HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
13-02-2012 tarihinde, 14:31 saatinde eklendi
Heniye: İran bizi herhangi bir şart öne sürmeden destekliyor
YDH- Filistin’in seçilmiş Başbakanı İsmail Heniye, İran’ın Hamas’ı herhangi bir şart ileri sürmeden desteklediğini belirterek Hamas’ın Suriye’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

 

YDH- Filistin’in seçilmiş Başbakanı İsmail Heniye, İran’ın Hamas’ı herhangi bir şart ileri sürmeden desteklediğini belirterek Hamas’ın Suriye’de kalmaya devam edeceğini söyledi.

İran İslam Devrimi’nin  yıldönümünü kutlama törenlerine katılmak üzere gittiği Tahran’da el-Alem televizyonuna demeç veren İsmail Heniye, başkent Tahran’da ve ülkenin tüm kentlerinde devrim kutlaması törenlerine milyonlarca kişinin katılmasının İran halkının İslami değerlere olan bağlılığının göstergesi olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Kurucusu İmam Humeyni’nin ramazan ayının son cumasını Dünya Kudüs Günü ilan ederek İslam dünyasının dikkatlerinin Filistin’e yoğunlaşmasını sağladığını belirten Heniye, “devrim kutlamalarına katılan bu milyonlar, Filistin, Kudüs, Mescid-i Aksa ve bölgedeki Arap devrimleri için bir kaynaktır” dedi.

Arap, İsrail ve Batı medyasında çıkan İran’la Hamas arasındaki ilişkilerde soğukluk yaşandığına ilişkin haberlerin temelsiz olduğunu belirten Heniye, “Tahran’da bana ve Filistin heyetine yapılan karşılama, şimdiye kadar hiçbir cumhurbaşkanına veya başkana yapılmadı. Bu, Filistin meselesinin İran halkının gönlündeki yerinin ve İran devletinin direniş gruplarıyla olan güçlü ilişkilerinin bir göstergesidir. İran, Filistin’i herhangi bir şart ileri sürmeden desteklemektedir. Hükümetimiz ve Hamas da bu destekten büyük bir memnuniyet duymaktadır. İran’ın Filistin’i destekleme konusundaki tutumunda hiçbir değişiklik bulunmamaktadır” dedi.

İran’ın, Filistin meselesini bir siyasi koz olarak kullanmadığını vurgulayan Başbakan Heniye, “Filistin halkı işgal altında bulunmaktadır. İran İslam Cumhuriyeti, Filistin halkının taleplerine cevap vermiş ve buna hep vefalı kalmıştır. Meselenin gerçekliği budur. İran, bu desteğine karşılık hiçbir zaman bir şey talep etmemiştir. Bu da Filistin ve Mescid-i Aksa karşısındaki İslami sorumluluğun bir göstergesidir” diye konuştu.

Hamas’ın siyasi bürosunu, Suriye’den başka bir ülkeye nakletmekte olduğu yönündeki haberlere de değinen İsmail Heniye, “Bu iddialar doğru değil, Suriye’deki bunalımın sona ermesini umuyoruz” dedi ve Hamas’ın ve Suriye’deki Filistinlilerin günlük doğal işlerini yapmaya devam ettiğini söyledi.

Filistin’in seçilmiş Başbakanı İsmail Heniye, İslam dünyasındaki iç zıtlaşmaların İslam dünyasının çıkarına olmadığını vurgulayarak İslam dünyasının zıtlığının İsrail’e ve Amerikan sultasına yönelik olması gerektiğini söyledi.

Başbakan Heniye, yaptığı bölge ziyaretinde görüştüğü liderlere bölgede sükunetin korunması ve sorunların diyalog yoluyla çözümlenmesi gerektiğine dikkat çektiğini belirterek “İslam ümmetinin potansiyelleri Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtarılmasına yönelik mücadele için kullanılmalıdır. Mezhebi meseleler, diyalog yoluyla çözülmelidir. Medya veya siyaset yoluyla kamplaşmalar oluşturarak değil. Çünkü böyle olması durumunda bu işten en büyük zararı Filistin ve Kudüs görmektedir” dedi.

Hamas ile el-Fetih arasında Katar’da sağlanan uzlaşmaya da değinen Heniye, tüm Filistinlilerin bir ulusal uzlaşmayı istediğini hatırlattı ve Filistinli grupların Filistin hakları, ilkeleri ve direniş seçeneğinin desteklenmesi konusunda görüş birliği içinde olduğunu söyledi.

Katar’da yapılan anlaşmanın direniş hakkını lağveden bir yanı olmadığını belirten Heniye, “Doha anlaşması, Ortadoğu Dörtlüsüne ve Oslo anlaşmasına dayalı bir şey değildir. Bu anlaşma tüm Filistinli grupların imzaladığı daha önce Mısır’da yapılan anlaşmalara dayalıdır. Doha anlaşması beş konuyu içermektedir. Hükümetin kurulması, Filistin güvenlik teşkilatının yeniden yapılandırılması, FKÖ’nün yeniden yapılandırılması, ulusal uzlaşma ve parlamento ve özerk yönetim başkanlığı seçimlerinin yapılması” dedi.

İsmail Heniye ayrıca Doha’da muhtemelen iki ya da üç ay içerisinde yapılacak seçimlerden sonra geçici hükümetin kurulması konusunda da uzlaşmaya varıldığını söyledi.

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı 01-06-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i ilhak komitesi toplandı 26-02-2020 tarihinde eklendi
Filistin’in yüzde 94 Trump planına karşı 15-02-2020 tarihinde eklendi
Yüzyılın sahtekarlığı planının haritası 29-01-2020 tarihinde eklendi
İngiltere’den BDS karşıtı yasa hazırlığı 17-01-2020 tarihinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı 18-12-2019 tarihinde eklendi
Hamas: Şam’la ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz 06-12-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan ABD hastanesine onay 05-12-2019 tarihinde eklendi
Suudilerin tutukladığı Filistinlileri yabancılar sorguluyor 21-10-2019 tarihinde eklendi
Hamas: Bahreyn konferansı Araplar için zillettir 26-06-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım