HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-10-2011 tarihinde, 22:51 saatinde eklendi
Hamas, Hizbullah ve Suriye kırmızıçizgimizdir
YDH- İran Düzenin Yararını Belirleme Kurulu Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Hamas, Hizbullah ve Suriye’nin İsrail karşısına İslam dünyasının ileri hatları olduğunu belirterek, bunların sorun yaşamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

YDH- İran Düzenin Yararını Belirleme Kurulu Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Hamas, Hizbullah ve Suriye’nin İsrail karşısına İslam dünyasının ileri hatları olduğunu belirterek, bunların sorun yaşamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonuna demeç veren İran’ın 8 yıllık savaş döneminin Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhsin Rızai, Hamas, Hizbullah ve Suriye’nin İsrail karşısında İslam dünyasının ileri hatları olduğunu belirterek “Hamas, Hizbullah ev Suriye bizim kırmızıçizgilerimizdir. Onlara sorun yaratılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Amerika’nın Suudi büyükelçisinin İran tarafından öldürülmek istendiği yönündeki iddiasına değinen Muhsin Rızai, bölgedeki İslami uyanışın ve Wall Street hareketinin Amerika ve İsrail’i çıkmaza soktuğunu belirterek Amerikalıların yaşadıkları bu çıkmazı aşmak için her türlü baheneye sığındıklarını söyledi.

“Onlar yaşadıkları çıkmazdan kurtulmak için İran’a karşı yeni bir komploya başvuruyorlar, ancak şu an tüm devletler de milletler de bu tür senaryoların hedefini çok iyi biliyorlar” diyen Rızai, Bahreyn ve Yemen konusundaki tutumları nedeniyle Suudi Arabistan’ı eleştirdiklerini; ancak Suudi Arabistan’a yönelik herhangi bir düşmanlıkları olmadığını söyledi ve “Suudi yönetimine tavsiyemiz kendilerini Amerika ve İsrail’in malzemesi haline getirmesinler ve çerçevesi belirsiz olan bir maceraya atılmasınlar” diye konuştu.

İran, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın el ele vererek İslam dünyasının sorunlarına çare araması gerektiğini belirten Rızai, “Mısır, Arabistan, İran ve Türkiye’nin bir araya gelip İslami bir bölgesel ittifak oluşturmasını istemiyorlar. Çünkü bu ülkelerin bir araya gelmesi, Amerika’nın çıkarlarına uymuyor, biz bölgesel bir birliktelik kurmak istiyoruz; fakat Amerikalılar ve İsrailliler buna karşı çıkıyorlar” dedi.

Suudi büyükelçisi senaryosu ile ülkesine yönelik muhtemel bir müdahaleye çok sert karşılık vereceklerini belirten Muhsin Rızai, “Bölgede yaşanan son hareketlilikler, Amerikalıların İran’ı edilgenleştirerek Suriye’ye saldırmak istediğini gösteriyor. Ancak şunu bilmelidirler ki bölge halkları buna seyirci kalmaz” dedi.

Türkiye’nin bölgedeki gelişmelere ilişkin tutumuna da değinen Rızai, “Türkiye hükümeti belirgin çelişkiler içerisinde bulunuyor. Bir taraftan Amerika’ya yakınlaşmak istiyor, öte taraftan ise kendi halkının taleplerini yerine getirmeye çalışıyor. Maalesef Amerikalıların Türk devlet adamlarına gösterdikleri yol Türk hükümetinin ve halkının çıkarına değil. Şu an Türkiye hükümetinin önüne konulan yol, Türkiye halkının çıkarlarıyla Amerika’nın çıkarları arasındaki çelişkiyi çözmüyor” dedi.

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Rus uzman: İran cevap verebileceğini göstermek için vurdu 08-01-2020 tarihinde eklendi
Devrim Muhafızlarından 4 maddelik bildiri 08-01-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan Direniş Ekseni’ne savaş ilanı 03-01-2020 tarihinde eklendi
İran’da bir araç dolusu kaçak silah 26-12-2019 tarihinde eklendi
ABD ve İsrail’de kamikaze İHA kaygısı 06-12-2019 tarihinde eklendi
AB Troykası İran’ı BM’ye şikayet etti 05-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım