ÖSO Hama'yı neden ele geçirmek istiyor?

img
ÖSO Hama'yı neden ele geçirmek istiyor? YDH

YDH- Özgür Suriye Ordusu, bir hafta önce Hama'yı ele geçirmek için operasyonlara başladı.
 

YDH- Özgür Suriye Ordusu, bir hafta önce Hama'yı ele geçirmek için operasyonlara başladı.
  Uzun bir süredir çatışmaların yaşanmadığı Hama, Özgür Suriye Ordusu'nun başlattığı operasyonla yeniden şiddetli çatışmalara sahne oldu. 
  Özgür Suriye Ordusu'nun Hama'daki üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Ahmet Halid Berri ve Albay Kasım Sadeddin'in komuta ettiği operasyonlar 16 Aralık'ta başlatıldı.
  Operasyonlarda Hama şehrinin kurtarılmış bölge ilan edilmesi ve Hama'daki uluslararası yolun ele geçirilerek Suriye yönetiminin kuzeydeki şehirlerle bağlantısının kesilmesi hedefleniyordu. Şam'dan Halep'e gönderilen askeri desteğin Hama üzerinden gerçekleşmesinden ötürü Hama'nın Halep için can damarı olduğu biliniyor.
  Hama operasyonunun başarılı olması için uzun bir süre önce Halep ve İdlib'deki çatışmalara katılmak için kuzeye çekilen Hama'daki ÖSO güçleri, Hama operasyonuyla geri döndü. Hama'daki operasyonlarla birlikte Suriye Ordusu da Halep ve İdlip'teki askeri güçlerinin bir kısmını Hama'ya yönlendirdi.
  Özgür Suriye Ordusu, 8 gündür devam eden çatışmalarda özellikle de Hama'nın kuzeyindeki yerleşim merkezlerini ele geçirdiğini iddia etti. Özgür Suriye Ordusu, Mecdel, Halfaya, Hayalin, Kefr Nebuda, Kefr Zeta, Hasraya, Latamna, Morek, Canan Köyü, Zangaba Köyü, Tiybet el-İmam ve Halfaya'yı ele geçirdiğimi açıklarken Hıristiyanların yaşadığı Muharda'yı da tehdit etti.
  Muhalif askeri kaynaklara göre kuzeydeki Cisr eş-Şuğur, Maarrat Numan ve Sarakip üçgeni, Suriye'deki çatışmanın seyrini belirleyecek konuma sahip. Makaleler

Güncel