HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-08-2011 tarihinde, 19:37 saatinde eklendi
İş, İsrail ve Türkiye’ye geldiğinde, aptallık da stratejik bir değerdir
Zvi Bar’el

YDH- Haaretz gazetesi yazarı Zvi Bar’el, İsrailli yetkililerin Suriye ile arası açılan Türkiye’den özür dilememesini aptallık olarak niteliyor.

YDH- Haaretz gazetesi yazarı Zvi Bar’el, İsrailli yetkililerin Suriye ile arası açılan Türkiye’den özür dilememesini aptallık olarak niteliyor.

İsrail, Türkiye’nin özür talebine boyun eğmeyeceğini dünyaya göstermeyi aklına koymuş durumda, fakat eş zamanlı olarak, onu Suriye ve İran karşısında bir müttefik olarak kullanma fırsatını da iteliyor.

“Onur stratejik bir değerdir,” diye başladı Stratejik Meseleler Bakanı Moşe Ya’alon’dan İsrail’in Türkiye’den neden özür dilemeyeceğine gelen açıklama. Her şey bir yana, Ya’alon, İsrail’den gelecek bir özrün, Türkiye başbakanının bütün Ortadoğu’nun önünde Türkiye’nin İsrail’e diz çöktürdüğünü ilan etmesine sebep olacağından korkuyor.

Onur gerçekten de stratejik bir değerdir, fakat aynı zamanda, aptallık tarafından yok edilebilecek de bir değerdir. Türkiye şu anda, Başbakan Tayyip Recep Erdoğan’ın uyarılarına omuz silken Suriye’yle olduğu kadar, Türkiye’yi Amerikan-Siyonist politikalarının “taşeron”u olarak gören ve şu anda Ortadoğu politikaları bakımından bir kavşak noktasında bulunan İran’la da derin bir anlaşmazlık içinde.

Eğer stratejik durumlar Ya’alon’u ilgilendiriyorsa, şu anda İsrail-Türkiye ilişkilerini yenilemek için önemli bir fırsat ortaya çıkmış durumda; özellikle de Amerika, Türkiye’yi Suriye’ye yönelik politikasına karar vermede hayati bir müttefik olarak görürken ve İsrail-Türkiye anlaşmazlığı ABD çıkarlarını zedelerken… En azından ABD Dışişleri Bakanına göre…

İsrail’in katı cevabı, başka şeyler de olmakla birlikte, BM soruşturma komitesinin Gazze filosundaki olaylar üzerine düzenlediği raporun içeriğine dayanıyor; bu raporda sorumluluğun büyük kısmı Türk hükümetine yükleniyor ve İsrail’e yüklenen suçlama azaltılıyordu.

Fakat bu rapor, yalnızca iki hükümet arasındaki değil, iki ulus arasındaki ilişkilerde de oluşan hasarı onaramaz. İsrail, filoya düzenlediği operasyonun yasal olarak haklı olduğunu dünyaya gösterebilir; fakat böylesi bir “haklılık” İsrail’in Türkiye’yle bağlarının resmen öldüğünü bildirmek olabilir.

Türkiye’nin özür veya tazminat talebi raporda belirtilmiş değil. Dahası, Netanyahu’nun cevabı raporun yayınlanmasına kadar bekleyebilir, onun genel bulgularına dayanabilirdi, sonra da – iki ülke arasındaki ilişkileri onarma arzusundan dolayı- İsrail, en azından derin kederini ifade edebilir ve sorumluluk almaksızın, öldürülenlerin ailelerine tazminat ödeyebilirdi.

Geçmişte bir özrün dile getirilmesini onaylamış olan Netahyahu’nun acele edip Türklerin özür talebini reddettiğini duyurmasına neyin sebep olduğunu anlamak zor; Ya’alon ve Lieberman’a boyun eğişi hariç.

Türkiye, İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeyi arzu ettiğini ve filo skandalından önce İsrail’le sahip olduğu aynı ilişkilere dönmek için sadece özür beklediğini açıkça belirtmişti.

Şimdi Türkiye’nin İsrail’e yeni bir elçi atamayı veya yeni bir İsrail elçisini kabul etmeyi onaylayacağına inanmak zor. Türkiye-İsrail ilişkileri sınavı “kimin kime daha çok ihtiyacı olduğu” ve “kimin daha çok onuru olduğu” sorularıyla karşılaştığında, İsrailli-Türk işbirliğinin muazzam stratejik önemi boşa harcanıyor.

Çeviren: İkbal Zeynep Dursunoğlu

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Rusya’da anayasa değişikliği. Ne öngörülüyor? 29-06-2020 tarihinde eklendi
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım