HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-08-2011 tarihinde, 01:50 saatinde eklendi
PJAK, iki ay sonra teslim olacak
YDH- İranlı terör uzmanı, General Mescidi, PJAK’ın iki ay sonra teslim olacağını ve sınırlarda yeniden güvenlik ve huzurun sağlanacağını açıkladı.

 

YDH- İranlı terör uzmanı, General Mescidi, PJAK’ın iki ay sonra teslim olacağını ve sınırlarda yeniden güvenlik ve huzurun sağlanacağını açıkladı.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre PJAK ve PKK gibi terörist gruplarla ilgili düzenlenen bir toplantıda bir konuşma yapan terör ve strateji uzmanı General Mescidi, PKK’nın İran kolu olan PJAK’ın 2 ay sonra teslim olacağını ve sınır bölgelerinin huzur ve asayişe yeniden kavuşacağını ifade etti.

İran devrim muhafızları ordusunun PKK ve uzantısı PJAK’a yönelik operasyonlarına değinen General Mescidi, “Devrim muhafızlarının terörist örgütlere karşı operasyonları onların şerrinden tamamen kurtuluncaya kadar devam edecek. Doğal olarak yapılan bu operasyonlarda kayıplar da verdik. Operasyonların sürdüğü son birkaç ay içerisinde toplamda 17 şehit verdik” dedi.

Operasyonlar konusunda Irak hükümetiyle olan koordinasyona da değinen General Mescidi, “Elbette ortak bir strateji için Irak hükümetiyle koordinasyonun sürmesi gerekiyor. Ancak terörist gruplara müdahale konusunda İran hiçbir şey yapmaksızın olup bitene seyirci kalamaz” dedi.

“Temelde Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan PKK, PJAK’ın anasıdır, Türkiye de tıpkı İran gibi bu terörist gruplardan zarar görmektedir. PKK, yeni bir örgütlenmeye giderek İran’da, Irak’ta ve Suriye’de kollar oluşturdu. PKK’nın İran’a yönelik oluşturduğu kolu PJAK olarak isimlendirilmektedir” diyen General Mescidi, PJAK’ın İran’da taban oluşturamadığını; ancak militanlarıyla sınırdan sızarak eylemler yaptıktan sonra kaçtıklarını söyledi.

PJAK’ın önemli bir bölümünün İran-Irak sınırında bulunduğunu; ancak bin kadar olduğu tahmin edilen militanlarının bir kısmının da sınırın biraz daha uzağındaki sarp bölgelerde bulunduğunu belirten General Mescidi, PJAK’ın ABD, İsrail ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklendiğini söyledi.

PJAK’la mücadeledeki sıkıntılara da değinen İranlı uzman, “Irak, uzak bölgelerde faaliyet gösterdiği için PJAK’ı ciddi bir sorun olarak görmüyor. Onlardan PJAK’a yönelik operasyonlara katılmalarını istedik. Şu an devrim muhafızlarının askeri operasyonlarına ilaveten mühendislik birlikleri sınır bölgelerinde geniş çaplı faaliyetler başlattılar. Bu birlikler, sarp bölgelerde üsler ve yollar yapıyorlar; çünkü daha önce oralara ulaşmak zordu” dedi.

Kürt halkının İran’la işbirliği yaptığını ve operasyonlara destek verdiğini belirten General Mescidi, “İran’ın Kürt bölgelerinde devrim muhafızı güçlerini oluşturanların tamamı o bölgenin insanlarıdır ve devrime de samimiyetle bağlıdırlar, bu yüzden de PJAK orada kendine taban bulamamaktadır diye konuştu.

Konuşmasının sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan General Mescidi, Mehr haber ajansı muhabirinin operasyonların ne zamana kadar süreceğine ilişkin sorusunu “İki ay sonra PJAK, teslim olacak ve sınırlar güvenlik ve huzura yeniden kavuşacak” diye cevapladı.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım