El-Hatib: NATO'nun insani müdahalesini bekliyoruz

img
El-Hatib: NATO'nun insani müdahalesini bekliyoruz YDH

YDH- Arap Birliği zirvesinde Suriye muhalefeti adına konuşan Muaz el-Hatib, Suriye'deki insani krizin sona ermesi için NATO'dan Suriye'ye müdahale etmesini beklediklerini söyledi.
 

YDH- Arap Birliği Zirvesi'nde Suriye muhalefeti adına konuşan Muaz el-Hatib, Suriye'deki insani krizin sona ermesi için NATO'dan Suriye'ye müdahale etmesini beklediklerini söyledi.
  Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Eski Başkanı Muaz el-Hatib, bugün Arap Birliği Zirvesi'nde Suriyeli muhalifleri temsilen yaptığı konuşmasında, NATO'nun Suriye'ye insani müdahalede bulunma kararı almasını beklediklerini söyledi.
  El-Hatib, konuşmasında "Onlarca devlet bize yardım etti. Hepsine teşekkür ediyoruz. Amerikalı bir yetkili bana "Amerika'nın size 365 milyon dolarlık insani yardımda bulunduğunu zikretmekten utanıyor musunuz?" diye sordu. Ben de "Utanmıyoruz. Biz, yardım eden tüm devletlere teşekkür ediyoruz. Fakat, "Amerika'nın oynayacağı rol, bundan daha fazla olduğunu" söylüyorum. Sayın Kerry'yle toplantımızda Suriye'nin kuzeyine Patriot füze savunma sistemlerinin yerleştirilmesini istedim. Bana düşüneceğini söyledi. Ve biz, sivillerin korunması ve mültecilerin evlerine dönüşünün sağlanması için NATO'dan bir karar bekliyoruz.  Savaşmak için değil insanları korumak ve hayatlarının normale dönmesi için bunu istiyoruz" dedi.   Suriye'de 100 bine yakın kişinin öldüğü, Suriye altyapısının imha edildiği, Suriye halkının dünyanın gözleri önünde her türlü silah kullanılarak katledildiğini belirten el-Hatib, Suriye yönetimini krize çözüm için sunduğu siyasi girişimi reddetmekle, kadın ve çocukları serbest bırakmamakla suçladı.
  Konuşmasında sık sık Suriye'ye kimin hükmedeceğine herhangi bir devletin değil Suriye halkının karar vereceğini vurgulayan el-Hatib, Suriye muhalefetinin ülkesini satmayacağını söyledi. El-Hatib, "Suriye'ye kimin ve nasıl hükmedeceğini soruyorlar. Suriye'ye, Suriye halkı hükmedecektir. Dünyadaki devletler değil" dedi.
  Arap Birliği'ndeki Suriye koltuğunun kendilerine teslim edilmesinden ötürü başta Katar olmak üzere muhalefete destek veren Arap ülkelerine teşekkür eden el-Hatib, Birleşmiş Milletler'deki koltuğun da kendilerine teslim edilmesini istedi. el-Hatib "Arap Birliği, Suriye'nin koltuğunu Suriye halkına vererek cesur bir girişimde bulundu. Bu, hakların iadesinin başlangıcıdır" dedi.
  Suriye'de iç savaş, kimyasal silah ve teröre ilişkin olarak Batı'nın endişelerine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan el-Hatib "Suriye'deki binlerce Rus, İran ve Hizbullahçılar ne yapıyor? Onlar, bu ülkenin insanları mı? Hepsi de ülkemizden çıksınlar!" diye konuştu.Makaleler

Güncel