HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05/06/2011 tarihinde, 04:53 saatinde eklendi
Ayetullah Hamenei’den hükümet ve yandaşlarına imalı uyarı
YDH- İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Ali Hamenei, eleştiriye tahammül ve siyasi ahlak konusunda Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve yandaşlarına imalı uyarılarda bulundu.

YDH- İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Ali Hamenei, eleştiriye tahammül ve siyasi ahlak konusunda Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve yandaşlarına imalı uyarılarda bulundu.

 

İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu İmam Humeyni’nin vefatının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende bir konuşma yapan İslam Devrimi Lideri Ayetullah Ali Hamenei, maneviyat ve ahlakından söz ederek üst düzey yetkililere uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

 

Devrim Lideri’nin kurumsal internet sitesinde tam metni yayımlanan konuşmasında Ayetullah Hamenei İmam Humeyni’nin siyasi tutumundan, halka kazandırdığı özgüvenden uluslar arası meseleler konusundaki ilkeli tutumundan ve uzak görüşlülüğünden söz etti.

 

Ayetullah Hamenei, Receb ayının başlaması dolayısıyla konuşmasının İmam Humeyni’nin siyasi ahlak, adalet ve maneviyat anlayışına değindiği bölümünde şunları söyledi:

 

“İnsan, özellikle ramazan ayının sonunda İmam’a baktığı zaman onda farklı bir nuranilik görürdü. O, hayatın Allah’a yakınlaşmak için sunduğu fırsatlardan pak ruhunu temizlemek için istifade ederdi. Başkalarına: ‘Biz Allah’ın huzurundayız, tüm alem Allah’ın mahzarıdır. Alem, Allah’ın tecellilerinin zuhur ettiği yerdir’ diye buyurur ve hereksi buna yönlendirirdi. O, ahlaka riayet ederdi ve herkesi de ahlaka riayet etmeye davet ederdi. İslam’ın manevi boyutunun önemli bir kısmı ahlaktan ibarettir. Günahtan, iftiradan, suizandan, gıybetten, suizandan, kalpleri birbirinden ayırmaktan uzak durmaktır. İmam, bu tür şeylere riayet eder, yetkililere de böyle yapmalarını tavsiye ederdi.

 

İmam bizlere mağrur olmamamızı, kendimizi halktan üstün görmememizi, kendimizi eleştiriden yüce ve kusursuz görmememizi tavsiye ederdi. Ülkenin bütün üst düzey yetkilileri İmam’dan şunu işitmişti: Bizde bir kusur buldukları zaman, ‘biz hata ve kusur işlemekten beriyiz, biz eleştirilerin üstündeyiz’ demeyelim.

 

İmam’ın kendisi böyle biriydi. O, yazılarında da konuşmalarında da defalarca ‘ben falan meselede hata yaptım’ demişti. Falan meselede hata yaptığını ikrar ederdi. Bu, çok büyük bir yücelik gerektirir. İnsanın böyle bir şey yapabilmesi, kendisinde hata ve kusur görmesi için yüce bir ruha sahip olması gerekir. İmam’ın maneviyatı, İmam’ın ahlakı işte buydu. İmam’ın bize verdiği derslerin en önemli boyutlarından biri budur.

 

İmam’ın öğretisinde adaletin de çok seçkin bir yeri vardı….”

 

“Eğer adalet adına, devrimcilik adına ahlakı ayaklar altına alırsak zarar ederiz. İmam’ın çizgisinden sapmış oluruz. Eğer devrimcilik adına, adalet adına kendi kardeşlerimize, mümin halkımıza, fikri açıdan bize karşı; ama nizamın esasına ve İslam’a inandığını bildiğimiz kişilere hakaret edersek, onları incitir, onlara eziyet edersek İmam’ın çizgisinden sapmış oluruz. Devrimcilik ve devrimci tutum adına toplumun belli bir kesiminin ve ülkenin güvenliğini ihlal edersek İmam’ın çizgisinden sapmış oluruz.

 

Ülkede çeşitli görüşler ve düşünceler vardır. Eğer suç olan bir hareket veya söz, söz konusu olmuşsa elbette suç olan bir şeyin takibatı yapılır. İlgili organlar bunu takip etmelidir ve ediyor da. Ancak eğer ortada suç olacak bir şey yoksa, bir kişi rejimi devirmek istemiyorsa, ihanet etmiyorsa, düşmanın emirlerini ülkede uygulamaya çalışmıyorsa, sırf bizim siyasi anlayışımıza veya tutumumuza karşıdır diye biz ondan güvenliği esirgeyemeyiz. Adaleti esirgeyemeyiz. Kur’an bize “düşmanınıza olan öfkeniz sizi adaletten alıkoymasın, size adaleti unutturmasın” diye buyuruyor. Düşmanlarımıza ve muhaliflerimize dahi adaletli olmamızı emrediyor. İşte bu adalet takvaya yakın olandır.

 

Sakın ola ki takvanın muhalifinizi yerle bir etmek olduğunu sanmayasınız. Hayır, adalete uymak takvadır. Hepimiz aklımızı başımıza almalıyız, uyanık olmalıyız. Bu boyut da diğer boyutları gölgelememelidir.”

 

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde bölgede yaşanan halk hareketlerine de değinen Ayetullah Hamenei, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmelerin son derece önemli ve tarihi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Bu ülkelerdeki halk hareketlerinin üç önemli özelliği bulunmaktadır: Birincisi, İslami oluşu, ikincisi, ABD ve Siyonizm karşıtı oluşu, üçüncüsü de halk hareketi oluşu. Bu özellikler bu ülkelerin tümünde müşterektir…”

 

“Bizim bu halk hareketleri karşısındaki tutumumuz son derece açıktır. Nerede olursa olsun bir hareket İslami ise, halk hareketi ise ve Amerikan karşıtı ise biz o hareketlerin yanındayız. Ama Amerikalıların tahrikleriyle, Siyonistlerin tahrikleriyle bir hareketin başlatıldığını görüyorsak biz bu hareketin yanında yer almayız. Biz, ABD ve Siyonizm karşıtı hareketlerin yanındayız. Bir rejimi devirmek, bir ülkeyi işgal etmek için ABD’nin ve Siyonistlerin bizatihi sahaya indiği yerlerde biz, Amerikancı hareketlerin karşısında yer alırız. ABD, bölge halklarının çıkarını düşünmez, bölge halklarının menfaatine bir şey yapmaz, bu güne kadar nerde ne yaptıysa hep bölge halklarının aleyhine oldu. Bizim tutumumuz budur.”

 

 

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım