Suriyeli Cihatçılar arasında Çeçen çatlağı

img
Suriyeli Cihatçılar arasında Çeçen çatlağı YDH

YDH- Çeçen komutanların Suriye'deki yönetim karşıtı savaşa katılması, Suriye İslami Kurtuluş Cephesi'nden tepkiyle karşılandı.
 

YDH- Çeçen komutanların Suriye'deki yönetim karşıtı savaşa katılması, Suriye İslami Kurtuluş Cephesi'nden tepkiyle karşılandı.
  Başta Çeçenistan olmak üzere İslam dünyasının farklı bölgelerindeki savaşan Cihatçıların Suriye'de kurduğu el-Muhacirun Tugayı Komutanı Ebu Ömer Şişani ve yardımcısı Ebu Musab'a Suriye'ye ulaştıklarını ilan eden videonun sosyal paylaşım sitelerinde yayımlanması, Suriyeli muhalifler arasında tartışma konusu oldu.
  El-Muhacirun Tugayı Komutanı Emir Ömer, 20 Şubat 2013'te yaptığı açıklamada, Suriye özgürleşinceye kadar Suriye'de kalacaklarını söyledi, tüm Müslümanları Suriye'deki cihada davet ederek bu gibi hallerde cihadın farz-ı ayn değil farz-ı kifaye olacağını söyledi. 
  Çeçen komutanların Suriye'ye gelişlerini ilan etmeleri, Ulusal Koalisyonun bileşenleri tarafından tepkiyle, Nusra Cephesi tarafından ise memnuniyetle karşılanırken Ulusal Koalisyona bağlı çevreler, Çeçenlerin Suriye'deki varlığıyla, Suriye yönetiminin "devrimcilere, yabancılar komuta ediyor" iddiasının güç kazanacağını öne sürerek tepki gösterdi. 
  Suriye Ulusal Koalisyonu bileşenlerinin cihatçılara karşı sahip olduğu bu endişeye, Suriyeli cihatçılardan da tepki geldi. Sukuru'ş Şam Tugayı'nın başını çektiği İslami Kurtuluş Cephesi'nin Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Aluş, Şarku'l Avsat gazetesine yaptığı açıklamasında, Çeçen komutanların Suriye'ye ulaşmalarının arkasında Suriye ve Rusya yönetimlerinin olduğunu iddia etti.
  Aluş, gazeteye yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Suriye devriminin imajını zedeleyen bu ilan (Çeçen komutan Ömer Şişani'nin yaptığı açıklama) Suriye yönetiminin, kolaylaştırması olmaksızın gerçekleşmesi mümkün değil. Rusya da Batı'nın Suriye'deki savaşa radikal İslamcıların katıldığı yönündeki endişesini güçlendirmek için bu kişilerin Çeçenistan'dan Suriye'ye geçişini kolaylaştırmıştır. Suriye'nin yabancı savaşçıya ihtiyacı yok. Bizim yeteri kadar savaşçımız var. Söz gelimi Suriye Kurtuluş Cephesi olarak bizlerin 60 bin savaşçısı var. Başka savaşçıya ihtiyacımız yok. Eksiğimiz silah ve mühimmattır."
  Aluş, başkent Şam'ın banliyölerinde etkin olan İslam Tugayı'nın liderleri arasında yer alıyor. İslam Tugayı, Medine'deki İslam Üniversitesi mezunlarından Şeyh Zehran Aluş tarafından 5 Haziran 2012'dekurulmuştu.    Sık sık el-Visal ve Safa kanallarında Suriye'deki gelişmeler üzerine açıklamalarda bulunan Aluş, aynı zamanda Suriye İslami Kurtuluş Cephesi ve Tuğgeneral Selim İdris'in komutasında 8 Aralık'ta Antalya kurulan Ortak Askeri Komuta Konseyi'nin üyesidir.