HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
11/05/2011 tarihinde, 22:57 saatinde eklendi
Ahmedinejad’ın bakan azletmedeki yeni taktiğine engel
YDH- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bazı bakanlıkları birleştirerek bakanlarını görevden alma girişimi bu kez de Anayasayı Koruyucular Kurulu’na takıldı.

YDH- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bazı bakanlıkları birleştirerek bakanlarını görevden alma girişimi bu kez de Anayasayı Koruyucular Kurulu’na takıldı.

 

Altı yıllık cumhurbaşkanlığı dönemi boyunca meclisle yaşadığı tüm sorunlarda bürokrasinin desteğini arkasında gören İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinmejad, Özel Kalem Müdürü Rahim Meşşai’yle özdeşleşen tutumu nedeniyle sistemin desteğini giderek kaybediyor.

 

İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi’yi görevden alma girişimi Devrim Lideri’nin vetosundan dönen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Özel Kalem Müdürü Rahim Meşşai ile ters düşen bakanları azletme konusunda geliştirdiği bakanlıkları birleştirme yöntemi, son altı yıllık iktidarı döneminde kendisine kayıtsız şartsız destek veren Anayasayı Koruyucular Kurulu’nun engeline takıldı.

 

Anayasayı Koruyucular Kurulu, hükümetin petrol bakanlığıyla enerji bakanlığının, refah bakanlığı ile sosyal güvenlik ve çalışma bakanlığının ve sanayi bakanlığı ile ticaret bakanlığının birleştirilmesi kararına karşı çıkan Meclis Başkanı Ali Laricani’yi haklı bularak hükümetin Petrol Bakanı Mesud Mirkazimi, Refah Bakanı Sadık Mahsuli ve Sanayi Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan’ı kabine dışı bırakacak bu kararının yasadışı olduğuna hükmetti.

 

İran’dan yayın yapan Asriran haber sitesi, Anayasayı Koruyucular Kurulu Genel Sekreteri Ahmed Cenneti’nin Meclis Başkanı Ali Laricani’ye bir mektup göndererek bakanlıkların hükümet kararıyla değil meclis kararıyla birleştirilebileceğini açıkladı.

 

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, dün hükümetin üç bakanlığı birleştirme kararının yasadışı olduğunu belirtmiş ve bunun ancak meclis onayıyla olabileceğini ifade etmişti.

 

Anayasayı Koruyucular Kurulu Genel Sekreteri Ahmed Cenneti’nin gönderdiği yazıda anayasanın 133. Maddesi gereğince bakanlık yetkilerinde değişiklik yapmanın ve bakanlıkların birleştirilmesinin meclis onayı gerektirdiği belirtilerek meclis bu yönde bir karar vermediği sürece söz konusu bakanlıkların yetkilerinde ve bakanlarında herhangi bir değişikliğe gidilemeyeceği ifade edildi.

 

Anayasayı Koruyucular Kurulu ayrıca yeni ya da birleştirilen bakanlıkların bakanlarının yeni atanmış sayılacağına ve bu yüzden de meclisten güvenoyu alması gerektiğine hükmetti.

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani’nin yasadışı diye nitelediği bakanlık birleştirme kararını savunan bu sabahki açıklamasında kendi hükümetinin İran tarihinin yasalara en fazla bağlı kalan hükümeti olduğunu iddia etmiş ve hükümetin bakanlık birleştirme kararında haklı olduğunun görülmesi için meclise ilgili yasayı bir kez daha okumasını tavsiye etmişti.

 

Ahmedinejad, “bazıları hükümeti yasadışı adımlar atmakla suçlamaya çalışıyor; ancak şimdiye kadar kimse bunu ispat edemedi. Sayın Meclis Başkanı kendini kanun sanıyor, meclis kendi işine baksın” demişti.

Anayasayı Koruyucular Kurulu, İran’da meclisle hükümet arasında yaşanan sorunlar konusunda nihai kararı veren tek yasal organ olma özelliği taşıyor.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım