“Rejimin devrilmesi iç savaşın sonu olmayacak”

img
“Rejimin devrilmesi iç savaşın sonu olmayacak” YDH

YDH- Ulusal Koordinasyon Kurulu liderlerinden Heysem Menna, ABD müdahalesi ile kurulan Ulusal Koalisyonu ülkede devam eden iç savaşın süresini uzatmakla suçladı.
 

YDH- Ulusal Koordinasyon Kurulu liderlerinden Heysem Menna, ABD müdahalesi ile kurulan Ulusal Koalisyonu ülkede devam eden iç savaşın süresini uzatmakla suçladı.

BBC Arapça servisi el-Kaide’nin Suriye kolu olan Cebhetu’n Nusra'nın terör örgütleri listesine eklenmesi masaya yatırıldı.

Ulusal Koordinasyon Kurulu'nun diasporadaki Lideri Heysem Menna ile Ulusal Konsey Üyesi Muti el-Batin, Cebhetu’n Nusra'nın gerçekleştirdiği eylemleri tartıştı.

Nusra Cephesi terör örgütüdür

Ulusal Koordinasyon Kurulu Başkanı Heysem Menna, Cebhetu’n Nusra'nın gerçekleştirdiği eylemlerde sivillerin hedef alındığını, kilise ve Şiilere ait dini merkezlerin hedef alındığını belirterek Cebhetu’n Nusra'nın eylemlerini terör olarak gördüğünü söyledi.

El-Batin ise "Amerika, Cebhetu’n Nusra'yı terör örgütü olarak görürken halkımız Cebhetu’n Nusra'yı terör örgütü olarak görmüyor. Biz de halkımız gibi düşünüyoruz. Suriye'deki rejime karşı mücadele eden herkesi destekliyoruz. Suriye'nin şeklini dışarıdan gelenler değil; Suriye halkı, devrimciler ve Özgür Suriye Ordusu belirleyecektir" dedi.

Nusra Cephesi: Dün muhaberatın ürünü bugün devrimin parçası

Bunun üzerine Menna, "Ulusal Konsey liderlerinin bir yıl önce Cebehtu’n Nusra hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için youtube'a bakabilirsiniz. Hepsi de Cebhetu’n Nusra'yı muhaberatın ürünü olarak görmüş, Nusra'nın gerçekleştirdiği eylemlerin esasında Özgür Suriye Ordusu'nun imajını zedelemek için rejim tarafından gerçekleştirildiğini söylemişlerdi. Suriye rejiminin yaptıkları terör eylemleridir. Fakat biz sadece Suriye rejimi terör eylemi yapıyor diyenlerden değiliz. Suriye rejiminin yanı sıra terör eylemleri gerçekleştiren gruplar da var.

Cebhetu’n Nusra'nın çoğunluğu dışarıdan gelen cihatçılar tarafından oluşturulmaktadır Suriyeliler çoğunlukta değil. İkinci olarak onlar tekfircidirler. Huseyniyeleri, kiliseleri yakıyorlar. Biz, rejimi suçlu bulurken diğerlerini neden affediyoruz. Biz, Suriye rejiminin insanlığa karşı suç işlediğini, savaş suçu işlediğini söyledik. Diğerlerini neden melekler olarak görüyoruz? Bu nasıl bir mantıktır?" diye sordu.

Menna'nın sözlerine katılmadığını ifade eden el-Batin "Biz, ne Amerika ne de kardeşim Menna gibi Cebhetu’n Nusra'yı terör örgütü olarak görüyoruz. Bu görüş, rejime hizmet etmektedir. Dini mekanları yıkıp yakan rejimin kendisidir." dedi.

40 yıldır bir diktatörlükten bir başka diktatörlüğe geçmek için mücadele vermedik

Menna, konuşmasına şöyle devam etti: "Söylediklerinize dikkat edin el-Batin! Siz, Suriye'deki iç savaşın süresini uzatıyorsunuz. Çünkü Esed'in devrilmesi, bu iç savaşın sonu olmayacak. Yaptıklarınıza bir bakın! Siz, ateşle oynuyorsunuz! 26 mezhep ve farklı inancın olduğu Suriye'de mezhepçilere yardım eli uzatamazsınız! Bu hatadan, siyasi ve ahlaki olarak sizler sorumlusunuz! Biz, bugün büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Biz, 40 yıldır bir diktatörlükten diğer diktatörlüğe geçmek için mücadele etmedik. Sen, bu meydana devrimle birlikte girdin! Biz, bu diktatörlükten kurtulmak için 40 yıldır mücadele veriyoruz. Mezhepçi ve tekfirci grubun, ülkemize hükmetmesine karşı çıkıyoruz" dedi.Makaleler

Güncel