Abdulazim: Çözüm için ABD Rusya uzlaşması şart

img
Abdulazim: Çözüm için ABD Rusya uzlaşması şart YDH

YDH- Ulusal Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, Suriye’de çözüme ulaşılabilmesi için Amerika ile Rusya’nın uzlaşması gerektiğini açıkladı.
 

YDH-Ulusal Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim, Suriye’de çözüme ulaşılabilmesi için Amerika ile Rusya’nın uzlaşması gerektiğini açıkladı.

Ulusal Koordinasyon Kurulu Genel Koordinatörü Hasan Abdulazim başkanlığındaki Suriye iç muhalefeti, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi'yle Şam'da bir araya geldi.

Hasan Abdulazim, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Suriye krizine siyasi çözüm bulunulabilmesi ve şiddetin sona ermesi için Amerika ile Rusya arasında uzlaşının sağlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Abdulazim, İbrahimi'nin muhalefet ve hükümetle görüşmelerin devam etmek için 30 Aralık'a kadar Suriye'de bulunacağını açıkladı.

Rusya el-Yovm televizyonunun sorularını yanıtlayan Ulusal Koordinasyon Kurulu (UKK) üyesi Reca Nasır ise UKK'nın Suriye'deki krize yaklaşımıyla İbrahimi'nin çabalarının birbiriyle örtüştüğüne dikkat çekerek, "İbrahimi Şam'a gelmeden önce de sık sık temas halindeydik" dedi.

İbrahimi'nin sunacağı planın netlik kazanması için Şam ziyaretini sonlandırmasını beklediklerini ifade eden Nasır "Sayın İbrahimi, hükümet yetkilileriyle görüşmelerini henüz tamamlamadı. İbrahimi'nin temaslarını sona erdirmeden planın detayları, medyaya sunulmayacak" dedi.

Krizin çözüme kavuşturulması için uluslararası toplumun bir plan üzerinde uzlaşıya varması gerektiğini savunan İbrahimi "Suriye'deki kriz askeri yolla çözülemeyecek. Bundan ötürü siyasi çözüm zorunludur.  Suriye'deki krizden çıkışın tek yolu, uluslararası toplumun uzlaşıya varmasıdır" diye konuştu.Makaleler

Güncel