HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
28/02/2011 tarihinde, 16:03 saatinde eklendi
Ayetullah Rafsancani’yi düşürme planı başarılı olacak mı
Ayandenews

YDH- İran’dan yayın yapan Ayande adlı internet sitesi, devrim liderini seçmekle görevli Uzmanlar Meclisi’nin yönetim kurulunun seçimleri öncesinde Ayetullah Haşimi Rafsancani’yi meclisin başkanlığından düşürmeye yönelik senaryolara ilişkin bir haber analize yer verdi.

YDH- İran’dan yayın yapan Ayande adlı internet sitesi, devrim liderini seçmekle görevli Uzmanlar Meclisi’nin yönetim kurulunun seçimleri öncesinde Ayetullah Haşimi Rafsancani’yi meclisin başkanlığından düşürmeye yönelik senaryolara ilişkin bir haber analize yer verdi.

 

Uzmanlar Meclisi Başkanını değiştirme senaryosu başarılı olacak mı?   

Uzmanlar Meclisi yönetim kurulu seçimlerine on gün kadar bir süre kala bu konu, içeride ve dışarıda ülkenin en önemli siyasi meselesi haline dönüştü.

 

Son haftalarda ve günlerde yaşanan gelişmeler ve çeşitli siyasi ve fıkhi şahsiyetlerin konuya ilişkin açıklamaları, bazı radikal şahıs ve gruplar tarafından ortaya konan değerlendirmelerden farklı bir hava oluşturdu.

 

Geçtiğimiz 30 yıl boyunca yılda iki gün süren, iki toplantı düzenleyen ve iki yılda bir de yönetim kurulunu yeniden seçen Uzmanlar Meclisi, siyasi grupların çok fazla dikkat yöneltmediği bir konuydu. Ancak üç yıl önce Uzmanlar Meclisi eski Başkanı Ayetullah Meşkini’nin vefatından ve Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin Uzmanlar Meclisi Başkanlığının gündeme gelemsinden sonra bu meclisin başkanının seçimi siyasi bir meseleye dönüştü.

 

Ahlaki rolüyle bilinen Ayetullah Meşkini’nin 20 küsur yıllık Uzmanlar Meclisi başkanlığı sırasında Ayetullah Haşimi Rafsancani başkan yardımcısı sıfatıyla Uzmanlar Meclisini yönetmişti. Ayetullah Meşkini’nin vefatından sonra da onun başkanlığa seçilmesi doğaldı. Bununla birlikte çoğunluğunu “radikal ilkecilerin” oluşturduğu Ayetullah Rafsancani karşıtı gruplar, onun Uzmanlar Meclisi Başkanlığı’na seçilmesini Ayetullah Rafsancani’nin itibar ve nüfuzunun artması olarak değerlendirip onu engellemeye yöneldiler.

 

Uzmanlar Meclisi Yönetim Kurulu’nun ilk tur seçimlerinde Ayetullah Haşimi Rafsancani, meclisin mutedil ve makbul isimlerine Uzmanlar Meclisi Başkanlığına aday olmalarını teklif edip kendisi de başkan yardımcısı olarak kalmak istediğini açıklamasına rağmen Ayetullah Vaiz Tabesi gibi meclisin mutedil ve makbul isimleri Ayetullah Haşimi Rafsancani varken kendilerinin başkanlığa aday olmayacaklarını açıkladılar.

 

Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin rakibine verilen tüm gizli ve açık desteklere rağmen yönetim kurulu seçimlerinin ilk gününde Ayetullah Cenneti 34 oy alırken, Ayetullah Haşimi Rafsancani 44 oyla Uzmanlar Meclisi’nin başkanlığına seçilmeyi başardı.

 

2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç ay önce yapılan Uzmanlar Meclisi Başkanlığı yönetim kurulu seçimlerinde de Ayetullah Rafsancani’nin muhalifleri birkaç ay öncesinden onu yıpratmaya yönelik adımlar attılar. Ancak ona yönelik bu karalama kampanyaları tersine sonuç doğurdu ve onun bu seçimlerdeki rakibi olan ve Ayetullah Cenneti’den daha dikkate değer bir isim olan Müderrisler Kurulu Başkanı Ayetullah Yezdi 26 oy alırken, Ayetullah Rafsancani 50 oyla yeniden başkan seçildi.

 

Ayetullah Rafsancani bu seçimlerde de Ayetullah Mehdevi Keni’ye başkanlık için aday olmasını önermiş; ancak Uzmanlar Meclisi ara dönem seçimlerinde Ayetullah Rafsancani’ye rakip olarak aday olacağı yönünde söylentiler çıkarılan Ayetullah Mehdevi Keni, Ayetullah Rafsancani’ye rakip olmak ve onun yerine geçmek gibi bir düşüncesinin olmadığını açıklamıştı.

 

Şimdi, 2011 yılında radikal gruplar, Uzmanlar Meclisi Başkanı’nın değiştirilmesi için 6 ay öncesinden harekete geçmiş bulunuyor.

 

Ona yönelik hakaretler ve karalama kampanyaları, kızlarına ve ailesine yönelik saldırılar, torununun “kahrolsun Haşimi” sloganları eşliğinde dövülmesi ve hükümet yanlılarının devlet televizyonu aracılığıyla Ayetullah Haşimi Rafsancani’yi Mısır diktatörü Hüsnü Mübarek’e benzetmesi, göstermektedir ki hükümet yanlısı ifratçı grupların temel önceliği Uzmanlar Meclisi Başkanı’nın değiştirilmesidir.

 

“Elif” ve “Pencere” gibi “ilkeci” yayın organları, bu tür karalamaların tersine sonuç doğuracağı yönünde tahliller yapıyor. Geleneksel alimler, yaklaşık 20 civarındaki “radikal ilkeci” akıma mensup üye karşısında ihtiyatlı bir tutum içerisinde bulunuyor. Öyle ki basında ve toplumda Ayetullah Haşimi Rafsancani’ye karşı girişilen her karalama kampanyası onu daha da mazlum konumda bırakıyor. Öte yandan alimler, bu tür radikalliklerin diğer şahsiyetlere de yayılabileceğinden endişe ediyorlar. Dolayısıyla seçimin gizli oylama yöntemiyle yapılması da Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin oylarını arttırmasına sebep oluyor.

 

Bu arada Ayetullah Mehdevi Keni’nin Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin muhaliflerinin elinde bir araç haline gelmek istememesi ve dini mercilerin ona yaptıkları tavsiyeler, Ayetullah Rafsancani’nin muhaliflerini daha önceki seçimlerde kullandıkları iki seçeneği yani Ayetullah Cenneti ve Ayetullah Yezdi’yi yeniden kullanmaya mecbur ediyor. Ayetullah Rafsancani’nin Uzmanlar Meclisi başkanlığı seçimlerinde yeniden oylarını arttırmasıyla sonuçlanabilecek bu durum ise “radikal ilkeci” akımı çok fazla memnun etmeyecektir.

 

Çeviren: Alptekin Dursunoğlu

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım