HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-08-2011 tarihinde, 01:50 saatinde eklendi
PJAK, iki ay sonra teslim olacak
YDH- İranlı terör uzmanı, General Mescidi, PJAK’ın iki ay sonra teslim olacağını ve sınırlarda yeniden güvenlik ve huzurun sağlanacağını açıkladı.

 

YDH- İranlı terör uzmanı, General Mescidi, PJAK’ın iki ay sonra teslim olacağını ve sınırlarda yeniden güvenlik ve huzurun sağlanacağını açıkladı.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre PJAK ve PKK gibi terörist gruplarla ilgili düzenlenen bir toplantıda bir konuşma yapan terör ve strateji uzmanı General Mescidi, PKK’nın İran kolu olan PJAK’ın 2 ay sonra teslim olacağını ve sınır bölgelerinin huzur ve asayişe yeniden kavuşacağını ifade etti.

İran devrim muhafızları ordusunun PKK ve uzantısı PJAK’a yönelik operasyonlarına değinen General Mescidi, “Devrim muhafızlarının terörist örgütlere karşı operasyonları onların şerrinden tamamen kurtuluncaya kadar devam edecek. Doğal olarak yapılan bu operasyonlarda kayıplar da verdik. Operasyonların sürdüğü son birkaç ay içerisinde toplamda 17 şehit verdik” dedi.

Operasyonlar konusunda Irak hükümetiyle olan koordinasyona da değinen General Mescidi, “Elbette ortak bir strateji için Irak hükümetiyle koordinasyonun sürmesi gerekiyor. Ancak terörist gruplara müdahale konusunda İran hiçbir şey yapmaksızın olup bitene seyirci kalamaz” dedi.

“Temelde Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan PKK, PJAK’ın anasıdır, Türkiye de tıpkı İran gibi bu terörist gruplardan zarar görmektedir. PKK, yeni bir örgütlenmeye giderek İran’da, Irak’ta ve Suriye’de kollar oluşturdu. PKK’nın İran’a yönelik oluşturduğu kolu PJAK olarak isimlendirilmektedir” diyen General Mescidi, PJAK’ın İran’da taban oluşturamadığını; ancak militanlarıyla sınırdan sızarak eylemler yaptıktan sonra kaçtıklarını söyledi.

PJAK’ın önemli bir bölümünün İran-Irak sınırında bulunduğunu; ancak bin kadar olduğu tahmin edilen militanlarının bir kısmının da sınırın biraz daha uzağındaki sarp bölgelerde bulunduğunu belirten General Mescidi, PJAK’ın ABD, İsrail ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklendiğini söyledi.

PJAK’la mücadeledeki sıkıntılara da değinen İranlı uzman, “Irak, uzak bölgelerde faaliyet gösterdiği için PJAK’ı ciddi bir sorun olarak görmüyor. Onlardan PJAK’a yönelik operasyonlara katılmalarını istedik. Şu an devrim muhafızlarının askeri operasyonlarına ilaveten mühendislik birlikleri sınır bölgelerinde geniş çaplı faaliyetler başlattılar. Bu birlikler, sarp bölgelerde üsler ve yollar yapıyorlar; çünkü daha önce oralara ulaşmak zordu” dedi.

Kürt halkının İran’la işbirliği yaptığını ve operasyonlara destek verdiğini belirten General Mescidi, “İran’ın Kürt bölgelerinde devrim muhafızı güçlerini oluşturanların tamamı o bölgenin insanlarıdır ve devrime de samimiyetle bağlıdırlar, bu yüzden de PJAK orada kendine taban bulamamaktadır diye konuştu.

Konuşmasının sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan General Mescidi, Mehr haber ajansı muhabirinin operasyonların ne zamana kadar süreceğine ilişkin sorusunu “İki ay sonra PJAK, teslim olacak ve sınırlar güvenlik ve huzura yeniden kavuşacak” diye cevapladı.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İran’dan İngiltere’ye misilleme 19-07-2019 tarihinde eklendi
İran: 300 kilo zenginleştirilmiş uranyum sınırını geçtik 01-07-2019 tarihinde eklendi
Suudiler ve Emirliklerden İran konusunda geri adım 27-06-2019 tarihinde eklendi
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar 27-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: Bin Salman’a dedim ki İran’a saldırı için para vermelisin 24-06-2019 tarihinde eklendi
İran’a dörtlü uyarı 23-06-2019 tarihinde eklendi
ABD: İran, tüm arabuluculuk önerilerini reddetti 23-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: İran, asker taşıyan uçağımızı düşürmedi 23-06-2019 tarihinde eklendi
İran: İsteseydik ABD’nin P-8 uçağını da düşürebilirdik 22-06-2019 tarihinde eklendi
Amerikan uçağını düşüren füze 20-06-2019 tarihinde eklendi
Güncel
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım