HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
13-12-2012 tarihinde, 14:00 saatinde eklendi
Bogdanov: El Kaide’nin Suriye’deki nüfuzu artıyor
Bogdanov: El Kaide’nin Suriye’deki nüfuzu artıyor
YDH- Moskova, el-Kaide’nin Suriye’deki silahlı gruplar arasındaki nüfuzunun arttığına dikkat çekerek Cenevre mutabakatında ısrarlı olduğunu açıkladı.

 

YDH-Moskova, el-Kaide’nin Suriye’deki silahlı gruplar arasındaki nüfuzunun arttığına dikkat çekerek Cenevre mutabakatında ısrarlı olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi  Mikhail Bogdanov, bugün yaptığı konuşmasında Suriye hükümetinin ülkesinde kontrolü yitirmeye başladığını vurgulayarak "Muhaliflerin zafer kazanabileceklerinigöz ardı etmek doğru değil" dedi.

Rusya el-Yovm televizyonununhaberine göre konuşmasında, Suriye'deki vakıanın görülmesi gerektiğini savunan Bogdanov, "Muhalefet, zaferin yakın olduğunu söylüyor. Muhalefet, Halep'te ve Şam'da kontrolü ele geçirmek üzere. Üstelik şimdi muhalifler tanındı, savaşçıları eğitiliyor ve dışarıdan silahlandırılıyor. Tüm bunlar muhalifler için moral kaynağı oldu" dedi.

Özellikle muhalefetin silahlandırılmasından ötürü krize sivil çözüm bulma imkanının zorlaştığını belirten Bogdanov, muhalefetin kimyasal silaha ulaşmasının Moskova'yı endişelendirdiğini söyledi. Bogdanov "Suriyeli silahlı militanlar, silah depolarını ele geçirdi. Kimyasal silah depolarını da ele geçirebilirler" dedi.

Bogdanov, "Kontrol dışına çıkan bölgeler, teröristlerin yuvalandığı tehlike merkezlerine dönüşüyor. El-Kaide, Suriyeli silahlı muhalifler arasındaki nüfuzunu genişletiyor. Bunun tehlikeli sonuçları olacaktır" dedi.

İhtiyaç anında Suriye'deki Rus vatandaşlarının tahliyesi için planlarının olduklarını belirten Bogdanov "Fakat Suriye'deki elçiliğimizde çalışanları tahliyeetmekniyetinde değiliz. Her durum için planımız var. Suriye'deki durum, henüz bu seviyeye gelmedi" diye konuştu.

Bogdanov,ayrıcaCenevre Konferansı kararlarının hayata geçirilmesinde ısrarcı olduklarının altını çizdi. Bogdanov "Batılı ve Arap ortaklarımıza, Cenevre esasları kapsamında hareket etmemiz gerektiğini söyledik. Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Ahdar İbrahimi desteklenmelidir" dedi.

İbrahimi'nin yakında Şam'a giderek krizin ilgili taraflarıyla görüşmelerde bulunacağını ifade eden Bogdanov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da yarın Moskova'da, Suriye'den gelecek olan Kadri Cemil başkanlığındaki bir heyetle görüşeceğini söyledi.

Bogdanov "Cenevre'de anlaştığımız gibi Amerikalı dostlarımızla görüşmeye ve İbrahimi'nin sunacağı raporu dinlemeye hazırız" dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
hacı bayazıt tarafından 14-12-2012 11:28:49 Tarihinde yazıldı.
islam dairesi
Rusya'dan Suriye açıklaması Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov'un Suriye'yle ilgili dün yaptığı bildirilen açıklamasını yalanladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mikhail Bogdanov'un dün, Esad yönetimine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadığını belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bogdanov'un "son zamanlarda herhangi bir açıklama ya da özel söyleşi yapmadığı" belirtilerek, Dışişleri Bakanı Yardımcısının dün yaptığı konuşma sırasında sadece Suriye muhalefetinin vaziyetine değindiği bildirildi. Rusya resmi ajansları, dün Bogdanov'un, Suriyeli muhaliflerin iç savaşın galibi olabileceğini, Esad yönetiminin ülkede kontrolü kaybetmeye başladığını söylediğini duyurmuşlardı. Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunda dramatik bir yön değiştirme olarak yorumlanan bu açıklamanın ardından ABD, Rusya'nın Esad rejiminin eli kulağında olan çöküşünü kabul ederek "gerçeğe uyandığını" bildirmişti.internet 14.12.2012
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Fehim Deşti’nin öldürtülmesinde BBC mi rol oynadı? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Taliban’la ilgili değerlendirme yapmak için erken 30-08-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Afganistan’dan çekilme ABD yenilgisinin itirafı 08-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya’dan Afganistan için çözüm önerisi 02-07-2021 tarihinde eklendi
Rusya: Nükleer silah kullanma hakkımızı saklı tutuyoruz 23-06-2021 tarihinde eklendi
Andrey Fursov ile söyleşi: “Geleceğin dünyası” 22-06-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım