HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-08-2020 tarihinde, 13:34 saatinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu”
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu”
Lübnan’daki ulusalcı partiler, patlamaya sebep olan amonyum nitratın Suriye’deki teröristlere verilmek üzere yıllar boyunca depoda tutulduğunu gösteren ciddi kanıtlar olduğunu öne sürdü.

YDH- El Ahd haber ajansının haberine göre Lübnan’daki ulusalcı partiler düzenledikleri konferansta Beyrut limanı patlaması bahane edilerek hükümet ve Direniş karşıtı girişimlere dikkat çekti ve İsrail rejimiyle normalleşme adımlarını kınadı.

Habere göre Lübnan’daki ulusalcı partilerin temsilcilerinin katıldığı konferansta vurguladıkları öneli noktalar şöyle:

- Amerikan projesiyle ilişkili bazı siyasi gruplar, Beyrut limanında meydana gelen patlamanın sorumluluğunu hükümete yıkmaya ve böylece bu olayda sorumluluğu bulunan önceki hükümetleri aklamaya çalışıyor. Ancak limandaki amonyum nitratın Suriye’deki terörist gruplara verilmek üzere depoda tutulduğuna dair ciddi kanıtlar bulunmaktadır.

- Bazı kesimlerin Direniş’in Beyrut limanında silah depoladığı yönünde algı oluşturma çabası, bu kesimlerin yaşanan faciadaki katkılarını göstermektedir. Bu kesimler şu an araştırma sürecini saptırmaya çalışıyor. Halbuki düşmanların bu konudaki iddialarının tamamen uydurma olduğu ve bu siyasi suçlamalarla Direniş’e geri adım attıtılmak istendiği ortaya çıktı.

- Dünyanın en büyük şer odağının (Amerika) liderliğinde bir uluslararası araştırma talebini meşru gösterme hedefiyle Cumhurbaşkanı ile Direniş arasındaki anlaşmayı sorgulamaya yönelik örgütlü medya kampanyasının bu uluslararası araştırma ile suçluları aklamaya ve patlamanın sorumluluğunu ülkenin egemenliğini ve bağımsızlığını korumak isteyenlere yüklemeye yönelik olduğu açıktır.

- Lübnan’ın iç işlerine yönelik uluslararası müdahaleler, Lübnan’a yardım adı altında ve bu çerçevede Amerikan dikteleri doğrultusunda kurulacak sözde “tarafsız” bir hükümet kurulması şartları öne sürülerek yapılmaktadır.

- Çeşitli adlar altında askeri güç çağrıları yapılması, Lübnan’ın uluslararası mandaya bırakılması, Direniş’in hedef alınması ve sınır hattının siyonist rejimin lehine olacak şekilde ele geçirilmesini öngören kasıtlı çabaların göstergesidir.

Lübnanlı ulusal partiler, bu konferansta suçlular Lübnan güvenlik birimleri ve yargısı tarafından bulununcaya kadar araştırmaların sürdürülmesini ve araştırmalarda uluslararası müdahalelere karşı konması gerektiğini vurguladı.

Lübnan’da ülke çıkarlarına aykırı olacak şekilde kaos ve kargaşayı körükleyen yayınlar yapan medya organlarını da kınayan partiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail rejimiyle yaptığı normalleşme anlaşmasını da sert sözlerle kınadı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım