar verilmesi öngörülüyor.

Bu miktarın yüzde 20’sini ABD, yüzde 10’unu Avrupa Birliği, yüzde 70’ini ise Körfez ülkelerinin karşılayacağı ifade ediliyor. Yüzde 70’in de kendi içerisinde Körfez ülkelerinin petrol kapasitelerine göre bölüştürüleceği ifade ediliyor.

Yahu yerleşim merkezlerinin İsrail rejimine bağlanmasının masraflarını rejimin kendisinin karşılayacağının belirtildiği plana göre, Yeni Filistin Devleti’nin askeri olmayacak, devletin tek silahı polisteki silah olacak. 

Plana göre, İşgal rejimi ile ‘Yeni Filistin Devleti’ arasında savunma anlaşması imzalanacak ve işgal rejimi ‘Yeni Filistin Devleti’ni dış saldırı durumunda koruyacak. 

Anlaşmayı destekleyen Arap ülkeleri de bu anlaşmanın karşılığı olarak işgalci İsrail rejimine savunma parası ödeyecek.

Plana göre anlaşmayla birlikte şu maddelerin de hayata geçirilmesi öngörülüyor:

1-     Hamas, silahtan arındırılacak ve bu silahlar Mısır’a teslim edilecek. Hamas’ın liderlerinin ve hareket mensuplarının şahsi silahları da teslim edilecek. 

2-     Hamas üyeleri bunun karşılığında anlaşmayı destekleyen Arap ülkelerden aylık maaş alacak. 

3-     Gazze’nin Mısır ve işgal rejimiyle olan sınır kapıları uluslararası ticaret için açılacak. Gazze’nin Batı Şeria ile pazarı oluşturulacak. Deniz yoluyla da ticaret yapılabilecek.

4-     Anlaşmadan bir yıl sonra Filistin’de demokratik seçimler yapılacak ve tüm Filistinlilerin aday olma hakkı olacak. 

5-     Seçimlerden bir yıl sonra esirler 3 yıl içerisinde aşamalı bir şekilde serbest bırakılacak.

6-     5 yıl içerisinde Filistin Havalimanı ve deniz limanı inşa edilecek. Bu süre içerisinde işgalci İsrail rejimin havalimanları ve deniz limanları kullanılabilecek. 

7-     İsrail rejimi ile Yeni Filistin Devleti arasındaki sınırlar sivillerin ve ticaret mallarının geçişine açık tutulacak. 

8-     Gazze ile Batı Şeria arasında, yerden 30 metre yüksekliğinde asma köprü Çinli bir şirket tarafından inşa edilecek. Köprünün inşa masraflarının yüzde 50’sini Çin, yüzde 10’unu Japonya, yüzde 10’unu Güney Kore, yüzde 10’unu Avustralya, yüzde 10’unu kanada, diğer yüzde 10’unu ise ABD ile Avrupa Birliği ortaklaşa ödeyecek.

Ürdün Vadisi’nin İsrail’in kontrolünde olmasının öngörüldüğü anlaşma metnine göre, 90 yolunun 4 şeritli olacağı ifade ediliyor. İşgal rejiminin 4 şeride ayıracağı yolun iki şeridinin Filistin’e ait olması ve ‘Yeni Filistin Devleti’ni Ürdün’e bağlaması planlanıyor.

Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’ın öncülük ettiği, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in açıkça, Suudilerin ise örtülü destek verdiği ‘Yüzyılın Anlaşması’nı, Hamas başta olmak üzere Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin hükümeti ve diğer direniş grupları da sert bir dille reddediyor.

Plana göre anlaşmanın Hamas veya Filistin Özerk Yönetimi tarafından kabul edilmemesi durumunda ABD, Filistin’e yönelik tüm mali desteğini çekecek ve başka ülkelerin mali destek vermesine de engel olacak. 

Anlaşmayı Filistin Özerk Yönetimi’nin kabul edip Hamas ve İslami Cihad’ın kabul etmemesi durumunda ise ABD, İsrail rejiminin Hamas ve İslami Cihad’a yönelik saldırılarını ve direniş liderlerine yönelik suikastlarını destekleyecek.

Anlaşmayı işgal rejiminin kabul etmemesi durumunda ise, Tel Aviv’e mali destek durdurulacak.

Anlaşmada, Mescid-i Aksa’nın sorumluluğunun ise, Ürdün’den Suudi Arabistan’a verilmesi öngörülüyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin’in birliği Biden'a bağlı 12-11-2020 tarihinde eklendi
Kassam Tugayları: İsrail füzelerinin kalıntılarından yeni roketler ürettik 14-09-2020 tarihinde eklendi
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı 07-09-2020 tarihinde eklendi
Filistin ulusal birliği için önemli adım 02-09-2020 tarihinde eklendi
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı 01-06-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i ilhak komitesi toplandı 26-02-2020 tarihinde eklendi
Filistin’in yüzde 94 Trump planına karşı 15-02-2020 tarihinde eklendi
Yüzyılın sahtekarlığı planının haritası 29-01-2020 tarihinde eklendi
İngiltere’den BDS karşıtı yasa hazırlığı 17-01-2020 tarihinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı 18-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
00:48 (27.02.2021)
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin Suriye'ye saldırısı sonrası soğukkanlılık çağrısı yaptı.
00:44 (27.02.2021)
Lavrov: Amerika, Suriye'ye saldırıdan birkaç dakika önce bize haber verdi.
23:56 (26.02.2021)
Blinken: Amerika, Yemen savaşından dolayı Suudi Arabistan'a silah satışını azaltıyor.
22:19 (26.02.2021)
Arabi Press: El Hul beldesi çevresinde 3 SDG militanı öldürüldü.
16:14 (25.02.2021)
Russia Today: Ras el-Ayn'da patlama, ölenler ve yaralananlar var.
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım