Avrupa ülkeleri büyükelçilerini Şam’a yeniden gönderme hazırlığında

img
Avrupa ülkeleri büyükelçilerini Şam’a yeniden gönderme hazırlığında YDH

YDH- Suriye’de yönetimin devrilmesi ihtimalinin ortadan kalkmaya başlamasından dolayı Avrupa ülkelerinin büyükelçilerini yeniden Suriye’ye göndermek için Şam’la temasta oldukları açıklandı.
 

YDH-Suriye’de yönetimin devrilmesi ihtimalinin ortadan kalkmaya başlamasından dolayı Avrupa ülkelerinin büyükelçilerini yeniden Suriye’ye göndermek için Şam’la temasta oldukları açıklandı.

Londra’da yayımlanan el-Kudsu’l Arabi gazetesi, daha önce Suriye’deki elçilerini çeken bazı Avrupa ülkelerinin, Suriye’de yönetim değişikliği ihtimalinin ortadan kalktığını görerek bu ülkeye yeniden büyükelçi göndermeye hazırlandıklarını bildirdi.

Kudsu’l- Arabi gazetesine açıklamada bulunan Suriye hükümetinden bir kaynak da bazı Avrupa ülkelerinden Şam’daki büyükelçiliklerini yeniden açmayı düşündüklerine dair mesajlar aldıklarını söyledi.

Haberde söz konusu Suriyeli yetkilinin “bazı Avrupa ülkeleri büyük bir ihtimalle Şam’daki büyükelçiliklerini tekrar faaliyete geçirme kararını bu yılın sonlarına doğru veya önümüzdeki yılın başlarında uygulamaya koyacak” dediği nakledildi.

Suriyeli yetkili, AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton’un Şam yönetiminin alternatifinin bulunmadığına ilişkin açıklamasına işaret ederek “Avrupa ülkelerinin çoğu, Suriye yönetiminin yıkılmakta olduğu düşüncesiyle elçiliklerini kapatmıştı ve muhalifler yönetimi ele alınca elçilerini göndermeyi düşünüyordu; ancak şu an yönetimin devrileceğinden umudu kestiler ve elçilerini göndermeyi düşünüyorlar” dedi.