HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19/02/2011 tarihinde, 23:01 saatinde eklendi
Mısır devrimi İsraillileri de özgürleştirebilir
Meron Rapoport / Haaretz

YDH- Meron Rapoport İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi için kaleme aldığı yazısında Mısırlı devrimcilerin barışçı yönteminin Filistinliler tarafından da kullanılması durumunda bu devrim süreçlerinin İsraillileri de özgürleştirebileceğini savunuyor.

YDH- Meron Rapoport İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi için kaleme aldığı yazısında Mısırlı devrimcilerin barışçı yönteminin Filistinliler tarafından da kullanılması durumunda bu devrim süreçlerinin İsraillileri de özgürleştirebileceğini savunuyor.

 

Nasıl oldu da, Ortadoğu’daki en güçlü rejim –kaba kuvvet ve baskıya olduğu kadar, Hindistan’ın aldığının on katı meblağda Amerikan yardımının keyfini sürmüş bir orduya da dayanıyordu- bir savaş olmadan boyun eğdi?

 

Zafer Mısır halkının. Şu noktada bariz olan tek gerçek bu. Bu zaferin Mısır’ı nereye götüreceğini kimse bilmiyor: Askeri bir rejim mi yükselecek? İslami bir yönetim mi ortaya çıkacak? Ya da Mısır’ın kendi demokrasi tarzı mı? Yoksa sadece anarşi mi?

 

Spekülasyonlar yapılabilir, fakat şu aşamada böylesi spekülasyonlar kafadan atmaktan daha fazla bir şey sayılmaz. Buna bağlı olarak, hâlihazırda olup bitenle uğraşmak, gelecekte ne olacağıyla uğraşmaktan daha mantıklı. Ya da daha açık bir deyişle, şunu sormalıyız: Bu nasıl oldu?

 

Nasıl oldu da Ortadoğu’daki en güçlü rejim –kaba kuvvet ve baskıya olduğu kadar, Hindistan’ın aldığının on katı meblağda Amerikan yardımının keyfini sürmüş bir orduya da dayanıyordu-, bir savaş olmadan boyun eğdi? Bir silah bile ateş etmeden çöktü?

 

Devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Kahire’nin göbeğine tanklar gönderdi; ama onları gerçekten kullanamadı. Onun yerine eylemciler onlardan faydalandı, tankların tepesine çıkıp döner başlıkların üzerinde uyudular. Eylemcilerin güçlerinin ana kaynağı sayılarıydı.

 

Doğu Avrupa’da Komünist rejimlerin çöküşüne yol açan bütün gösteriler bir araya toplansa, Mısır’da sokaklara dökülen protestocuların tek bir gündeki sayısı etmiyor. Protestocuların sırf sayılarından da daha çarpıcı olan şeyse kullandıkları siyasi taktikti.

 

Onlar bu taktiği “selmiye” diye tanımladılar; Arapça barış kelimesinden geliyor, terim İngilizceye kabaca “şiddet içermeyen” şeklinde çevrilebilir. Bir milyon eylemcinin yardımıyla her şey yapılabilir: Bir televizyon istasyonu ve hükümet binaları yakılıp kül edilebilir; zengin mahalleler yağmalanabilir; iğrenilen güvenlik görevlileri ayaklar altında çiğnenebilir.

 

Fakat Mısır’da, bu türden hiçbir şey olmadı. Şiddete başvurmama kuralı ihtimamla korundu. Arapça yayın yapan televizyon şebekelerinde neyin yayınlandığına bakarak, bu kuralın Arap dünyasının içine işlediğini söyleyebiliriz.

 

Ürdün, Katar, Yemen ve Tunus’taki papazlar az çok aynı şeyi söyleyerek, barışçıl yollarla bir diktatörlüğü devirdiği için Mısır’ı övdüler. Bu mesajın manasını küçümsemek zor. En başta, mesaj daha geniş Arap dünyasında etkiye sahip; daha belirgin olarak, Filistinlilerin üzerinde bir tesiri var.

 

Hamas destekçileri de Gazze sokaklarında Mısır devrimini kutladı; ancak bunda sevinecekleri bir şey olup olmadığı belli değil. Yan kapıdaki ülkede olanlar aslında Hamas’ın “silahlı mücadele” taktiğinin yalnızca ahlaka aykırı değil, ayrıca etkisiz de olduğunu kanıtlıyor.

 

Mısır’daki eylemciler kavradı ki, terör -1981’de Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın suikastı gibi- kabadayılık dürtülerine çekici gelebilir; fakat bir devrim için kötüdür. Mısır’da kullanılan barışçıl taktiklerin coşkulu, şaşırtıcı zaferi muhtemelen Filistinlileri etkileyecek. Bu da, -resmi devlet kuruluşu anlamında- “İsrail” için kötü haber olabilirse de, İsrailliler için iyi haberdir.

 

İşgali ve milyonlarca Filistinlinin üzerinde üstün ordu ve istihbarat aracılığıyla kontrol kurmayı sürdürmenin uygulanabilir bir seçenek olduğuna inanan soyut “İsrail” için kötü haberdir. Filistinliler işgale esas olarak silahlı mücadeleyle karşı çıkmayı seçtikleri sürece doğru kalabilecek bir inanç bu. Fakat şiddet içermeyen muhalefet, İsrail’in askeri gücünü muhtemelen aciz hale getirecektir.

 

Filistinliler arasında, silahlı mücadeleye karşı diplomasiyi tercih etmeye doğru bir eğilim olduğunun delili zaten var. Mısır’daki şiddet içermeyen mücadelenin zaferi muhtemelen, Filistinliler arasında büyüyen bu eğilimi kitlesel bir fenomene dönüştürecek.

 

Bu, anlaşmazlığa kıyamet gibi bir savaş olmadan da son verilebileceğine inanan İsrailliler için çok iyi bir haberdir. Şiddet içermeyen başkaldırının Mısır rejimini devirişindeki hız bize başka bir şey öğretiyor: Anlaşmazlık ve işgal buralardaki herkesin hayal ettiğinden çok daha hızlı sona erdirilebilir. Tahrir Meydanı bizi de özgürleştirecek.

 

Çeviren: İkbal Zeynep Dursunoğlu

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım