HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
26/05/2011 tarihinde, 23:10 saatinde eklendi
Ahmedinejad’dan “Sapık Cereyan”a güçlü destek
YDH- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sistemin “Sapık Cereyan” olarak nitelediği yakın çalışma arkadaşlarını feda etmeyeceği yönünde güçlü mesajlar verdi.

YDH- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sistemin “Sapık Cereyan” olarak nitelediği yakın çalışma arkadaşlarını feda etmeyeceği yönünde güçlü mesajlar verdi.

 

İran’da sistemin merkezinde yer alan siyasilerin, ulemanın, askeri ve sivil bürokrasinin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile son dönemde “Sapık Cereyan” olarak nitelenen Cumhurbaşkanlığı Bürosu Başkanı Rahim Meşşai ve Cumhurbaşkanı’nın Yürütmeden Sorumlu Yardımcısı Hamid Bekai’yi birbirinden ayırma veya ayrı gösterme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Cumhurbaşkanlığı Bürosu Başkanı Rahim Meşşai’ye yakınlığıyla tanınan bazı kişilerin tutuklanmasına, Ahmedinejad’ın Yürütmeden Sorumlu Yardımcısı Hamid Bekai hakkında 4 yıl kamu hizmetlerinden men talebiyle açılan davanın temyiz aşamasında olmasına ve bu isimlere yakın kişilerle ilgili yolsuzluk iddialarının gündeme taşınmasına rağmen Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yakın çalışma arkadaşlarına yönelik ithamlarda bulunan kesimleri “geri kalmış kişiler” olarak suçladı.

 

İran’da yayımlanan Hemşehri gazetesinin haberine göre dün Kültür Mirası ve Turizm Kurumu Başkanlığına yapılan atamanın devir teslim töreninde bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kiş adasında inşa edilen turistik otellerin inşa projelerinin Rahim Meşşai ve Hamid Bekai’ye yakın şirketlere büyük imtiyazlarla verilerek büyük mali yolsuzluklar yapıldığına ilişkin iddialara değindi.

 

“Bir kişiye otel yapma izni verilmesi suç olarak niteleniyor, halbuki dünyanın her yerinde otel ve altyapı inşaatlarına kolaylıklar sağlanır. Turizmin gelişmesi için bunlar desteklenir. Ancak bazı geri kalmış kişiler, bunu suç olarak niteliyorlar, eğer bu suçsa biz bu suçla iftihar ediyoruz” dedi.

 

Kültür Mirası ve Turizm Kurumu başkanıyken Cumhurbaşkanı’nın Yürütmeden sorumlu yardımcılığına atadığı Hamid Bekai’yi yaptığı hizmetlerden dolayı öven Ahmedinejad, Bekai’nin hayatını ülkenin kalkınması ve millete hizmet için adamış bir kişi olarak niteledi ve hizmetlerinden dolayı Bekai’ye teşekkür etti.

 

Öte yandan “nedayeenghelab” (Devrimin Sesi) adlı bir internet sitesi, herhangi bir isim vermeden, “Sapık Cereyan”ın “büyük lideri”nin Receb ayının 1’ine kadar ondan sonra sessizliklerini bozacaklarını söylediğini öne sürdü.

 

“Sapık Cereyan”ın hafta başında bir toplantı yaptığını belirten site, sapık cereyanın büyük lideri diye nitelediği kişinin “Bırakın istedikleri kadar karalayıp yalan söylesinler, 4 Haziran’a kadar tam bir sessizlik içinde olacağız. Recep ayının 1’inden sonra ise sessizliğimize son vereceğiz” dediğini bildirdi.

 

Sapık Cereyan’ın büyük liderinin Recep ayının ilk gününde İmam Mehdi’nin küçük kıyamını başlatacağını söylediğini belirten site, bu kıyamdan sonra ise kendilerinin mutlak anlamda iktidarı ele geçireceklerini ifade ettiğini öne sürdü.

 

Yarı resmi Keyhan gazetesi ise Rahim Meşşai ve Hamid Bekai’nin Kiş adasında inşa ettirdiği tesislerle ilgili olarak büyük ekonomik yolsuzluklar yapıldığına ilişkin iddialarını yineleyerek Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın bu yolsuzlukları eleştirenleri “geri kalmış kişiler” diye suçlamasını sert bir şekilde eleştirdi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım