HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
06-05-2019 tarihinde, 13:21 saatinde eklendi
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke
İsrail rejimi yetkilileri, Başbakan Netanyahu’yu kendi siyasi bekası için Filistin direnişine iki gün içinde teslim olmakla suçladı.

YDH-İsrail ordusunun son iki günde Gazze’ye havadan, karadan ve denizden yaptığı saldırıların ve Filistin direnişinin de bu saldırılara füze ve roketlerle karşılık vermesinin ardından İsrail rejimi ateşkese mecbur kaldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu önceki gün orduya Gazze’ye yönelik saldırıları ağırlaştırmaları için emir verdiğini açıklarken Filistin direnişi de iki gün içinde işgal altındaki topraklara 700 kadar roket ve füze attı. 

Filistin direnişinin füze saldırılarında 4 İsraillinin öldüğü 130’unun da yaralandığı açıklandı. Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre ise İsrail’in saldırıları sebebiyle 25 Filistinli hayatını kaybetti, 150’si de yaralandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun saldırıların ağırlaştırılması yönündeki emrinden iki gün sonra ateşkesi kabul etmeye mecbur kalması rejimin diğer yetkililerinin sert eleştirilerine neden oldu.

Filistin Şehab haber ajansının bildirdiğine göre eski Savunma Bakanı Moşe Yaalon, konuyla ilgili açıklamasında “Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi ve kendi siyasi bekası için geçici bir sükunet satın aldı” dedi.

İsrailli siyasi analist Barak Ravid, “Hamas ve İslami Cihat’la ateşkes konusunda hala başbakanlık ofisinden bir cevap bulmaya çalışıyoruz” derken, eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz da “Gazze’den ateşlenen yaklaşık 700 füze büyük yıkıma sebep oluyor, 4 kişi ölüyor ve onlarcası da yaralanıyor. Bütün bunlar bir sonuç değil, bir caydırıcılıktır. O halde bütün bunlar Hamas ve diğer örgütler karşısında bir tür teslimiyetle sonuçlanmıştır” diye konuştu.

İsrail parlamentosu üyelerinden Bezalel Smotrich yaptığı açıklamada, Gazze’den atılan her füze için bir Filistinlinin öldürülmesi gerektiğini belirterek “Gazze savaşı, Gazze’de 700 kişinin öldürülmesi ve Hamas’a korkunç bir zarar verdirilmesiyle sonuçlanmalıydı ve Hamas’ın yeniden gücünü toparlayıp saldırmayı düşünmesi için yılların geçmesi gerekmeliydi” dedi. 

İşçi partisi yetkililerinden ve eski güney bölgesi komutanı General Tal Russo, ise Hamas’ın İsrail’den taviz kopardığını belirterek bu yüzden ona çok ağır bir darbe vurulması gerektiğini söyledi.

Genaral Russo, “Çatışmaların zaman zaman tekrarlanmasının sebebi, iki tarafın da kuralları tamamen bozmamasıdır. Bu da bizim her defasında İsrail hükümetine ‘çatışmadan önceki dönemde ne yaptınız, bundan sonra ne olacak?’ diye sormamıza neden oluyor. Maalesef İsrail’in de Hamasın da bu siyaseti değiştirmeyeceğine inanıyorum.

Bunun sonucunda Filistinliler, İsraillilerin zaman çizelgesini belirliyor. İsrail hükümetinin önünde yapacak fazla bir şey mevcut değil, yalnızca Hamas’a vuracağı darbenin düzeyini yükseltebilir. Bunun da sorunu çözeceğinden emin değilim. 

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de Yediot Ahronot gazetesine verdiği demecinde “Gazze sorununun hiçbir şekilde çözümü olmayacak. Biz 30 yıl sonra da tehditlere karşılık vermek zorunda kalacağız. Bu durum için sihirli bir formül yok. İsrail saldırılarını geniş çaplı hesaplamalar ve saha yönetimi ile yapıyor, mecbur kalırsak bağımsızlık gününde savaşırız. Bizim Hamas’ın askeri kapasitesine darbe vurduğumuz doğrudur; ama son darbeyi vuramadık, caydırıcılık karmaşık bir meseledir” diye konuştu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hamas: Bahreyn konferansı Araplar için zillettir 26-06-2019 tarihinde eklendi
Filistin Özerk Yönetiminden ‘yüzyılın hilesine’ tepki 10-05-2019 tarihinde eklendi
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke 06-05-2019 tarihinde eklendi
Arap Birliği “Yüzyılın Anlaşması” için toplanıyor 15-04-2019 tarihinde eklendi
İsrail, 3 ayda 11 Filistinli çocuğu öldürdü 05-04-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan Nasrullah’a ziyaret 25-03-2019 tarihinde eklendi
Tel Aviv’e füze saldırısı muamması 14-03-2019 tarihinde eklendi
İsrail’den Gazze’ye saldırı 02-03-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan İsrail’in Suriye saldırısına tepki 21-01-2019 tarihinde eklendi
FK֒den Arap rejimlerine İsrail’le normalleşmeyi durdurun çağrısı 13-12-2018 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım