HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
13-08-2020 tarihinde, 20:26 saatinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında
Hassan Diyab hükümetinin Beyrut patlamasından sonra istifa etmesi sebebiyle hükümetsiz kalan Lübnan’da dış müdahaleler sebebiyle hükümet kurma süreci de çıkmaza girdi.

YDH- Geçtiğimiz yıl 29 Ekim’de istifa eden Saad Hariri, yeniden başbakan olmak için şartlar öne sürerken Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Hariri’nin başbakanlığı konusunda henüz bir müzakere sürecinin başlamadığını bildirdi.

El Ahbar’ın haberine göre Saad Hariri’nin başbakanlığa dönmesi yönündeki çabalarda ön görüşmeler yapılırken Saad Hariri de başbakanlığa dönüş konusundaki şartlarını ortaya koydu.

Hariri içeride yönetimi istediği şekilde belirlemek dışarıda ise Suudi Arabistan’ın desteğine sahip olmak istiyor; bununla birlikte Riyad şu an için Saad Hariri konusunda sessizliğini koruyor.

Kendi içinde de çelişkiler yaşayan 14 Mart cephesinde Velid Canbolat ve Semir Caca ittifakı yok olurken, Lübnan Kuvvetleri adlı grubun Lideri Semir Caca, halk gösterileriyle uğraşmamak için hükümete katılmayabileceğini söyledi.

Ancak İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat, çıkarına olan her türlü ittifakta yer almaktan yana olduğunu göstererek Meclis Başkanı Nebih Berri’ye Hizbullah’la karşı karşıya gelmek istemediğini söyledi.

Öte yandan bazı 14 Martçı liderler, erken seçim dosyasının kapanmasıyla birlikte başka bir manevraya başladı ve Beyrut Limanının patlaması konusunda uluslararası bir soruşturma talep ettiler. BM Genel Sekreterine başvuruda bulunan 14 Martçılar, BM’den Lübnan yargısı yerine araştırma yapmasını, uluslararası toplumdan da ekonomik krizin çözümü için tarafsız bir hükümet kurmasını talep ettiler.

El Ahbar’ın haberine göre Beyrut limanı patlamasıyla ilgili olarak uluslararası araştırma talep eden 14 Martçılar, bununla kurulacak hükümet konusunda müzakere şartlarını iyileştirmeyi hedefliyor. 

Buna karşın daha önce Lübnan yargısının egemenliğinin korunması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili kararın yalnızca Lübnan halkının isteğiyle verileceğini ve bunun da dünyadaki ülkelerin teknik yardımına ve araştırmasına dayanmaksızın olmayacağını söyledi. 

Gazeteye görüş veren konuyla ilgili taraflar, Lübnanlıların Liman patlaması konusunda da eski Başbakan Refik Hariri suikastı sonrası yaşanan uluslararası mahkeme tecrübesini yeniden yaşamak istemediklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un İran ve Rusya devlet başkanlarıyla Lübnan konusunda yaptığı telefon görüşmelerini ve Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Cubran Basil'le yaptığı görüşmeyi hatırlatan el-Ahbar gazetesi, Macron'un Saad Hariri'nin başbakanlığında yeni bir hükümetten yana olduğunu belirtti. 

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım